Avrupa’da gaz talebi bu yıl kömürün ucuzlaması ile düşebilir

31.01.2022
Avrupa’da gaz talebi bu yıl kömürün ucuzlaması ile düşebilirAvrupa’da doğalgaz tüketiminin gerilemesi unsurlarından birisi olarak kömür fiyatının düşmesi görülüyor.


Avrupa'da gaz talebi bu yıl kömürün ucuzlaması ile düşebilir

Internasyonal Enerji Ajansı (IEA), doğalgaz fiyatlarındaki yüksek seyir sebebiyle elektrik üretiminde kömürün daha cazip hale geldiğine dikkat çekti.

AVRUPA’DA GAZ TÜKETİMİ YÜZDE 5,5 ARTTI

IEA tarafınca bugün gösterilen raporda, Avrupa’da gaz tüketiminin geçen yıl yüzde 5,5 artarak 552 milyar metreküpe (bcm) yükseldiği tahmin edildi.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE DOĞALGAZ KULLANIMI

Öte taraftan IEA üç aylık gaz piyasası raporunda, talebin bu yıl kısmen elektrik üretiminde doğalgaz kullanımının azalmasına bağlı olarak ortalama yüzde 4,5 düşüşle 527 bcm’ye gerilemesinin beklendiğini belirtti.

Tahminlere gore elektrik üretim sektörünün bu yıl yüzde 6 daha azca gaz tüketmesi umut ediliyor.

Gaz-talebi

“YÜKSEK FİYATLAR BASKI OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR”

Raporda, “Elektrik üretiminde gaz kullanımının, yenilenebilir enerji kaynaklarında görülen kuvvetli gelişme sebebiyle düşmesi beklenirken, yüksek fiyatlar, gazın kömür karşısındaki rekabet gücü üstünde baskı yapmaya devam ediyor.” ifadeleri yer aldı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.