Bağış artışına karşın Kızılay’ın kan stokları hala eleştiri seviyede

10.04.2023
Bağış artışına karşın Kızılay’ın kan stokları hala eleştiri seviyede


Kan bağışı çağrısı üstüne hafta sonu meydana getirilen bağışlarla Kızılay’ın stoklarda bir miktar artış yaşanmasına karşın kurumdaki 23 bin 824 birim kan Türkiye’nin bir tek 4 günlük ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bağış artışına rağmen Kızılay'ın kan stokları hala kritik seviyede

AA

Ulusal kan stokları hafta sonundaki bağış artışına karşın hâlâ eleştiri seviyenin altında…

Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Saim Kerman, “Tehlikeli sonuç düzey Türkiye için tüm hastanelerimiz baz alınarak ve kan gruplarına da bakılarak minimum 52 bin birim olarak belirlenmiştir. Şu anda eleştiri eşikteyiz, maalesef 23 bin 824 seviyesindeyiz. Bu oldukça düşük bir sayı” ifadelerini kullandı.

Kerman, bilhassa bazı kan gruplarındaki sıkıntının oldukça daha yoğun olduğuna dikkati çekerek sözlerine şu şekilde devam etti:

Bilhassa ender olan kan gruplarındaki gereksinim bazı bölgelerde sıfıra yaklaştı. Elimizde 23 bin 824 birim kan olması demek tüm gruplardan tüm Türkiye’nin her an ihtiyacını karşılayabilecek durumda değiliz anlamına gelir. Bu yüzden acilen bağışa ihtiyacımız var. Cumartesi ve pazar günlerinde ortalama 11 bin 500 birim kan bağışı yapılmış oldu, 7 bin 500 birim civarında da servis gerçekleştirdik. Dolayısıyla 3 bin 850 birim kadar elimizde fazlalık oldu. Bugün sabahtan beri ortalama 1000 birim kan bağışı yapılmış oldu. Hafta sonu bağışlarla beraber 4 günlük stoka çıktık diyebiliriz fakat hala yetersiz, bağışların devamını bekliyoruz. Bağışın yurttaşlarımızın birbirini teşvik etmesi kanalıyla hızla önerilmesini ve kan bağış noktalarına acilen ulaşılmasını istiyoruz. ‘Benim kan grubum oldukça bulunuyor’ diye de bağış yapmamazlık da söz mevzusu olmamalı bu sebeple tüm kan gruplarına gereksinim var. Bunun için ‘www.kanver.org’ sitemiz var, buraya girildiğinde kan verilebilecek en yakın nokta bulunabiliyor.

Bağış artışına rağmen kan stokları hala kritik seviyede

Salgın sürecinde azaldı

Kızılay tarafınca kan bağış merkezlerinin mesailerinde yeni düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Kerman, bu kapsamda merkezlerin iftar sonrası gece yarısına kadar, hatta bölge kan bağış merkezlerinin bazılarında sahura kadar açık tutulduğunu söylemiş oldu.

Küresel Kovid-19 salgınıyla beraber 2019’un aralık ayından bu yana bağış oranlarının azaldığına işaret eden Kerman, “Pandemiyle beraber vatandaşların bağış alışkanlıklarında değişim gözlenmeye başlandı. Kapanma süreci, bağış alışkanlığını da değiştirdi. İnsanlar vücut dirençlerinin düşmesinden kaygı ederek kan bağışından imtina eder hale geldi. Hala bunun etkilerini görüyoruz diyebiliriz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Kızılay ulusal güvenli kan temininden görevli tek kurum

Öte taraftan Kızılay’ın toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada da ulusal kan stoklarının asgari seviyenin altına düşmüş olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Her yıl ramazan ayında yaşanmış olan kan bağışındaki düşüş, afet illerimizde kan bağışı alınamaması sadece ihtiyacın sürmesi, ülkemizdeki tüm hastanelerde kan ihtiyacının artması sonucu kan stoklarının azalması sebebiyle kan bekleyen hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için tüm vatandaşlarımızı kan bağışına çağrı ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kızılay’ın ulusal güvenli kan temininden görevli tek kurum olduğu hatırlatıldı.

Bağış artışına rağmen kan stokları hala kritik seviyede
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.