Ayva Çekirdeğinin Faydaları

30.01.2021
Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir; İçerisinde bulunan kalsiyum, potasyum, bakır ve demir’in yanında ayva çekirdeği, aynı zamanda B, C ve E vitaminlerine sahiptir. Ayvanın faydaları, vücut sağlığı için önemli olduğu kadar, ayva çekirdeğinin de yararları, saç ve cilt sağlığı için de etkilidir.

Bu makalemizde ayva çekirdeğinin faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Ayva çekirdeğinin yararları nelerdir? Ayva çekirdeğinin faydaları

Çocuklar için ishal önleyici: Bir bardak suyun içerisine 5 ile 6 adet ayva çekirdeğini attıktan sonra 10 dakika süreyle kaynatıp; ılıdığında içirilir. Bu durum, ishalin kesilmesi için etkilidir.

Cilt hastalıklarına iyi gelir: “Çocuklar için ishali keser”, bölümünde vermiş olduğumuz karışım aynı zamanda cilde uygulandığında, dudak çatlamaları, meme ucu yaraları, egzama ve yanıkların tedavisinde etkin rol oynar. Aynı zamanda, cilt üzerine kırışıklık azaltıcı olarak sürülebilir.

Enfeksiyon azaltıcı: Ayvanın çekirdekleri ezilerek bal ile karıştırılması suretiyle tüketilebilir. Bu karışım vücudumuzu birçok hastalığa karşı korumakla birlikte, enfeksiyon riskini de azaltmaktadır. Aynı zamanda, bronşit, mide, öksürük ve bağırsaklarda oluşabilecek herhangi bir sorunu da önlemektedir.

Öksürük için faydası: Bir avuç ayva çekirdeğini bir bardak ılık suya ekledikten sonra jel gibi olana kadar suda bekletin. Bu karışım tüketilmesi suretiyle bulantı ve öksürüğün azaldığı görülebilir.

Yanık için faydası: Ayva çekirdeğini yarım su bardağı suya ekleyin ve bir müddet bekletin. Yanık oluşmuş bölgelere; bu, su ile pamuk yardımı ile pansuman yapın.

Gırtlak kanserini temizler: Ayva çekirdeğinin, gırtlak kanserini önlemede etkisi doktorlar tarafından bildirilmektedir.

Doğum sonrası çatlaklar için: Doğum sonrası yapılan özel kür ile oluşabilecek çatlaklar, ayva çekirdeği yardımıyla giderilebilmektedir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva çekirdeğinin kremi nasıl yapılır?

*Bir bardak su

*Yarım kilo ayva çekirdeği

Hazırlanışı: Bir bardak suyun içerisine ayva çekirdeklerini koyarak haşlayın, daha sonra karışımı ağzı kapalı bir şişe içerisine dökün. Dışarıda dolaba koymadan 5 gün bu kürü bekletin. Sürenin sonunda bu kürü her gece cildinize sürün. Özellikle cilt kuruduktan sonra, bu krem yıkanmamalıdır ve kuruduğunda kantoron yağı ile masaj yapılması önemlidir. Etkisi ise bütün cildi yenileyerek, kırışıklıkların azalmasını sağlar. Özellikle geceleri uygulamak gerekir ki cilt lekelenmesi olmasın.

Özetlemek gerekirse, ayva çekirdeğinin insan sağlığına bir çok yararı bulunmaktadır. Bu yararları, iyi bilmeli ve ayva çekirdeğinin bu şekilde kullanılması oldukça önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.