Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 nebat

03.09.2022
Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 nebat


Greyfurt, ginseng ve zerdeçal şeklinde birçok nebat daha iyi yaşamamıza destek olan organik ilaçlardır ve bağışıklık sistemini güçlendirici tesirleri vardır. İşte bağışıklığı güçlendiren bitkiler…

Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 bitki

Bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyonlara niçin olabilecek dış etkenlerden korumakla görevli organ ve hücrelerden oluşan bir sistemdir.

Bağışıklık sisteminin tüm bileşenleri, insan vücudunun değişik bölgelerine dağılmış halde bulunur ve lenf damarları adında olan ara bağlantılar yardımıyla birbirleriyle kontakt kurar.

Bağışıklık sistemi şunlardan oluşur:

– Hem kanda hem de dokularda dolaşabilen beyaz kan hücreleri yada lökositler adında olan hususi hücreler. Bu hücreler ek olarak granülositler, monositler ve lenfositler olarak alt gruplara ayrılır.

– Ana lenfatik organlar, kısaca kemik iliği ve timus ve ikincil lenfatik organlar, kısaca lenf düğümleri, dalak ve mukoza ile ilişkili lenfoid doku (bademcikler, apendiks).

– Sitokinler olarak adlandırılan proteinler. Bu proteinler, değişik organların ve lenfatik dokuların çalışmalarını denetlemek için aralarında sinyal alışverişinde bulunarak değişik bağışıklık tepkilerini düzenler.

Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 bitki #1

Bağışıklık sistemi iyi mi çalışır?

Düzgüsel bir bağışıklık tepkisi şu adımlara gore çalışır:

– Antijen adında olan potansiyel olarak tehlikeli dış madde tespit edilir ve tanımlanır,

– Bağışıklık sistemi, tüm hücrelerini harekete geçirerek etkinleştirilir,

– Antijen çevrelenir ve saldırıya uğrar,

– Antijen etkisiz hale getirilir ve sonlandırılır.

Bağışıklık sistemi hücrelerinin üretiminden görevli organ kemik iliğidir. Vücuttaki bazı kemik türlerinde üretilir. En mühim bağışıklık hücreleri beyaz kan hücreleridir. Beyaz kan hücreleri granülositler, monositler ve lenfositlerdir.

Granülositler, tüm tehlikeli dış maddeleri yiyen, organizmayı temizleyen hücrelerdir.  Monositler, kanın temizleyicileridir. Lenfositler ise belirli bir bağışıklık tepkisini düzenler. Kemik iliğinde gelişen ve antikor üretmekten görevli hücreler olan B lenfositleri, yabancı maddeleri bağlayan ve yok eden antikorlar ve yabancı olarak tespit edilen hücreleri yenerek tüm bağışıklık sistemini koordine eden T lenfositleridir.

Bağışıklık sisteminin öteki bileşenleri lenf sistemine aittir. Sıvıları interstisyel boşluklar olarak adlandırılan çeşitli doku hücreleri arasındaki ufak boşluklardan ana dolaşım sistemine taşıyan tek yönlü bir sistemdir.

Lenfatik sistemin görevi tüm yabancı maddeleri müdafa ile ilgilenen organlara iletmektir. Tüm yabancı maddelerin getirilmiş olduğu ve etkisiz hale getirilmiş olduğu ana lenfatik organ olan dalak, bağışıklık hücrelerinin belirli bir antijene karşı savaşmak için çoğaldığı lenfatik sistemdeki ara istasyonları olan lenf düğümleri ve beyaz kan hücreleri içeren saydam bir sıvı olan lenf taşınmasını elde eden gerçek bir dolaşım sistemi oluşturan lenf damarlarından oluşur.

Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 bitki #2

Bağışıklık sisteminin iyi çalışıp çalışmadığı iyi mi anlaşılır?

Vücut zayıf bir döneminden geçtiğinde, bağışıklık sisteminin desteğe ihtiyacı bulunduğunu gösteren emareler verir. Bağışıklık sisteminin iyi çalışmadığını gösteren en yaygın emareler şunlardır:

– Tekrarlayan soğuk algınlığı, yüksek ateş ve boğaz ağrısı,

– Devamlı bitkinlik, halsizlik ve kas ağrıları,

– Konsantrasyon zorluğu,

– Uçuk, alerji ve deri döküntüleri,

– Bağırsak bozuklukları.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin olabilecek faktörler de vardır. Bunlar stres, soğuk algınlığı şeklinde fazlaca yaygın patolojiler, bilhassa bağırsak sistemine zarar veren antibiyotikler şeklinde ilaçların aşırı kullanımı, soğuk, rutubet ve mevsimsel değişimler şeklinde çevresel faktörler, dengesiz bir rejim, hareketsiz yaşam, yetersiz gece uykusu, fizyolojik bitkinlik ve yaşlanmadır.

Bu yüzden, vücudun daima her türlü saldırıya hazır olmasını sağlamak için en iyi tabanca, sıhhatli bir yaşam seçimi sürdürmektir. vitamin ve mineraller açısından varlıklı organik besinler alarak sıhhatli ve dengeli beslenin. Taze ve mevsimlik sebze ve meyve tüketimini tercih edin ve C vitamininden varlıklı besinler tüketin. En azından hafifçe fizyolojik aktivite yaparak formda kalınca. Sigara ve alkol kullanmayın.

Stresi sınırlamaya yada ortadan kaldırmaya çalışın. Stres, beyaz kan hücrelerinin sayısını etkileyerek vücudu hastalıklara yol açan maddelere karşı daha saldırıya açık hale getirir. İyi uyumaya çalışın. Kaliteli uyku, bağışıklık sistemini pozitif yönde etkisinde bırakır.

Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 bitki #3

Bağışıklık sistemin güçlendiren 10 nebat

Tertipli bir yaşam ve sıhhatli bir rejim bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilk adımdır. Bunun haricinde, bağışıklık sistemi için güçlendirici tesir gösteren organik ilaçlar vardır.

İşte bağışıklık sistemini güçlendiren 10 nebat:

1. Greyfurt

Araştırmalar, greyfurt ve bilhassa greyfurt çekirdeği ekstresinin birçok faydası bulunduğunu göstermektedir. Mantarlar, virüsler, bakteriler ve küflerle savaşmak için faydalıdırlar, kolit, karın ağrısı, diş çürümesi, burun tıkanıklığı, balgam ve boğaz ağrısına karşı organik ilaçtır.

Greyfurt çekirdeği ekstresini bitkisel ilaçlarda bulabilirsiniz: Besinler açısından zengindir, kan akışını ve karaciğer sağlığını iyileştirerek kolesterolü denetim altında tutmaya destek sunar.

Soğuk algınlığına yatkınsanız narenciye sularıyla kahvaltı yapmanın, organik ve taze gıdalardan elde edilmiş vitaminler ve lifler yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirebilecek muhteşem bir alışkanlık bulunduğunu ihmal etmeyin.

2. Sarımsak ve soğan

Soğanın antibakteriyel tesiri vardır ve sarımsakla beraber antiviraldir. Daha çok yarar elde etmek için piştikten sonra bir tencerede sızma zeytinyağı ile birazcık pişirin yada bir avuç bademle beraber atıştırmalık olarak pişmemiş olarak yiyin.

Sıhhatli bir halde pişirmek için sebzeleri kati, son olarak yarım bardak su ve bir miktar sıvı yağ ilave edin. Sarımsak, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyarır ve kuvvetli bir organik antibiyotiktir.

3. Kuşburnu

100 gram kuşburnu, C vitamini açısından ortalama 30 portakala eşittir. Kuşburnu ile çay yapmak yada leziz reçeller yapmak mümkündür. Çay yaparken kuşburnuları kaynar suya bir çay kaşığı ile ezerek ilave edin. Kuşburnu soğuk algınlığından, grip ve halsizlikten korur.

Ek olarak kuşburnu doğadaki en kuvvetli antioksidanlar arasındadır ve detoks, irin önleyici ve yaşlanma karşıtı etkiye haizdir. Kuşburnunun vitaminlerinin çoğunu kurutulduklarında kaybettiğini ihmal etmeyin, bundan dolayı taze olarak tüketilmesi önerilir.

4. Ekinezya ve nane

Ekinezya, bağışıklık sistemine tesir ederek zayıflamış bağışıklık savunmasını kuvvetlendirir. Ekinezya ek olarak antibakteriyel ve antiviral etkiye haizdir, bakteri ve virüslerin çoğalmasını engelleyerek solunum sistemini farenjit, öksürük ve boğaz ağrısına karşı korur.

Mevsimsel hastalıkları önlemek ve boğaz ağrısını gidermek için ekinezyayı nane ile kaynatabilirsiniz.

5. Ginseng ve zencefil

Uyarıcı ve yorgunluğu giderici tesiri olan ginseng, Çin tıbbında en popüler organik ilaçlardan biridir. Ginsengi bitkisel ilaçlarda kuru ekstre, nebat çayı ve toz şeklinde şekillerde bulabilirsiniz. Çeşitli araştırmalar, bu bitkinin strese karşı kuvvetli bir etkiye haiz bulunduğunu, yorgunluğa karşı direnci artırdığını ve viral hastalıklara karşı vücudun savunmasını güçlendirdiğini göstermektedir.

Ginseng ile beraber zencefil, alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan bir başka karışımdır. Boğaz ağrısı ve gribe karşı etkilidir, enfeksiyonlarla savaşmaya destek sunar.

6. Propolis

Bal, arıların tek ürünü değildir. Arı sütü ve propolis, enerji açısından varlıklı, mevsimsel hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kıymetli bir besindir. Boğaz ağrısı oluştuğunda ve bademcikler iltihaplandığında, direkt ağız boşluğuna organik bir propolis spreyi kullanmak, bilhassa çocuklar için mükemmel bir rahatlama sağlar.

Propolis bağışıklık sistemini uyarıcı, iyileştirici ve güçlendirici etkiye haizdir.

7. Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, spazm ve irin önleyicidir. Dolaşımı ve kalp sağlığını iyileştirmenin yanı sıra astıma da destek sunar. Bu bitkinin yaprakları sıhhatli bir nebat çayı için harikadır.

Mevsimsel rahatsızlıklarla organik bir halde savaşmaya destek sunar ve bilhassa bitkinlik dönemlerinde harikadır, fizyolojik direnci artırır.

8. Zerdeçal ve biber

Zerdeçal, sindirimi ve bağışıklığı uyarır ve bununla birlikte iyi bir irin önleyicidir. Soğuk algınlığına karşı zerdeçal ve acı biber kullanabilirsiniz. Biberli bir zencefil çayı yapın ve gün içinde 2-3 bardak için. Antioksidanlar açısından varlıklı olan bu karışım, antimikrobiyaldir ve mikroplarla savaşır.

9. Okaliptüs

Okalüptüs yaprakları solunum problemlerine karşı etkilidir. Okaliptüs, kuvvetli bir parazit önleyici, antiseptik ve balgam söktürücüdür.

10. Kekik

Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı şeklinde durumlarda kekik yada lavanta şeklinde bir nebat çayı kullanabilirsiniz. Bu bitkiler, ağız boşluğu iltihabını ve öksürüğü yatıştırabilen antispazmodik etkiye haizdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.