Bakan Varank’tan oldukça konuşulacak cep telefonu açıklaması! ‘Biz bu kadar varlıklı bir ülke değiliz’

16.10.2022
Bakan Varank’tan oldukça konuşulacak cep telefonu açıklaması! ‘Biz bu kadar varlıklı bir ülke değiliz’


Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kağıthane’de, yenilenmiş teknolojik ürün satışı meydana getiren hususi bir firmanın yenileme merkezi açılışında konuştu. İkinci el yenileme merkezlerinin önemine değinen Bakan Varank, “Akıllı telefon satışları özelinde baktığımızda dünyada 450 milyar dolarlık bir pazar var devletimizde de pazar oldukça büyük. Türkiye olarak ihtiyacımızın büyük kısmını ithalatla karşılama durumunda kalıyoruz. Türkiye’de yerli üreticiler de var fakat, hala ciddi bir ithalat yapıyoruz. Son iki seneye kadar Türkiye dünyada en sık telefon değiştiren, en yeni telefonları kullanan bir ülkeydi. Fransa, Almanya ve İngiltere’den daha yeni telefonları kullanıyorduk, daha sık telefon değiştiriyorduk. İkinci el telefon pazarı, bu açılardan da daha mühim. Biz bu kadar varlıklı bir ülke değiliz, ulusal gelir karşılaştırmalarına bakmış olduğunuzda bu kadar sık telefon değişiklik yapmak aslına bakarsak Türkiye’nin gereksinim duyan bir şey değil. Bu manada ikinci el yenilenebilir telefon piyasası, yurttaşlarımıza yeni bir alternatifi de, bir yeni imkanı da getirmiş oluyor. Bu manada yenileme merkezleri ithalatın önüne geçerek de ülkemize ekonomik kıymet anlamında büyük katkılar sağlayacak, cari açığın azaltılmasında mühim bir rol oynayacak. Yenileme merkezleri sürdürülebilirlik ve ekonomik anlamda ülkemize büyük faydalar sağlıyor. Bu piyasa büyüyecek, piyasada imkanlar çeşitlenecek, bu sektörün önünün açık bulunduğunu ifade ediyoruz” dedi.

qq

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’YE GİDEN YOL GİRİŞİMCİLİKTEN GEÇİYOR”

Girişimciliğe verilen desteklerle ilgili data veren Bakan Varank, “Türkiye’de artık gençlerimiz kariyer planlarını yalnızca bir yerde istihdam edilmek üstüne değil, girişimcilik üstüne de kuruyor. Gençlerimiz kendi şirketlerini kurmaya başlayacaklar. Büyük ve kuvvetli Türkiye’ye giden yol girişimcilikten geçiyor, biz buna yürekten inanıyoruz. Türkiye’nin geleceğinin oldukça aydınlık bulunduğunu paylaşmak isterim. Bakınız biz girişimciliği odağımıza aldığımızda, Türkiye’de bu alanlara yatırım yapmak isteyen iş insanı sayısı kafi değildi, fonlar kafi değildi. Kamu olarak ne yapabileceğimizi düşündük, girişimcilik ekosisteminin önünü iyi mi açarız, en mühim mevzu finans ise, finans üstüne neler yapabiliriz diye düşündük. Bunun için bizzat bakanlık olarak fonlar kurmaya başladık. Bugün bilişim vadisinin kendi yatırım fonu var, kalkınma ajansımızın teknoloji ve inovasyon fonu var, mahalli kalkınma fonu var, bunun yanında Türkiye’de kurulu fonları desteklemek üstüne kalkınma ajanslarıyla projeler başlattık. Kalkınma ajansların bu işleri yapabilmesi için mevzuatımıza madde koyduk. Bu maddeyi okumak isterim, ‘Endüstri ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen usül ve esaslar çerçevesinde gelişme potansiyeli taşıyan şirket ve girişimcilerin desteklenmesine yönelik girişim sermayesi fonlarına katılım sağlamak. Ne kadar güzel bir madde değil mi? Biz bunu girişimcilik ekosistemine söylediğimizde kutlama ve teşekkür alırız” şeklinde konuştu.

“BU İŞLER LAFLA SÖYLEYEREK OLMAZ”

Bakan Varank konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bakınız, Sayın Kılıçdaroğlu birkaç gündür ABD’de, oralarda güya teknoloji şirketlerini geziyor, bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Bizim bu maddemizi CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürdü, iptal ettirmek için. Şimdi ben soruyorum; ‘Siz ağzınızla girişimcilikten teknolojiden bahsedebilirsiniz, toplumsal medyadan paylaşım yapabilirsiniz. Biz fiiliyatta bu tarz şeyleri desteklerken bu maddeyi götürüp iptal ettirmeye çalışmak kime ne yarar sağlıyor?’ CHP içinde bir tane mi akıllı insan yok. Girişimciliğe destek vereceklermiş, biz bu maddeyi iptal ettirmeyelim diyecek bir tane mi insan yok. Hakkaten şaşırtıcı ve hayret verici zamanlardan geçiyoruz, bu işler sözle söyleyerek olmaz. Elini taşın altına koyarak olur. Ikimiz de elimizi taşın altına koyduk. Maddeyi iptal ettirmek için götürdüler, inşallah onların istediği iptal sonucu çıkmayacaktır. Çıksa bile alternatiflerimizi oluşturduk, biz girişimcilik ekosistemine inanıyoruz.” 

Konuşmasının peşinden şirket sahipleriyle kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştiren Bakan Mustafa Varank, tesisi ziyaret edip çalışanlarla söyleşi etti. Sohbetlerin sonrasında, tesisten ayrıldı. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
AK Parti’den Libya tezkeresi açıklamasıAK Parti’den Libya tezkeresi açıklaması
SON DAKİKA | İstanbul'da lüks rezidansta büyük yangın! Bina en alt kattan en üst kata kadar tutuştu... Yangının sebebi belli olduSON DAKİKA | İstanbul’da lüks rezidansta büyük yangın! Bina en alt kattan en üst kata kadar tutuştu… Yangının sebebi belli oldu
Bartın'daki patlamayla ilgili çok acı detay! Bakan Dönmez açıkladıBartın’daki patlamayla ilgili oldukça acı detay! Bakan Dönmez deklare ettiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.