BAE’nin hedefi Türkiye ile tecim hacmini üç katına çıkarmak

14.01.2022
BAE’nin hedefi Türkiye ile tecim hacmini üç katına çıkarmak


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Görevli Devlet Bakanı Sani ez-Zuyudi, Bloomberg TV’ye açıklamalarda bulunmuş oldu.

Sani ez-Zuyudi, Türkiye’yi lojistik hizmetler ve tedarik zincirleri vasıtasıyla BAE’ye yeni pazarlar açacak bir ülke olarak gördüklerini beyan etti.

BAE HACMİ 3 KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

Ülkesinin Türkiye ile tecim hacmini iki yada üç katına çıkarmayı hedeflediğini söyleyen Zuyudi, BAE’nin Türkiye’nin endüstri sektöründeki büyük yatırımlarından, nitelikli işgücünden ve bilhassa Afrika kıtasıyla lojistik ağından yararlanmayı beklediğini kaydetti.

Bakan Zuyudi, BAE hükümetinin İsrail ve Hindistan ile tecim anlaşmalarını sonuçlandırma aşamasında olduğuna işaret ederek, söz mevzusu ülkelerden biriyle yapılacak anlaşmanın iki ay içinde açıklanmasının beklendiğini aktardı.

Abu Dabi yönetiminin Türkiye ile tecim hacmini artırma çabası, iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaşmasına en belirgin kanıt olarak görülüyor.

BAE, 2021’de, hızla büyüyen Asya ve Afrika ekonomileriyle ticari ilişkilerini derinleştirmeyi ve 150 milyar dolarlık direkt yabancı yatırım çekmeyi planladıklarını açıklamıştı.

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARET VERİLERİ

BAE Iktisat Bakanlığı tarafınca hazırlanan bir rapora nazaran, Türkiye ile son 10 yılda toplam petrol dışı tecim, ortalama 329 milyar dirhem (89,6 milyar dolar) oldu.

Aynı rapora nazaran, iki ülke arasındaki petrol dışı tecim, 2019 senesinde 26,8 milyar dirheme (7,3 milyar dolar) kıyasla, 2020 senesinde yüzde 21 artarak 32,7 milyar dirheme (8,9 milyar dolar) ulaştı.

BAE nin hedefi Türkiye ile ticaret hacmini üç katına çıkarmak #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.