Ayakkabı üretimini mevsimlere değil modaya gore değişiyor

29.01.2022
Ayakkabı üretimini mevsimlere değil modaya gore değişiyorAyakkabı üretiminde sanayileşmeyle beraber sektör de hızla büyüdü.


Ayakkabı üretimini mevsimlere değil modaya göre değişiyor

Türkiye’nin ayakkabı üretiminde ilk üç şehrinden önde gelen Konya’da, sanayiciler, tasarımıyla adından söz ettiren ürünlerini iç ve dış pazara sunuyor.

15 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİYOR

Kentteki ayakkabıcılar endüstri sitesinde 1.300’den fazla işletme bulunuyor. Senelik üretim kapasitesi 30 milyon çifti aşan Konya, yurt haricinde da etkinliğini artırmaya çalışıyor. Sektörde 15 bin şahıs istihdam ediliyor.

“AYAKKABI SEKTÖRÜ SANAYİLEŞME İLE BİRLİKTE BÜYÜDÜ”

Konya Ayakkabı Sanayicileri Derneği Kurucu Başkanı Kemal Özarpa, ayakkabı üretiminde tercihi modanın belirlediğini söyleyerek, ayakkabı üretiminde sanayileşmeyle beraber sektörün hızla büyüdüğünü belirtti.

Ayakkabı üretimini mevsimlere değil modaya göre değişiyor #1

“AVRUPA, ORTA ASYA ÜLKELERİ VE RUSYA ÖN PLANDA OLAN PAZARLARIMIZ ARASINDA”

Aykent Ayakkabıcılar Endüstri Sitesi’nde etkinlik gösteren firmaların ihracatta büyük başarılar elde ettiğini belirten Özarpa, şu şekilde konuştu:

“Geçen yıl 30 milyon dolara yakın ihracatımız var. Sektör, son 4 yılda her yıl ikiye katlayarak ihracatını artırıyor. Her geçen gün ihracat icra eden şirket sayıları da artıyor. Büyük çoğunluğu ürünlerini kargo firmaları ya da dış tecim firmaları vesilesiyle yurt dışına gönderiyor. Kendileri direkt yapmasa bile ürünleri yurt dışı pazarlara gidiyor. İngiltere, Romanya, Polonya benzer biçimde Avrupa ülkeleri başta olmak suretiyle Orta Asya ülkeleri ve Rusya ön planda olan pazarlarımız içinde içeriyor.”

SALGIN SÜRECİNDE İHRACAT ARTTI

Özarpa, sektörün, ihracatı koronavirüs salgını sürecinde artırmayı başardığına dikkati çekti.

AYAKKABI ÜRETİMİNİ MEVSİM DEĞİL MODA BELİRLİYOR

Ayakkabı üretimini mevsimin değil modanın şekillendirdiğini belirten Özarpa, şunları kaydetti:

“Devamlı moda değişimi yaşanıyor. Daha ilkin mevsimsel etkilerden dolayı ayakkabı ihtiyacı doğuyordu. Şimdi tamamen modaya bağlı bulunduğunu gözlemliyoruz. İnsanlar spor ayakkabısını günlük hayatta giyiyor. Yazın bot giyen de görebiliyorsunuz. Şu anda modanın değişimine gore sektörümüz değişkenlik gösteriyor. Artık tüketicinin tercihlerini iklim koşulları değil moda belirliyor. Refahın arttığı ülkelerde kar ve yağmur yağdığında insanların ayağı suya pek değmiyor. Garajda otomobiline biniyor, iş yerine gidiyor.

Ayakkabı üretimini mevsimlere değil modaya göre değişiyor #2

ARTIK MEVSİM O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL

Mevsim tesiri o denli mühim değil. Öncesinden sanayide yaz sezonu biter, kış sezonu başlardı. Şu anda sanayide yazlık ve kışlık üretimi aynı anda yapanı görürsünüz. Her türlü ayakkabı imalatını aynı anda görebilirsiniz.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.