Babacan’dan gündem olan vakayla ilgili izahat: Sayın Erdoğan çıksın açıklasın

17.08.2022
Babacan’dan gündem olan vakayla ilgili izahat: Sayın Erdoğan çıksın açıklasın


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın da yer alacağı bir kurul, Suriye lideri Beşar Esad ile görüşmek için Şam’a gidecek. Gündem yaratan vakayla ilgili bir izahat da DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan geldi. “İktidarın Esad yönetimiyle ya da Şam yönetimiyle direkt temas mesajlarını iyi mi değerlendiriyorsunuz?” sorusu üstüne Babacan, “Bahsettiğiniz birkaç kişinin Şam’a gitmesinin bana gore hiçbir anlamı yok. Eğer bunlar hükümet ortağıysa Sayın Erdoğan çıksın açıklasın” dedi.

thumbs_b_c_a8d8e271b64ef0cbbda92916303108ef

BABACAN: BAŞTA ŞAM YÖNETİMİ OLMAK ÜZERE…

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parti genel merkezinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Sığınmacı Problemininin Çözümü ve Düzensiz Göçün Önlenmesi Fiil Planı”nı deklare etti.

Hükümetin bir göç politikasının olmadığını öne devam eden Babacan, göç sorununa hukuk devleti ciddiyetiyle, temel insan hakları perspektifiyle yaklaştıklarını kaydetti.

Babacan, göç yönetiminde Türkiye’nin kuvvetli bir kurumsal yapıya ve nitelikli personele ihtiyacı bulunduğunu belirterek, kaçak geçişlerin önlenmesi icap ettiğini açıkladı.

Düzensiz göçmenleri kendi ülkelerine yada Türkiye’ye giriş yaptıkları sınır komşusuna sınır dışı edeceklerini, başka bir kimlikle ülkeye girmek isteyenleri de biyometrik kayıtlarla tespit edip engelleyeceklerini söyleyen Babacan, “Suriye’de güvenliğin sağlanması, Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönebilmelerinin şartlarının oluşturulması için başta Şam yönetimi, Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olmak suretiyle hep beraberce görüşeceğiz.” diye konuştu.

Babacan, Suriye’de güvenliğin sağlanmasıyla Suriyelilerin geçici koruma statülerine son vereceklerini belirtti.

“CİDDİ SAYIDA SURİYELİ VATANDAŞ YAPILDI”

Türkiye’nin hukuk sistemine gore geçici koruma altındakilerin vatandaşlığa müracaat hakkının bulunmadığını belirten Babacan, seçmen veri tabanının analizini yaptıklarını ve ciddi sayıda Suriyelinin yurttaş yapıldığını, gelecek seçimlerde de seçmen olduklarını iddia etti.

Rastgele vatandaşlık uygulamasının, Suriyelilerin geri dönüş motivasyonunu azalttığını, hiç kimseye mevzuata aykırı vatandaşlık vermeyeceklerini bildiren Babacan, yabancıların izinsiz, ruhsatsız, kayıt dışı ve vergisiz çalışmalarının ve iş yeri açmalarının da önüne geçeceklerini kaydetti.

PERİNÇEK VE SANCAK’IN ESAD’LA GÖRÜŞMESİ: SAYIN ERDOĞAN ÇIKSIN AÇIKLASIN

Babacan, açıklamasının peşinden bir gazetecinin, “İktidarın Esad yönetimiyle ya da Şam yönetimiyle direkt temas mesajlarını iyi mi değerlendiriyorsunuz?” sorusu üstüne, “Bahsettiğiniz birkaç kişinin Şam’a gitmesinin bana gore hiçbir anlamı yok. Eğer bunlar hükümet ortağıysa Sayın Erdoğan çıksın açıklasın. Burada bizim kastımız hem diplomatlar içinde hem de siyasal pozisyona haiz olan insanoğlu içinde bir diyaloğun ve çözüm odaklı görüşme trafiğinin başlamasıdır.” dedi.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 17 Ağustos paylaşımıCumhurbaşkanı Erdoğan’dan 17 Ağustos paylaşımı
Türkiye bu olayı konuşuyor! İfadesi ortaya çıktı: 'Yolda görünce...'Türkiye bu vakası konuşuyor! İfadesi ortaya çıktı: ‘Yolda görünce…’
Bekçiler için flaş karar! 81 ile gönderildiBekçiler için flaş karar! 81 ile gönderildiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.