B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi emareleri

13.04.2022
B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi emareleriVücudun muntazam emek harcaması ve bilhassa kan ve beyin hücreleri sağlığı için mühim gıdalardan kabul edilen B12 vitamini eksikliği, megaloblastik anemi isminde olan bir anemi tipine niçin olabiliyor.


B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi belirtileri

B12 vitamini vücudun muntazam emek harcaması için ihtiyaç duyulan en mühim gıdalardan biridir. B12 vitamininin işlevleri içinde hücrelerin iyileşmesine destek olmak, DNA ve genetik materyalin oluşumuna destek olmak yer alır. Ek olarak B12 vitamininin haiz olduğu en mühim şeylerden biri eksikliğinin hastalıklara yol açabilmesidir.

Vücut hücrelerinin muntazam emek harcaması için oksijen kaynağına ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücreleri (eritrositler), oksijeni kan kanalıyla dokulara taşır. Hem B12 vitamini hem de folik asit, DNA öncü hücrelerinin DNA sentezinin oluşumuna katılır. Ve burada B12 ile kan sağlığı arasındaki ilk ilişkiyi adım atar.

Megaloblastik anemi nedir?

Vücutta B12 vitamini ve folik asidin bir kısmı noksan olduğunda hücrelerde DNA üretimi hızında azalma olur, bu da hücre öncülerinin boyutunun artmasına niçin olur. Gelişimlerindeki bu değişim sebebiyle hücrelerin kendi kendini yok etmesi, anemi gelişimine neden olan bir durumu tetikler.

Kısacası megaloblastik anemi, vücuttaki B12 vitamini yada folik asit eksikliğinden meydana gelen kırmızı kan hücrelerinin kanda daha ufak olması ve boyutlarının değişmesiyle ortaya çıkar.

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi belirtileri #1

Günlük B12 vitamini ihtiyacı

Günde ne kadar B12 vitamini alınması gerekiyor? Bu, tüm insanların tüketirken kendilerine sordurulmuş olduğu en yaygın sorulardan biridir. Yanıt her organizmaya göre değişiklik gösterir. Bu yüzden bir beslenme uzmanına danışmanız gerekir.

Sadece araştırmalar gösteriyor ki, alınması ihtiyaç duyulan vitamin miktarı yaşa bağlı olarak genelleştirilebiliyor.

– 6 aya kadar olan bebekler için ortalama 0.4 mcg

– 6 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler için ortalama 0.5 mcg

– 1 ila 3 yaş arasındaki çocuklar için ortalama 0.9 mcg

– 4 ila 8 yaş arası çocuklar için ortalama 1.2 mcg

– 9 ila 13 yaş arası çocuklar için ortalama 1.8 mcg

– 14 ila 18 yaş arasındaki çocuklar için ortalama 2.4 mcg

– Yetişkinler için ortalama 2.4 mcg

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi belirtileri #2

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi emareleri

B12 vitamini eksikliğinden meydana gelen megaloblastik aneminin emareleri, klasik bir aneminin emarelerine benzer. Bu emareler içinde güçsüzlük, uykusuzluk, nefes cilt, bitkinlik, çarpıntı, baş ağrısı, nefes darlığı ve konsantrasyon eksikliği bulunur.

Megaloblastik anemide emareler çoğu zaman aşamalı olarak ortaya çıkar. B12 vitamini sebebiyle megaloblastik anemi ortaya çıktığında, B12 vitamininin sinirleri kaplayan miyelin oluşumuna katılmasından başka emareler ortaya çıkar. Dil atrofisi, bağırsakta emilim bozukluğu ve hatta kimi zaman bunama gelişebilir. Bunama bilhassa uzun soluklu anemi durumlarında ortaya çıkar.

Zaman içinde, bu emareler kötüleşebilir. Folik asit eksikliği değişik emarelere niçin olmasa da B12 vitamini eksikliği sinir sistemine zarar vererek el ve ayaklarda uyuşma, denge kaybı, bellek kaybı ve sarılığa yol açabilir.

Megaloblastik aneminin ana tedavisi sıhhatli B12 vitamini yada folik asit seviyelerini geri kazanılmasıdır. B12 vitamini eksikliği sebebiyle megaloblastik anemi ortaya çıktığında, tedavi hastanın diyetini güçlendirmeye odaklanmalıdır. Bilhassa hayvansal kaynaklı gıdaların tüketimi ile bu vitaminin günlük tertipli alımını sağlamak amacıyla kırmızı et, tavuk, yumurta ve balık şeklinde ürünler tüketilmelidir. Bazı durumlarda B12 vitamini seviyelerinin daha süratli geri kazanılmasına destek olmak için B12 vitamini takviyeleri reçete edebilir.

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi belirtileri #3

Kalp ve böbrek hastalıklarına niçin oluyor

B12 vitamini eksikliği vücutta zararı olan etkisinde bırakır yaratabilir. Vücutta kafi B12 vitamini olmadığında, metabolizma çeşitli hastalıkları önleyemez. B12 vitamininin önlemeye destek olduğu en mühim hastalıklardan biri anemidir.

Anemiye ek olarak, B12 vitamininin önlemeye destek olduğu öteki sıhhat sorunları içinde kalp ve böbrek yetmezliği ile bağlantılı olanlar bulunur. Bu vitamin, kan hücrelerini koruyarak yenilenmesine destek olduğundan, eksikliği kalp problemlerine yol açan pıhtı yada öteki tür bozuklukların oluşumunu tetikleyebilir.

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi belirtileri #4

B12 vitamini eksikliğinin sebepleri

Bazı durumlarda hayvansal kaynaklı gıdalardan varlıklı bir rejim seyretmek de B12 vitamini için kafi olmayabilir. Vücutta B12 eksikliğine niçin olabilecek değişik durumlar da vardır.

Çoğu zaman sıhhatli ve dengeli beslenen kişiler, kafi B12 vitamini seviyelerine haiz olmak için herhangi bir engel görmezler. Sadece bazı faktörler beklenmedik bir eksikliğe niçin olabilir:

Alkol alımı: Alkollü içeceklerin içilmesi çoğu zaman B12 vitamini de dahil olmak suretiyle birçok besinin yetersiz emilmesine niçin olur.

Crohn hastalığı: Bağırsakta kısalma, mikrovillus yıkımı yada aşırı ishal olduğunda B12 vitamininin emilimi zorlaşır.

İlaçlar: Antasitler şeklinde bazı ilaçların alınması B12 vitamini emiliminde kötüleşmeye niçin olabilir.

Pernisiyöz anemi: Bu, intrinsik faktörü sentezleyen hücrelerin tahrip olması sebebiyle B12 vitamini eksikliğinden meydana gelen bir anemi türüdür. İntrinsik unsur, B12 vitamininin emilim sürecinde anahtar bir proteindir.

Ameliyat: Midenin yada bağırsağın bir kısmının çıkarıldığı cerrahi bir operasyon geçirmiş kişilerde emilim daha çok güçleşir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir