Avrupa’da kış öncesi enerji tasarrufu uygulamaları arttı

07.10.2022
Avrupa’da kış öncesi enerji tasarrufu uygulamaları arttı


Avrupa Parlamentosu, ısıtma sistemini haftanın 3 günü çalıştırmayacak, kaloriferlerin ısısını düşürecek ve aydınlatmaları kapatacak. İngiltere’de ise günde 3 saat elektrik kesintisine gidilecek.

Avrupa’da yaşanmış olan enerji krizi sebebiyle parlamento binalarında enerji tasarrufuna yönelik yeni tedbirler alındı.

Isıtma sistemleri haftda 3 gün kapatılacak

Avrupa Parlamentosunun ısıtma sistemleri haftanın 3 günü tamamen kapatılacak. Parlamentonun kaloriferleri, perşembe akşamından pazartesi sabahına kadar çalıştırılmayacak. Ek olarak, dinlence dönemlerinde ısıtma sistemleri tamamen kapalı tutulacak.

Kurum çalışanları kaloriferlerin kapalı olduğu zamanlarda ofislerinde emek harcamayı sürdürebilecek.

Avrupa da kış öncesi enerji tasarrufu uygulamaları arttı #1

Aydınlatmalar azaltılacak

Ek olarak, AP’nin Brüksel ve Strazburg’daki binalarının ısısı 19 dereceyi geçmeyecek.

AA’nın aktardığına nazaran; emek harcama saatlerinde iç aydınlatmalar kısılacak. Akşam saatlerinde binaların dış aydınlatmaları kapatılacak yada sınırlandırılacak.

Parlamentosu, söz mevzusu tedbirlerle enerji faturasında senelik 2 milyon avroluk tutum yapmayı planlıyor.

AP’nin ana yerleşkesi Brüksel’de bulunuyor. Dinlence dönemleri haricinde her ay AP milletvekilleri Genel Kurul oturumları için Fransa’nın Strazburg şehrindeki yerleşkesine gidiyor.

Öte taraftan, bazı milletvekilleri Strazburg oturumlarına enerji krizi ve tutum için bir süre ara verilmesini istiyor.

Avrupa da kış öncesi enerji tasarrufu uygulamaları arttı #2

İngiltere’de günde 3 saat elektrikler kesilecek

İngiltere’de bu kış enerji ithalatının azalması sebebiyle kafi elektrik üretilememesi halinde günde üç saatlik elektrik kesintisi yaşanabileceği uyarısı geldi.

Birleşik Krallık’ın en büyük elektrik dağıtım şirketi National Grid tarafınca meydana getirilen açıklamada, günde 3 saat elektrik kesintisine gidilerek, elektrik kullanımında yüzde 5’lik tutum yapılabileceği açıklandı.

Kesintinin büyük ihtimalle en oldukca elektrik tüketilen sabah saatlerinde ya da akşam 16:00 ile 21:00 saatleri içinde yapılabileceği ve kesintinin uygulanacağı bölgelerde kullananların minimum bigün öncesinden bilgilendirileceği ifade edildi. Ek olarak kesinti ülkenin değişik bölgelerinde dönüşümlü olarak uygulanması planlanıyor.

İngiltere, Galler ve İskoçya’ya elektrik dağıtan şirket Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin enerji piyasasında daha ilkin görülmemiş bir karmaşa ve istikrarsızlık yarattığını beyan etti.

Avrupa da kış öncesi enerji tasarrufu uygulamaları arttı #3

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.