Bakan Kurum’dan sokak atık toplayıcılarıyla ilgili izahat! “Fazlaca yakında uygulamaya geçiyoruz” diyerek duyurdu: Mesleki statü ve saygınlık…

08.04.2022
Bakan Kurum’dan sokak atık toplayıcılarıyla ilgili izahat! “Fazlaca yakında uygulamaya geçiyoruz” diyerek duyurdu: Mesleki statü ve saygınlık…


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türk- İş temsilcileri ve sokak atık toplayıcıları ile iftarda bir araya geldi. Ankara’da bir otelde düzenlenen iftar programına Bakan Murat Kurum’un yanı sıra, Türk- İş Başkanı Ergün Atalay, Sokak Atık Toplayıcıları Derneği (SATDER) Başkanı Recep Karaman ve oldukca sayıda şahıs katıldı.

1817a4b25fbe7e952d81c3699a6e57f8

“30 MİLYAR LİRAYI VATANDAŞIMIZIN CEBİNE GERİ DÖNDÜRDÜK”

Bakan Kurum, 2017 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ‘Sıfır Atık’ projesini başlattıklarını belirterek, “5 yıl içinde siz atık toplayıcı kardeşlerimizle beraber öyleki bir performans ortaya koyduk ki 25 milyon ton geri kazanılabilir atığı, arı şeklinde işledik. Ekonomimize kazandırdık, milletimize kazandırdık. Tam 30 milyar lirayı vatandaşımızın cebine geri döndürdük. Hepsinden de önemlisi 265 milyon ağacımızı kesilmekten kurtardık. İnşallah gene hep beraber, el ele yüzde 22,4 olan geri kazanım oranımızı, yıl sonunda yüzde 30’a, 2023 senesinde yüzde 35’e çıkaracağız. 2035 yılına geldiğimizde ise geri kazanımda yüzde 60 oranıyla, sıralamada dünyanın ilk 10 ülkesi arasına gireceğiz. Hamdolsun Sıfır Atık hareketi hem kısa zamandaki başarısı hem de koyduğu hedeflerle BM tarafınca devamlı ödüllendirilen küresel bir çevre hareketine dönüşmüştür. Ben, bu başarının altında iki büyük imza görüyorum. Birinci imza saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’ye aittir. İkinci imzada ise sizleri görüyorum, atık emekçisi kardeşlerimi görüyorum. Her biri birer Sıfır Atık kahramanı olan, çevre kahramanı olan atık toplayıcısı kardeşlerimi görüyorum. Her birinize, ülkemiz ve milletiniz adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tanrı hepinizden razı olsun” diye konuştu.

4693f5275568b7fbb11bf51f0db93ef8

“TÜM GÜCÜMÜZLE YANINIZDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Atık toplayıcılarının, mesleki statü ve itibarlarını artıracaklarını söyleyen Murat Kurum, “Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem saygıdeğer Hanımefendi hem biz hem de aziz milletimiz, emekçi atık toplayıcı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu sonuna kadar gözetmektedir. Çekçekleriyle dünyanın hem yükünü hem geleceğini omuzlarında taşıyan siz kardeşlerimizin, daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için de lüzumlu düzenlemeleri yapıyoruz. Daha sıhhatli koşullarda işinizi yapmanız için sizin, mesleki statünüzü ve itibarınızı çoğaltmak için lüzumlu olan her şeyi düşünüyoruz. Fazlaca yakında da uygulamaya geçiyoruz. Devletin görevi, siz değerli üyelerimizin sağlığını korumaktır, koruyacağız. Toplumda saygınlığınızı artırmaktır, artıracağız. Biz; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak siz değerli üyelerimizin yanında olduk. Bundan sonrasında da tüm gücünüzle yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

c51289ecbd489afd692b44569b446d9f

ATIK TOPLAYICISI ALİ’YLE DİYALOĞUNU ANLATTI

Atık toplayıcısı bir kişiyle içinde geçen diyaloğu özetleyen Kurum, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Geçenlerde Urfa Siverekli atık toplayıcı Ali kardeşimiz şöyleki demişti: ‘Ağabey, sokakta kimi zaman çocuklar görüyorum. Köydeki kardeşlerimi hatırlıyorum, yanlarına yaklaşıp sevmek isterim, elbiseme bakıp benden kaçıyorlar. Gençler görüyorum, söyleşi etmek isterim, üstüme başıma bakıp benden uzaklaşıyorlar.’ Ben de ağabeyi olarak şimdi buradan Ali’ye diyorum ki; ‘Ali kardeşim sana oldukca yakında öyleki müjdeler vereceğiz ki, artık o çocuklar seni gördüğünde derhal tanıyacak. Yaklaşacak. O gençler, seni gördüğünde sarılacak. Seninle kucaklaşacak.’ Bu da bizim Ali kardeşimize, on binlerce atık toplayıcı kardeşimize, ailelerine, çocuklarımıza sözümüzdür.” (DHA)

thumbs_b_c_7fc0116d59e3c68b21ce24c23bd3786b

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu duyurdu: 'Mitinglere başlayacağız'Kılıçdaroğlu duyurdu: ‘Mitinglere başlayacağız’
BM, Rusya'yı İnsan Hakları Konseyi'nden çıkardıBM, Rusya’yı İnsan Hakları Konseyi’nden çıkardı
 Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' açıklaması! Kılıçdaroğlu’ndan ‘Mansur Yavaş’ açıklaması!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.