Bakan Asil’dan fazlaca konuşulacak 15 Temmuz çıkışı: Arkasında bal benzer biçimde ABD var

16.09.2022
Bakan Asil’dan fazlaca konuşulacak 15 Temmuz çıkışı: Arkasında bal benzer biçimde ABD var


Çeşitli temaslarda bulunmak suretiyle geldiği Kırklareli’de, Muhtarlarla Buluşma Toplantısı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Asil, gündeme dair mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Dünyadaki besin krizini Türkiye’nin çözdüğünü söyleyen Asil, “Bugün besin krizini Türkiye iyi mi çözmüşse bilmenizi isterim; etrafımızdaki coğrafyadaki karmaşıklıkları, savaşları, yoksullukları, katliamları da çözebilecek tek bir ülke var; o da Türkiye’dir. Dönem dönem bazı süreçlerle karşılaşabiliriz. Hangi biriniz 2,5 yıl maskeyle gezebileceğinizi düşünüyordunuz? Bizim tarihe, geçmişe ve geleceğe karşı sorumluluklarımız var. ” dedi.

“NASIL BİR SÜREÇLE KARŞI KARŞIYA KALDIĞIMIZI ANLATMAK İSTİYORUZ”

Terörle savaşım mevzusuna da değinen Bakan Asil Terör koridoru kuracaklardı. Bugün Pençe-Kilit operasyonunun yapıldığı Hakurk’tan Zap’a kadar oradan Afrin’e kadar terör koridoru kuracaklardı. Bunu kim kuracaktı? Bunu ABD kuracaktı. Son 3 yılda ABD, 2 milyar dolar terör örgütüne bizzat kendi senatosundan yardım etti. Bırak senatoyu Türkiye’de bir kurum terör örgütlerine yardım etsin de ABD, Avrupa bizi çarmıha geriyor mu, germiyor mu? Iyi mi bir süreçle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak istiyoruz. PKK’ya ve PYD’ye ABD, tam tamına son 3 yılda 2 milyar dolar resmi yardım yapmış. Orada terör koridoru kuracaksın, orada teröristi öldürüyorsun, taziyeye giden kim? Amerikalı komutan. Sonrasında Amerikan Büyükelçiliği, burada bizim şehitlerimiz için de söz olsun, diye taziye mesajı yayımlıyor. Neyle karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz” diye konuştu.

1

“15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR”

Bakan Asil, “Şunu söylüyoruz; Cumhuriyet’in birinci asrına gidiyoruz, biz ve siz her şeyi gördünüz. Darbe gördünüz, yüzde 8 binlik gecelik faizler gördünüz, emekli maaşlarını almak için Ziraat Bankası önünde sabaha kadar beklenen kuyrukları bu ülke yaşadı. ABD’dan ve Avrupa’dan bizlere parmak sallamalar gördük. Bu ülkede değişik siyasal görüşlere haiz olabilirsiniz fakat gazetelerin, televizyonların; siyasal parti liderlerine, başka ülkelerin başbakanlarına yapmış olduğu muameleleri, hakaretleri, hükümetleri düşürmek için tüm oyunları ve senaryoları hep birlikte gördük. Hanımlarına, eşlerine, ailesine saldırdığını gördük. Bunun arkasında kim var? 15 Temmuz’u biz mi yaptık? 15 Temmuz’u FETÖ yapmış oldu, arkasında bal benzer biçimde ABD var. Bunu onlarca kere söyledim. Eğer olmasa adamı orada saklamaz, bizlere iade eder. Neyle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak için söylüyorum” dedi.

2

‘AMANOSLAR TERTEMİZ’

Terörle mücadelede yürütülen emek harcamaları da özetleyen Bakan Asil, “Eğer biz Zeytin Dalı harekatını yapmasaydık, eğer biz Sulh Pınarı harekatını yapmasaydık, eğer bugün Afrin olmasaydı; bugün rahat bir halde söylüyorum, Amanoslar tertemiz. Bir tek terörist yok, Tendürek tertemiz. Bunu neyle yaptık? Eğer Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldiği ilk günden itibaren müdafa sanayisinde yerli ve ulusal oranını yüzde 80’e çıkarmasaydık, biz bunların hiçbirini bugün söyleyebilme şansına haiz olamazdık. İHA’larımız, SİHA’larımız olmamış olsaydı, biz İdlib’e girdik, Afrin’e; ABD ve Almanya hatta Kanada, ‘Benim mühimmatlarımı kullanamazsın’ dediler. Biz 1 ay içinde ne yapacağız, diye kaygı ederken ülkemizle ve milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. 1 ay içinde ABD’ya da Almanya’ya da Kanada’ya da gerek kalmadan bizim mühendislerimiz onların bizlere satmak istemediklerini üretti. Orada 30 kilometrelik koridoru oluşturmamızın temel sebebi, ülkemizin güvenliğidir. Buna TBMM’de ‘hayır’ tezkeresi verenler, bizlere sordular mı ‘Derdiniz nedir’ diye? Ben ülke insanımın güvenliğini iyi mi sıkıntıya sokabilme kabiliyetine izleyici kalabilirim” diye konuştu.

3

Sınırdaki güvenlik yollarının önemine de vurgu meydana getiren Bakan Asil, “Sınırdaki güvenlik yolları için biz 1055 kilometre sınır hattını doğuda ve güneyde tamamladık. Ortalama 200 kilometremiz daha kaldı, 110 kilometresini ihale ettik. Şimdi önümüzdeki mayıs ayından itibaren bedeli ne olursa olsun, buradaki güvenlik yollarını derhal hayata geçirmeye başlıyoruz. Doğu ve Güneydoğu’yu bitiriyoruz, büyük olasılıkla mayıs yada haziranda biter. O biter bitmez buradaki güvenlik yollarını da aynı şekilde hayata geçirmeye başlayacağız. Genel programımız da bu şekilde devam etmiş olacak” dedi.

4

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu'ndan sosyal konut projesiyle ilgili yeni açıklamaKılıçdaroğlu’ndan toplumsal konut projesiyle ilgili yeni izahat
Görüntüler cepheden geldi! Azerbaycan askerleri Ermeni askerin yarasını böyle sardı! 'Korkma yaşayacaksın'Görüntüler cepheden geldi! Azerbaycan askerleri Ermeni askerin yarasını bu şekilde sardı! ‘Korkma yaşayacaksın’
AK Parti'nin sıradaki hamlesi heyecan yarattı!AK Parti’nin sıradaki hamlesi coşku yarattı!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.