Ayaklarda hastalıkları gösteren 10 işaret

07.04.2022
Ayaklarda hastalıkları gösteren 10 işaretBirçok değişik hastalığın erken emaresi ayaklarda ortaya çıkabiliyor. İşte ayaklarda ortaya çıkan ve cilt kanserinden kalp hastalıklarına kadar birçok sıhhat sorununu gösteren ince emareler.


Ayaklarda hastalıkları gösteren 10 işaret

Ayak ağrısının ayaklarınızla ilgisi olmayabilir. Ayak ağrısının birçok sebebi vardır ve mesele ayağın kendisinde olabilir yada vücudun başka bir yerinden gelebilir.

Ayak ağrısının en yaygın sebebi bunyonlardır. Ayak başparmağının ilk eklemi büyüyüp dışarı çıkarak ayağın yan tarafında bir yumru oluşturur ve bunyon gelişir. Bunyonlar ağrıya niçin olabilir ve uygun ayakkabı bulmayı zorlaştırabilir.

Ayak ağrısının bir başka yaygın sebebi çekiç parmaktır. Çekiç parmak, minik parmaklardan biri anormal bir açıyla büküldüğünde çekiç benzer biçimde görünmesine niçin olur. Çekiç parmaklar ayakkabı giymeyi ve hatta düzgüsel yürümeyi zorlaştırabilir.

Ayaklarda hastalıkları gösteren 10 işaret #1

Ayaklarda hastalıkları gösteren 10 işaret

Bunlar haricinde çeşitli enfeksiyonlar ve hastalıklar da dahil olmak suretiyle birçok değişik niçin ayaklarda sorunlara niçin olabilir. İşfe ayaklarda hastalıkları gösteren 10 ince işaret.

1. Ayaklarda kuruluk ve pul pul dökülme

Bilhassa bir nemlendirici durumu düzeltmezse, bu durum tiroid sorunlarını izah edebilir. Tiroid (boyun bölgesnde kelebek şeklinde bir bez) işlevi bozulduğunda metabolizmayı, tansiyonu, doku büyümesini ve sinir sistemlerinin gelişimini düzenleyen tiroid hormonu yeterince üretilmez üretir. Tiroid problemleri kuru cilde niçin olur. Ayak derisinde bir çatlak fark ederseniz ve bir nemlendirici birkaç gün içinde kuruluğu ortadan kaldırmazsa, tiroid fonksiyonunuzun sıhhatli olduğundan güvenli olmak için bir uzmana başvurabilirsiniz. Kırılgan tırnaklar da tiroid problemlerine işaret edebilir.

2. Tüysüz parmak uçları

Ayak parmaklarının tırnaklara yakın kısmında tüyler bulunur. Bu tüylerin olmaması damar hastalıklarına işaret edebilir. Eğer bu tüyler ansızın kaybolursa, periferik arter hastalığının niçin olduğu zayıf dolaşımı izah edebilir. Emareler içinde ayak ve ayak bileklerinde tüy büyümesinde azalma, ayak başlarında pürüzler ve ince yada parlak cilt dokusu bulunur. Bacakların atardamarlarında plak birikmesi olan periferik arter hastalığında emareler neredeyse algılanamaz.

3. İyileşmeyen yaralar

Ayaklarda iyileşmeyen yaralar diyabet emaresi olabilir. Kontrolsüz kan şekeri sinirlere zarar verir, zayıf dolaşıma niçin olur ve kan ayaklara ulaşmaz. Kan, mesela ayakkabıları aşındırarak niçin olduğu bir yaraya ulaşamadığında, cilt muntazam iyileşmez. Birçok diyabet hastası ayak problemleri sebebiyle teşhis edilir. Diyabetin öteki emareleri ayaklarda karıncalanma yada uyuşmadır.

4. Ayak tırnağında irin ve ağrı

Bu durum gut krizi olabilir, çoğu zaman ayakları etkileyen bir tür artrit. Kırmızı etlerde, balıklarda ve bazı alkollerde bulunan kimyasal bir bileşik olan pürin bakımından varlıklı yiyecekler, vücuttaki ürik asit seviyesini yükselterek gut atalığını tetikleyebilir. Ürik asit normalde idrarla atılır, sadece bazı insanlarda büyük miktarlarda üretilebilir yada yetersiz atılabilir. Ürik asit bir çok süre ayak yada ayak bileğine birikir. Hasta kırmızı, şişmiş bir eklemle uyanır. Bu son aşama acı vericidir.

5. Tırnak altında minik kırmızı çizgiler

Bu tür çizgiler kalp enfeksiyonlarını izah edebilir. Tırnakların altındaki kırmızı çizgiler kan damarlarının yırtığını, filiform kanamaları gösterir. Minik kan pıhtıları tırnakların altındaki kılcal damarlara zarar verdiğinde ortaya çıkarlar. Kalbin iç astarının enfeksiyonu olan endokarditi gösterebilirler. Kalp hastalığı olan, kalp pili takılan yada bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde (kemoterapi gören kanser hastaları, HIV pozitif kişiler ve şeker hastaları benzer biçimde) endokardit gelişme riski daha yüksektir. Bu enfeksiyon tedavi edilmediğinde kalp yetmezliğine neden olur. Tırnaklarınızın altında kanamalar fark ederseniz, doktorunuza danışın ve kalbinizin ve kan dolaşımınızın değerlendirilmesini isteyin.

6. Ayaklarda bozulmalar

Ayaklarda çeşitli deformasyonlar akciğer kanseri ya da kalp hastalığını izah edebilir. Ayak parmaklarında kemik deformitesi çoğu zaman akciğer kanseri, kronik akciğer enfeksiyonu, kalp hastalığı yada bağırsak hastalığında ortaya çıkar. Akciğer kanseri ve kalp hastalığı damar direncini azaltır, bu da ayak tırnaklarının ve parmakların minik damarlarına kan akışını arttırır, dokuları şişer ve kemik deformasyonuna niçin olur (parmaklar ve ayak parmakları yuvarlak hale gelir ve genişler).

7. Tırnak yüzeylerinin delik deşik olması

Bu durum sedef hastalığını izah edebilir. Tırnaklarınızda minik delikler, oluklar yada çizgiler görürseniz, sedef hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Sedef hastalığı sizde asla görülmediyse, sadece tırnaklarınızda bu tür emareler görüyorsanız gene de bir uzmana danışmanız gerekir. Bu sebeple tırnaklarda görülen sedef hastalığı bir çok süre vücudun dieğr böglelerine yayılmaz.

8. Kaşık tırnak

Tırnakların kaşık şeklini alması anemi yada lupusu izah edebilir. Tırnağınızda bir damla su tutacak kadar derin bir çökük görülür. Koilonişya olarak da malum kaşık şeklindeki tırnak deformasyonu demir eksikliğini, hemokromatozu (demirin aşırı üretimini), Raynaud hastalığını (ekstremitelere kan akışını etkileyen) ve kimi zaman lupusu (bağışıklık sisteminin hücrelere, dokulara ve organlara saldırmasına yol açan otoimmün bir hastalık) izah edebilir. Kaşık tırnaklar kimi zaman bebeklerde görülür, sadece bu yaşamın ilk yıllarında düzelir. Kaşık tırnak fark ederseniz doktorunuza danışın. Kati sebebi belirlemek için kan testi gerekebilir.

9. Tırnakların altında düz çizgi

Tırnak altındaki düz çigiler bazı durumlarda cilt kanserini izah edebilir. Bir tırnağın altındaki koyu dikey çizgi, melanomlara yada vücudun daha azca görünür bölgelerinde ortaya çıkan bir cilt kanseri türü olan gizli saklı melanoma işaret edebilir. Öteki gizli saklı melanomlar göz ve ağız melanomlarıdır. Tırnağın dibinden sonuna kadar uzanan siyah bir çizgi görülür. Hasta, mantar olmadığından güvenli olmak için bir dermatoloğa başvurmalıdır. Tanı konan tüm melanom vakalarının yalnız yüzde 5’i gizli saklı tiptedir.

10. Ayak kemerinin ortaya çıkması

Bunlar nörolojik lezyonlar olabilir. Ayakda incelme, Charcot-Marie-Tooth (CMT) adında olan nörolojik bir hastalığa işaret edebilir. Bu kalıtsal hastalık periferik sinirlere (beyin ve omuriliktekiler dışındaki sinirler) zarar verir. CMT ek olarak yürüyüşte değişikliklere, uyuşmaya, dengeyi sağlamada güçlüğe, bacaklarda kas yitirilmesine ve hemen sonra kollarda ve ellerde benzer emarelere yol açabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.