Baharda kalbinizi sıhhatli tutmak için 7 ipucu

29.04.2022
Baharda kalbinizi sıhhatli tutmak için 7 ipucuGüneşli günlerin dönüşüyle beraber bilhassa kalp ve damar sağlığını korumak için alışkanlıklarınızı gözden geçirmenin tam zamanı. İşte kalbinizi korumak için 7 ipucu.


Baharda kalbinizi sağlıklı tutmak için 7 ipucu

Hastalıkları önleyici yaşam seçimi alışkanlıklarını benimsemek devamlı kalbin sıhhatli kalmasına destek sağlar. Stresi azaltmak, etken olmak ve kafi ve dengeli beslenmek kalbinizin sıhhatli kalmasına destek sağlar.

Önleyici tedbirler kalbinizi sıhhatli tutmanıza, kalp hastalığı riskini azaltmanıza ve kalp sorunlarını yönetmenize destek olabilir. Araştırmalar, pandemi ile ilişkili stresin kalp sağlığı üstünde negatif bir tesiri bulunduğunu ve kalp krizine benzeyen semptomları olan kırık kalp sendromu (stres kardiyomiyopatisi) vakalarında son zamanlarda artışa yol açtığını gösteriyor.

Baharda kalbinizi sağlıklı tutmak için 7 ipucu #1

Hanımefendiler erkeklerden daha çok risk altında

Popüler inanışın aksine kalp ve damar hastalıkları açısından en fazla risk altında olanlar kadınlardır. Uzmanlara gore, genç bayanlar arasındaki kalp krizi sayısı da kaygı verici bir halde artıyor.

Bunun fena yaşam seçimi alışkanlıkları ve hormonal durumdan bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Baharda kalbinizi sağlıklı tutmak için 7 ipucu #2

Baharda kalbinizi sıhhatli tutmak için 7 ipucu

Bundan dolayı tedbir almak en iyi çözümdür. Hepimiz kalp sağlığını iyileştirmek için alışkanlıklarını değiştirebilir. İşte 7 ipucu.

Daha sık yürüyün

Araştırmalar, hareketsiz bir yaşam tarzının kalp hastalığı riskin artıdığını gösteriyor. Uzmanlar, kalp sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en kolay, en pozitif yönde değişikliğin yürümeye adım atmak bulunduğunu belirtiyor. Haftada 5 gün, günde minimum 30 dakika orta hızda yürümenin oldukça pozitif yönde sıhhat neticelerini sağlayabileceği biliniyor.

Ek olarak, tertipli egzersiz yapmıyorsanız, 50 yaşın üzerindeyseniz yada kalp sağlığınızdan güvenilir değilseniz, yorucu faaliyetlere başlamadan ilkin doktorunuza danışın.

Tabağınızı renklendirin

Bahar ayları daha çok mevsim meyvesi ve sebzesi yiyecek için muhteşem bir zamandır. Kalp hastalığı ve nüzul riskinizi azaltmak için günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeyi hedefleyin. Renkli meyve ve sebzelerin her çeşidinin sunmuş olduğu çeşitli nebat gıdaları hastalıklarla savaşmaya destek sağlar.

Ek olarak doymuş ve trans yağ asitleri, ilave şekerler ve sodyum içeren gıdaları mümkün olduğunca sınırlandırın.

Kafi sıvı alın

Bolca su içmek bir tek vücut ısınızı düzenlemekle kalmaz, bununla birlikte kalbinizin daha kolay pompalanmasını ve organlarınızın muntazam çalışmasını sağlar. Şeker oranı yüksek kahve yada meyve suları yerine nebat çayları ve sebze suları tüketimi önerilmektedir. Susama durumu yaşla beraber azalabilir, bu yüzden 60 yaşın üzerindeyseniz su alımınızı izlemeniz önemlidir.

Stresinizi yönetin

Stres anında salınan hormonlar kan damarlarına zarar verir ve tansiyında artışa niçin olur. Bundan dolayı stres tepkisini azaltmak kalp ve damar hastalıklarını önlemede yararlı bir etkiye haizdir. Araştırmalar, tatminkar toplumsal ilişkileri olanların daha uzun yaşama ve kalp krizi ve öteki sıhhat problemlerinden daha süratli iyileşme eğiliminde bulunduğunu gösteriyor.

Bahar alerjilerinden kendinizi koruyun

Saman nezlesine (alerjik rinit) karşı havadaki çimen ve ağaç polenlerine dikkat edin. Araştırmalar bu alerjenler ile artan kalp ve damar hastalıkları riski içinde ihtimaller içinde bir bağlantı bulunduğunu gösteriyor. Alerjenlere maruz kalmanızı azaltmak için bilhassa polen sayımlarının en yüksek olduğu sabah ortasından öğleden sonraya kadar rüzgarlı günlerde dışarıda olmaktan kaçının. Ve dışarıdan eve geldikten derhal sonrasında giysileri değişiklik yapmak ve duş almak gereklidir.

Yeterince uyuyun

Uyku, kalbinizi sıhhatli tutmanın mühim bir parçasıdır. Emekler, 45 yaş üstü ve gece 6 saatten azca uyuyan yetişkinlerin nüzul yada kalp krizi geçirme risklerinin 6 ila 8 saat içinde uyuyan insanlara gore ortalama 2 kat daha çok bulunduğunu göstermektedir.

İyi bir gece uykusu için tertipli bir uyku rutinine haiz olmak, akşamları fazla yememek, günün sonunda kahve içmemek ve serin, karanlık ve sessiz bir odada uyumak gerekir. Yatmadan ilkin bilgisayarınızı yada telefonunuzu kullanmak ne kadar çekici gelse de, bu cihazların uyku hormonu melatonini baskılayarak uykuyu önlediği bilinmektedir.

Rutin kontroller yapın

Risk faktörlerinizi bilmek, bilhassa sıcak havalarda açık hava etkinliklerine katılmadan ilkin kalp sağlığının mühim bir parçasıdır. Bundan dolayı tertipli kontrollerinizi yaptırın ve kafanızda herhangi bir kaygı var ise kesinlikle bir uzmana danışın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.