Bakan Kirişci’den Kılıçdaroğlu’nun paylaşımına canlı yayında cevap

08.04.2022
Bakan Kirişci’den Kılıçdaroğlu’nun paylaşımına canlı yayında cevap


Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TRT Haber Hususi yayınında gündeme dair mühim değerlendirmelerde bulunmuş oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaşımına “Bu ülkede aç ve açıkta asla kimse yok. Milletimiz kıtlıkla, yoklukla asla tanışmadı, karşılaşmadı. Üreticilerimiz gece gündüz çalışıyor. Kılıçdaroğlu’nun bu tavrı alışkanlık haline geldi. Besin mevzusu siyasete araç-gereç edilecek bir mevzu değil.” şeklinde cevap veren Bakan Kirişci, ucuz et satışı ile ilgili olarak ise “Ramazan ayı süresince yurttaşlarımız ucuz et yesin diye market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ilkin Et Süt Kurumu’nun 18 satış mağazasında ve devamında da Ziraat Kredi marketlerinin 150’sinde bugün itibarıyla et satışlarımız başlamış durumda.” dedi. İşte detaylar…

“DÜNYA GENELİNDE SIKINTI YAŞANIRKEN…”

Bakan Kirişci, ramazan ayında besin mevzusunun öne çıktığını belirterek, salgında dünyada tedarik zincirinin bozulduğunu, emtia fiyatlarında anormal yükselişler bulunduğunu söyledi.

Enerji fiyatlarında da artış yaşandığını dile getiren Kirişci, “Düzgüsel hayata dönerken Karadeniz’in kuzeyinde iki komşu ülke içinde harp hali oluştu. Bu savaşın global etkisiyle tekrardan hepimiz sarsıldı. Gerek Türkiye’nin gerekse dünya ülkelerinin tedariğindeki iki ülke harp ortamında tedarikte ikinci kriz yaşanmış oldu. Türkiye kendi organik varlıkları, tarımsal üretimle ilgili kapasitesi itibarıyla ve devlet olarak bu tür dönemlerde kriz yönetme kabiliyeti var. Bizim yerinde, zamanında, dozunda aldığımız tedbirlerimiz oldu. Bunlar yardımıyla problem yaşanmadı.” diye konuştu.

Kirişci, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle hububat başta olmak suretiyle yağlı tohumlarla ilgili dünya genelinde sorun yaşanırken, Türkiye’nin bunu minimum etkilerle geçirmeye çalıştığını söylemiş oldu.

Ekran görüntüsü 2022-04-07 234000

“TÜRKİYE ÜRETMİYOR DEĞİL”

Hiçbir dünya ülkesinin kendi kendine kafi olmadığını vurgulayan Kirişci, şöyleki konuştu:

“Bizim de ABD’ye sattığımız tarımsal ürünler var, bu da ABD’nin kendi kendine yetmediği anlamına gelmez. Bu ülkenin üreticisini, ürettiği ürünleri de görmezden gelmeyelim. Biz hububatla ilgili bilhassa, Türkiye buğday ithal ediyor fakat ithal etmiş olduğu buğdayın mühim bir kısmıyla un, bulgur ve makarna için dahilde işleme dediğimiz bir hususi uygulamadan kaynaklı olarak ithal edilip içerde katma kıymetli hale getirilip ihracı söz mevzusu oluyor. Bazı ürünlerde arz açığı var. Mısırda 1-2 milyon ton, ayçiçeğinde yüzde 40’a yakın bir arz açığı var. İthal ettiğimiz ürünleri vatanımızda üretelim diyecek olursak mevcut 23 milyon hektar tarımsal arazilerimize ortalama 4,5 milyon hektar arazi ilave etmemiz gerekir. Bu derhal olabilecek bir şey değil. Tarımsal girdileri etkin ve verimli kullanmamız gerekir. Türkiye üretmiyor değil. Türkiye sebzede dünyada 4. meyvede 6. sırada. ‘Türkiye üretmiyor’ demek bu ülkenin üreticisine haksızlık olur. Her şartta üreten bir ziraatçi var.”

“ÜLKE OLARAK STRATEJİK ÜRÜNLERE ÖNCELİK VERMELİYİZ”

Vahit Kirişci, stratejik ürünlere öncelik verilmesi icap ettiğini belirterek “Ülke olarak, un, yağ ve şekerin hammaddesi olan ürünleri üretiyor olmamız gerekiyor. Burada hububata, baklagillere, yem bitkilerine, yağlı tohumlara ve şekere ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Bitkisel üretimin karşı tarafında olan hayvansal üretim var. Et süt, yumurta, bunlar için yeme ihtiyacımız var. Et, süt, yumurtanın hammaddesi olan ürünleri karşılıyor olacağız. Her yıl nüfusu 1 milyon artan bir ülkeyiz. 2002’de 65 milyon olan ülke nüfusu şu anda 85 milyon, 5 milyon sığınmacı var. “Biz açız” söylediğini duydunuz mu? Onlar da bu ülkenin ürettiğini tüketiyor. Bu ülke 75-100 milyon turisti ağırlayacak durumda.” ifadelerini kullandı.

Ayçiçeği yağındaki fiyat artışının ve yaşananların spekülatif bulunduğunun altını çizen Kirişci, tarımsal girdilerde fiyat artışları bulunduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’de bulunmayan bir ürün olmadığını, fiyatların yüksekliği ile ürünün bulunurluğu ve ürüne erişim içinde bir kopma söz mevzusu olmadığını dile getiren Bakan Kirişci, beside ve kesim yapılacak hayvan stoklarında bir sorun olmadığının altını çizdi.

Ekran görüntüsü 2022-04-07 234018

UCUZ ET SATIŞI

Kirişci, “Türkiye’nin büyükbaş ve küçükbaş mevzusunda hiçbir problemi yok. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ramazan ayı süresince yurttaşlarımız ucuz et yesin diye mevcut market ortalamalarının yüzde 15-20 altında ilkin Et ve Süt Kurumu (ESK) 18 satış mağazasında ve Ziraat Kredi Birleşke Marketlerinin 150’sinde ucuz et satışı bugün itibarıyla başlamış durumda. Bu, ramazanda ayı süresince devam edecek. Ramazan ayında yurttaşlarımız ete olan ilgilerini ötelemesinler.” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NUN PAYLAŞIMINA YANIT

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımın sorulması üstüne Kirişci, Türkiye’de herkesi doyuran bir ziraat sektörü bulunduğunu belirtti.

Ülkede kuvvetli bir besin sektörü olduğuna işaret eden Kirişci, “Memleketimiz ve milletimiz 20 senelik iktidarımız döneminde bir kıtlıkla ve yoklukla karşılaşmadı.” dedi.
Kirişci, sözlerini şöyleki tamamladı:

“85 milyon, 5 milyon sığınmacı, 90 milyon. 50 milyonun üstünde gezgin. Şimdi burada evlatların aç yatağa girdiğini bu açlıklarıyla ilgili, bu tarz şeyleri konuşmak suretiyle ilgili kurumlara gelip ziyarette bulunmak istediklerini söylüyor olmalarını toplumun takdirine bırakıyorum. Bu alışkanlık haline geldi. Onlara eklenti yapılmaya çalışılıyor. Besin siyasete araç-gereç edilebilecek bir mevzu değil. Bu biçim da biçim değil. Burada niyetin bu olmadığını kısaca iddia ettikleri olmadığını net olarak söylüyorum. Bu mevzuları demokratik ülkede bir muhalefetin genel başkanının bu şekilde tweet atmasını doğru ve şık bulmuyorum. Bu ülkeye hizmet eden bir durum değil. Bizim açta açıkta kimsemiz yok, her insanın karnı tok, bu ülkenin üreticileri de nüfusun tamamını doyurmak için gece gündüz çalışıyor.”

BAKAN KİRİŞCİ’DEN UCUZ ET SATIŞI PAYLAŞIMI

Bakan Kirişci canlı yayındaki açıklamalarının yanı sıra Twitter hesabından da paylaşım yapmış oldu. Paylaşımında ucuz et satışı ile ilgili olarak “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, Ramazan ayı süresince yurttaşlarımız mevcut market ortalamalarının %15-20 altında ESK ve Ziraat Kredi mağazalarından uygun fiyatlı et satın alabilecek. Uygulamaya bugünden itibaren başladık, Ramazan süresince devam edeceğiz.” dedi.

“TARIM VE GIDA HUSUSUNU SİYASİ MALZEME HALİNE GETİRMEK İSTEYENLERE…”

Bakan Kirişci bir sonraki paylaşımında ise “Ziraat ve besin hususunu siyasal araç-gereç haline getirmek isteyenlere bilhassa ifade etmem gerekir ki, bu ülkenin evlatları dahil 7’den 77’ye herkesi doyuran bir ziraat sektörümüz, eli öpülesi çiftçilerimiz var.” ifadelerini kullandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ile görüştü
“Mansur Yavaş olması imkansız” diyerek muhalefetin adayını deklare etti
Nisa bebeğin annesinin ailesiyle ilgili dikkat çeken detayNisa bebeğin annesinin ailesiyle ilgili dikkat çeken detayYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.