Aziz Sancar: Fark yapmadan aşınızı olun

19.02.2022
Aziz Sancar: Fark yapmadan aşınızı olunABD’de yaşayan ve kısa süreliğine Ankara’ya gelen Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, Türkiye’de yaşayan vatandaşlara aşı çağrısında bulunmuş oldu.


Aziz Sancar: Ayrım yapmadan aşınızı olun

Ulusal Eğitim Bakanlığınca Ankara’daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü’nün açılış törenine katılmak suretiyle ABD’den Türkiye’ye gelen Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, koronavirüs aşıları ve Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Azca,z Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Omicron varyantının hafifçe emarelerle geçirilmesinin bir sebebinin aşılanma bulunduğunu söylemiş oldu.

“AŞI OLDUĞUM İÇİN KORKMUYORUM”

Koronavirüse asla yakalanmadığını ve ABD’de mRNA tabanlı Moderna aşısı bulunduğunu dile getiren Aziz Sancar, “Aşılı olunca da doğal ağır seyretmiyor. Ben aşılı olduğum için pek korkmuyorum artık.” diye konuştu.

Aziz Sancar’dan ‘Fark yapmadan aşınızı olun’ çağrısı

“AŞILAR ARASINDA AYRIM YAPMAK DOĞRU DEĞİL”

Türkiye’de aşı mevzusunda vatandaşlara tercih hakkı sunulmasına ve bazı aşılara karşı meydana getirilen eleştirilere yönelik görüşünün sorulması üstüne Sancar, aşı çeşitleri içinde ayrımın yanlış bulunduğunu anlatarak, şunları söylemiş oldu:

“(Ben Çin aşısı istemiyorum, Türk aşısı isterim, şunu isterim bunu isterim…) Ben oldukça kişiye söyledim ‘Bugün senin sıran geldi aşı olacaksın.’ diye. Ben de gittim, aşı için sıraya girdim. Oradaki (ABD) bir hemşire ‘Sen şu odaya gir.’ dedi. Ben de girdim. 3 tane aşırı veriliyordu, birisi bizim Türklerin çıkardığı BioNTech, ikincisi Moderna, üçüncüsü de Johnson&Johnson. Bana aşı yapılmış oldu ve ben hangi aşının yapıldığını bilmiyordum. Sormaz Amerikalı, ne var ise onu verecek. Hemşire aşı yapmış oldu sonrasında sormuş oldum, ‘Hangisi?’ dedim, ‘Moderna’ dedi, ben de ‘oldu’ dedim. Fakat Türkiye’de e-mail, telefon geliyor, ‘Şu aşıyı oldum, benim antikorlarım şu kadar.’ Bırak aşı olmuşsun artık.”

“KARŞIT OLANLAR EVE KAPANSIN, BULAŞTIRMAYA HAKLARI YOK”

Aşı karşıtlığı ile ilgili de konuşan Aziz Sancar, Türklerin, Rusların, Almanya’daki Türk kardeşlerimizin ve Amerikalıların geliştirdiği tüm aşıların Covid’i önleme bakımından tesiri var. Bunu kabul etmek lazım. Etmeyenlerin kendi bilecekleri iş fakat aşı olmamak başkasına da zarar veriyor. Asla kimsenin başkalarını tehlikeye atmaya hakkı yok. Bunu kabul eden eder, etmeyen etmez. Geçen ziyaretimde de söylemiştim ve aleyhimde konuşanlar oldu. İstedikleri kadar konuşsunlar. Asla kimsenin başkasının yaşamını tehlikeye atmaya hakkı yok. Aşı karşıtı olabilirsin, evine kapan ve aşı olma; fakat dışarı çıkarsan millete bulaştırırsan bu hakkın yok.” dedi.

Aziz Sancar: Ayrım yapmadan aşınızı olun #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.