Bakan Asil’dan ABD’nin hazırladığı rapora sert tepki! “Ne kadar çatlarsan çatla…”

17.04.2022
Bakan Asil’dan ABD’nin hazırladığı rapora sert tepki! “Ne kadar çatlarsan çatla…”


İçişleri Bakanı Süleyman Asil, ABD Dışişleri Bakanlığının yayımladığı dış siyaset raporuyla ilgili sert sözler söylemiş oldu. Raporda İçişleri Bakanlığını eleştiren büyük bir paragrafa yer verildiğini ifade eden Bakan Asil, “Ne kadar çatlarsan çatla. Biz PKK’yı gömdük, gömmeye devam edeceğiz. Biz FETÖ’yü gömdük, gömmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

icisleri-bakani-soylu-trabzonlu-hemsehrileriyle-sahurda-bulustu_9158_dhaphoto1

“TANKLARA, F-16’LARA MEYDAN OKUDULAR”

Gaziosmanpaşa’da Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kollarının düzenlemiş olduğu sahur programına katılan Bakan Asil, “Bu ülkede 15 Temmuz oldu. Anneler çocuklarını sakındılar. ‘Çıkmayın’ dediler fakat onlar aynı hızla bayraklarını ellerine aldılar. Yaş grubu olarak öteki tüm gruplardan ilkin sokağa çıkarak çıplak elleriyle tanklara, F-16’lara meydan okudular. Hepimiz şunu unutmuştu. Bu gençler de bu ülkede beş zaman ezan kulaklarına dokunarak bu yaşamı yaşıyorlar.” diye konuştu.

Gençlik yıllarında fazlaca maça gittiğini ve şampiyonluk gördüğünü dile getiren Asil, “Bu yıl o yıl inşallah. Çocukluğumuzda fazlaca maça gittik, gençliğimizde de fazlaca maça gittik. Biz şampiyonluklar gören bir nesiliz. Siz de inşallah şampiyonluk görmüş olacaksınız. Rahmetli annemin okuldan, öğretmenimden izin alırken iyi mi zorlandığını bilirim maçlarda. Hem ulusal maçlarda hem de Trabzonspor maçlarında tembih ederdim; ‘aman ha şu saatten ilkin gel, okuldan izin al’ diye. Hep bu şekilde geçti yaşamımız. Bizim yaşlarındaki arkadaşlarımız bilirler bir ihtimal. Ayrı bir coşku, ayrı bir tutkudur. İnşallah bu yıl o yıl, bekliyoruz fakat bunu yaparken de yeniden örnek bir halde yapılması lazım geldiğini birazcık ilkin başkanımızın söylediği sözlerle Trabzon’un derhal her yerinde donatılacak, Türkiye’nin derhal her yerinde donatılacak. Yalnız maçlarda değil, aslen askere uğurlarken düğünlerde de mutluluğa kurşun sıkmamak lazım. Bunu hep birlikte yapabileceğimize inanıyorum.” dedi.

icisleri-bakani-soylu-trabzonlu-hemsehrileriyle-sahurda-bulustu_9158_dhaphoto2

“SİZİN BİZİM HAKKIMIZDA RAPOR YAZMANIZ DEĞİL…”

ABD Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının yayımladığı dış siyaset raporuna ilişkin de konuşan Asil, şunları söylemiş oldu:

“Orada diyor ki Türkiye, FETÖ ve PKK’ya haşin davranıyor. Onlar terörist değil. Onlar siyasal tutuklu. Doğrusu biz onları politika sebebiyle tutuklu hale getirmişiz diyor. Yetmedi. İçişleri Bakanlığını eleştiren büyük bir paragraf açıyor. Biz PKK’ya ve FETÖ’ye karşı şiddetle mukabele ediyormuşuz. ABD şöyleki istiyor; dünyanın her yerinde erkeklerle erkekler evlensin. Hanımefendiler da hanımlarla evlensin. Ya siz evleneceksiniz, Lut kavmi benzer biçimde olacaksınız, haşr olacaksınız. Ben size ne diyeyim? Biz neymiş, buna hoşgörme göstermiyormuşuz. FETÖ’ye hoşgörme göstermiyormuşuz. PKK’ya hoşgörme göstermiyormuşuz. LGBT’ye hoşgörme göstermiyormuşuz. Türkiye rahat bir hale gelmiş ve bu rahat hale gelmelerinden de bunlar rahatsızlanmış. Sizin bizim hakkımızda rapor yazmanız değil, biz sizin hakkınızda rapor yazarsak esas o vakit yandı gülüm keten helva.

Sen daha dün kendi generalini PYD/PKK terör örgütünün bir sözde yöneticisine göndermedin mi binlerce tır silahla birlikte? Onlar Türkiye’nin huzurunu ve birliğini bozsun diye göndermedin mi? Sen vakıfların vasıtasıyla Türkiye’deki bazı sözde gazetecilere paralar yağdırıp bu ülkede 15 Temmuz darbesi dahil olmak suretiyle bu ülkenin birliğini ve beraberliğini bozabilmek için her türlü iftiralar attırmadın mı? Sen 15 Temmuz darbesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağı havadayken birilerine nerede bulunduğunu göstermek için yayınlar yapmadın mı?”

“NE KADAR ÇATLARSAN ÇATLA”

Yazılan raporun hiçbir anlam ifade etmediğini kaydeden Asil, “Burada bazı muhabirlerin ileri geri ortaya koydukları süreçlerin haricinde hiçbir şey ifade etmiyor. Ne kadar çatlarsan çatla. Biz PKK’yı gömdük, gömmeye devam edeceğiz. Biz FETÖ’yü gömdük, gömmeye devam ediyoruz. Batı’da ne kadar muhafaza etmeye çalışırsanız çalışın. Bizlere hangi musallatları ortaya koymaya çalışırsanız çalışın. Herhangi bir başarı elde edemezsiniz. Bizim ahlakımıza, aile yapımıza bizim birliğimize inancımıza ve değerlerimize saldırdınız. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye buna prim vermedi vermeyecek.” ifadelerini kullandı.

icisleri-bakani-soylu-trabzonlu-hemsehrileriyle-sahurda-bulustu_9158_dhaphoto4

“KENDİ GÜCÜMÜZÜ GÖSTEREBİLECEK BİR ADIMI KİMSEDEN KORKMADAN ATTIK”

Bakan Asil, dünyanın en sıkıntılı döneminde Türkiye’nin attığı adımlara işaret ederek, şöyleki devam etti:

“Biz dünyanın en sıkıntılı döneminde, sahurlarda, iftarlarda bile bir araya gelemediğimiz dönemlerde biz neler yaptık biliyor musunuz? Bu coğrafyada on senelerdir konuşulan Azerbaycan ile Karabağ’ı birleştirdik. Biz sahurda, iftarda pandemiden bir araya gelemediğimiz dönemde neler yaptık biliyor musunuz? Doğu Akdeniz’de eğer naturel gaz var ise biz onun da sahibiyiz diye tüm dünyaya kendi gücümüzü gösterebilecek bir adımı kimseden korkmadan attık. Biz ne yaptık biliyor musun? Pandemide hepimiz iyi mi kurtuluruz diye düşünürken biz hem onunla uğraştık hem de döndük Libya’yı dünyanın gelişmiş ülkelerinin ezmelerine fırsat vermeden orada 100-150 yıl ilkin iyi mi bir kardeşlik tesis etmişsek bugün de bizi çağırdılar. Dünyanın o büyük devlerini elimizin, dirseklerimizin bir soluyla, bir sağıyla iterek ‘o insanların huzurunu size ezdirmeyiz’ dedik. Yalnız öyleki mi? Siz yapamazsınız dedikleri için gene Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyle Kıbrıs’ta kapalı Maraş’ı açık Maraş haline döndürdük. Senelerdir demokrasi kılıcı benzer biçimde kafamızda salladıkları ‘açamazsınız, açtırmayız, huzurunuzu bozarız’ dedikleri Ayasofya’yı açtık.”

Türkiye’nin altyapısıyla ilgili hiçbir tereddüde yer olmadığına işaret eden Asil, konuşmasını şöyleki sonlandırdı:

“Hesabımız, hedefimiz şu, Cumhuriyetin birinci asrını inşallah gelecek yıl bu ülke kucaklayacak. Buraya hazırlıklı gidiyoruz, normal olarak hazırlıksız değil. Dünyadaki bazı şeylerden hepimiz de etkileniyoruz. Elbet dönemsel zorluklarımız oluyor fakat o dönemsel zorluklarımızı da buradan fırsat üreterek, buradan fırsat yöneterek inşallah etrafımızdaki coğrafyaya, dünyaya yararlı geçireceğimize olan inancımız tamdır. Üreten bir Türkiye olmalıyız. Yalnız iktisat üreten değil, bununla beraber onunla beraber kıymet üreten ve kıymet veren bir Türkiye olmalıyız. 120 ülkeye bugün eğitim veriyoruz. Güvenlik Genel Müdürlüğümüzde, Jandarma Genel Komutanlığımızda ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızda eğitim veriyoruz. Birçok ülkeyle güvenlik iş birliğimiz söz mevzusu.

“BU TEZGAHI BİZ BOZMALIYIZ”

Doğu’nun altı varlıklı, Batı’nın üstü varlıklı. Doğu’nun üstü yoksul vatanın altına gir. Tüm dünya tarihini özetleyebilecek dört tane kelimedir. Bu tezgahı biz bozmalıyız. Bu tezgahı Türkiye’nin haricinde bozabilecek emin olun ki başka bir ülke söz mevzusu değil. Yavaş yavaş gidiyoruz ve inancımızla, inadımızla, kararlılığımızla bunu sağlayabileceğimize olan inancım tamdır. Ha ‘bunu bugün sağlayabilir miyiz’ derseniz, inşallah sağlarız fakat biz beceremezsek, biz yapamazsak siz değerli üyelerimizin başaracağına inanıyorum. Ve dünyanın sizin önünüzde saf tutacağına ben inanıyorum.”

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İşte siyaset kulislerini karıştıracak 8 madde...İşte politika kulislerini karıştıracak 8 madde…
 “İki netice enteresandı” diyerek deklare etti
'İttifak içinde ittifak' formülü masada, cumhurbaşkanı adayı...‘İttifak içinde ittifak’ formülü masada, cumhurbaşkanı talibi…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.