Bakan Kurum toplumsal konut projesinde son müracaat rakamını deklare etti! İşte dört gözle beklenen detaylar…

14.09.2022
Bakan Kurum toplumsal konut projesinde son müracaat rakamını deklare etti! İşte dört gözle beklenen detaylar…


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca bilgileri açıklanan ve başvuruların başladığı toplumsal konut projesine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CNN Türk’te katılmış olduğu programda toplumsal konut projesiyle ilgili mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Bakan Kurum’un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Talepten memnunuz. İlk günde projeye 785 bin müracaat oldu. Devamlı artıyor.

Screenshot_2

2023-2028 yıllarını içeren hem toplumsal devletin vatandaşa yapacakları, hem istihdam adına 5 senelik süreçte ortaya konmuş hedef. İlk etabı dün lansmanını gerçekleştirdiğimiz süreçte 250 bin toplumsal konut yapacağız. 100 bin arsayı yurttaşlarımıza sunuyoruz, gene bu kapsamda 10 bin tane iş yerini sunmuş oluyoruz.

Screenshot_3

Konut arsası ile iş yeri başvurusu hemen hemen başlamadı. 10 Ekim ile 7 Kasım içinde başlamış olacak. 705 bin rakamı 250 bin toplumsal konuta meydana getirilen müracaat. 31 Ekim’de toplumsal konutla ilgili başvurular sona erecek.

Screenshot_4

TESLİM TARİHİ NE ZAMAN?

Başvuruların akabinde kura süreci başlamış olacak. 10 Ekim’de ihalelerimizi hayata geçirmeye başlayacağız. 2 yıl içinde de yurttaşlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz. Bu projenin ilk etabının maliyeti 422 milyar lira. Maliyetten yüzde 40 indirim yapıyoruz. Konutların taksit bedeli işyar maaş artış katsayısına gore artacak.

Screenshot_5

81 ilimizin tamamında projelerimizi yapıyoruz. İstanbul’da 50 bin konut yapacağız. İzmir’de 12 bin 500 konut yapıyoruz. İzmir’de de sıkıntılı bir yerleşim var. Depremle savaşım açısından da bu sayı mühim. Ankara’da 18 bin tane konut yapıyoruz. Antalya’da da 7 bin 100 konut yapılacak. Nüfus ağırlığına gore projeleri dağıtmış oluyoruz.

‘PART TIME DAHİ ÇALIŞARAK BU TAKSİT ÖDENEBİLİR’

Screenshot_6

İlk kere bu projemizde gençlerimize saptanca ayırdık. 18 yaşını doldurmuş 30 yaş arası tüm kardeşlerimiz isterlerse başvuruyorlar. Ailesinin gelirine bakmıyoruz. 18 yaşına girmiş her kişi bu kontenjana başvurabilir. Geliri yoksa annesinin yanında yaşayan bir genç, anımsar mısınız babalarımız annelerimiz bizlere geleceğimiz adına bir ev alabilme imgesel kurardı. 18 yaşındaki her gencimiz okumuyor. Çalışanlar, kendi işini kurmuş olanlar var. Burada güvenilir olun part time dahi emek harcayarak bu taksiti gençlerimiz ödeyebilir. Aileleri yardım yapabilir, kendi birikimlerini ortaya koyabilirler. Bu güzel bir fırsat. Gençlerde gelir şartı yok. 18 yaş doldurulmuşsa ebeveynin gelirine bakılmayacak.

Screenshot_7

Bir ailenin mesela karı koca çalışıyor. Aylık gelirleri İstanbul’da 18 bin liranın altında olması gerekiyor. Öteki illerde de 16 bin liranın altında gelir olması şartı var. Kuralar noter huzurunda çekiliyor. Saydam, adaletli bir halde sürecimizi yürütüyoruz.

KİRA VE EV FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Bu kampanya ev fiyatlarını ve kiraları kesinlikle düşürür. Bugün piyasaya baktığımızda fiyatların durduğunu ve yüzde 10 aşağıya geldiğini görüyoruz. Bu projeyi açıkladığımız andan itibaren piyasa regüle oldu. Bir halde fiyatlar sabitlendi ve aşağıya doğru çekiliyor.

Projelerin içinde okulu, camisi, avm olacak. Biz bunların topyekun inşasını gerçekleştiriyoruz. Büyükşehirlerde yapılacak evlerle öteki illerde yapılacak evlerin kalite olarak hiçbir farkı yok.

BORÇ BİTMEDEN KONUT SATILABİLİR Mİ?

Toplumsal konutun borcu bitmeden satılamaz, devredilemez. Sadece kiralayabilirler. Müracaat yapılmış oldu, kuralar çekildi diyelim. Kasım ayında ev belirlendi. Ücretler sözleşme imzalanırken ödenecek. Sözleşme imzalandığında peşinat yatırılacak ve aylık taksitler ödenmeye başlamış olacak. Planlamalara gore 2023 Mart ayında ödemeler adım atar.

PEŞİN ÖDEME YAPILABİLECEK Mİ?

Biz vatandaşın eline para geçerse borcunu tamamen kapatana indirimler yapıyoruz. İsteyen borcunu indirimli karşılık üstünden kapatabiliyor.

TAKSİT ÖDEMELERİ AKSARSA NE OLACAK?

Örnek olarak peşinatla ilgili iyi mi ödeyeceğiz diye sorular var. Peşinatla ilgili tüketici kredisi kullanılabilir. Örnek olarak taksiti gecikti, ödeyemedi. Vatandaşı uyarıyoruz. İhtar çekiyoruz. Sonrasında yurttaşlarımız ödüyor. Toleranslarımız var.

Yüzde 40 ve üstü engelli kardeşlerimiz ve aileleri projeye başvurabiliyor.YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.