Bakan Yardımcısı Sayan’dan toplumsal medya şirketlerine uyarı!

08.02.2022
Bakan Yardımcısı Sayan’dan toplumsal medya şirketlerine uyarı!


Her yıl averaj 150 ülke ile birlikte kutlanan Güvenli İnternet Günü etkinliklerinin açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, toplumsal medyada yayılan dezenformasyonun web çağının en büyük problemlerinden biri bulunduğunu söylemiş oldu. BTK ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, toplumsal medya platformlarının amacının haricinde hareket ederek, ülkelerin iç işlerine müdahale ettiğini dile getiren Sayan sözlerine şu şekilde devam etti;

“Toplumsal medyada sertlik, nefret suçlarının işlendiğini, yalan haberler yapılmasına ilişkin önlem almadığını görüyoruz. Hatta bu durum öyleki bir boyuta ulaştı ki artık toplumsal medya platformlarının ülke seçimlerini bile sahte haber ve paylaşımlarla manipüle ettiğine dair şeyler tespit ediyoruz.

Bakanlık’tan uyarı: Facebook kullanıcıları ne yapmalı?


Bakanlık’tan uyarı: Feysbuk kullanıcıları ne yapmalı?

Bakan Yardımcısı Sayan, 20 milyon Türk kullanıcısını etkileyen Feysbuk veri ihlali ile ilgili ne tür önlemler alınması gerektirme ettiğini deklare etti.

Doğru ile yalan arasındaki fark belirsizleşti!

Bu ve benzeri iddialar ülkelerin “ulusal güvenlik” ve “kamu düzeni” problemlerine toplumsal medyanın ortak olması sorununu da bununla birlikte getirdi. Dünyada ve vatanımızda toplumsal medya vesilesiyle yaşanmış olan toplumsal, siyasal vakalara ve çeşitli terör vakalarına bakıldığında, üretilen informasyon kirliliğinin, propaganda amaçlı bulunduğunu görüyoruz.

Ve bu iş örgütlü bir halde, kitleleri harekete geçirmek, kamu düzenini bozmak ve zarar vermek amacıyla toplumsal medya ağları adeta bir maşa benzer halde kullanılarak, bilgili yapılıyor” açıklamasına bulunmuş oldu.

Toplumsal medya kullanıcılarının da bu mevzuda fazlaca dikkatli olması gerektirme ettiğini vurgulayan Sayan, “Kullananların kişisel hesaplarından kolaylıkla ve doğruluğunu teyit etmeden yapmış olduğu paylaşımlar, haberin bireylere ulaşmasını fazlaca daha süratli kılıyor.

Bu bazı durumlarda kişilere avantaj benzer halde görünse de aslen işin içine güvenilirlik, doğruluk, manipüle etme, çıkarlar doğrultusunda yönlendirme, bilgiyi çarpıtma ve çevrimiçi radikalleşme girdiğinde fazlaca tehlikeli bir hale geliyor.

Bu şekilde bir durumda tabiri caizse, akla kara birbirine karışıyor. Doğru ile yalan arasındaki farkın belirsizleştiği toplumsal medya ortamlarında, popüler kültürün ve trendlerin etkisiyle paylaşım rüzgârına kapılan çoğumuz; deposu bilinmeyen bilgilere, videolara, ses kayıtlarına, haberlere, muhakeme etmeden inanıyor ve bu biçim şeyleri düşünmeden paylaşıyor.

Ve bu paylaşımları tekrardan, gene gene gerçekleştiren çoğumuz dolaylı da olsa dezenformasyona hizmet etmiş oluyor. Bu sebeple çoğumuz için yalan haber, dezenformasyon, nefret söylemi günümüzde savaşım edilmesi gereksinim duyulan ciddi sorunların en başlangıcında geliyor” diye konuştu.

Toplumsal Medyadaki Provokasyonlar Çağıl Süre Silahı

Sayan, “Ben tüm bu siber saldırıları, toplumsal medyada yaşanmış olan provokasyonları, manipüle edilmiş bilgilerin yayılmasını; çağıl dünya savaşlarının bir silahı olarak görüyorum.

Ve bunlar kim bilir en etkili, en tehlikeli yönetmeler. Bu açık ve net gösteriyor ki gelecek yıllarda konvansiyonel harp teknikleri ile beraber bunlardan daha fazlaca, dijital dünya ve toplumsal medya odaklı hibrit harp teknik ve tehditleriyle daha oldukça karşılaşacağız” öngörüsünde bulunmuş oldu.

Toplumsal Medya Ağlarının Mevcut İlerleyişini Kafi Bulmuyoruz

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen toplumsal medya düzenlemesi ile ilgili de konuşan Sayan, toplumsal medya ağlarına yaptıkları ayrımcılık üstünden yüklendi. Hepsini adaletli davranmaya davet eden Sayan, “Bu vesile ile daha ilkin de onlarca kere dile getirdiğim bir hususu gene hatırlatmak isterim.

Gerek kişisel hakların korunması, dezerformatif içeriklerin öz denetim ile kaldırılması, uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma, intihara yönlendirme ve bunun benzer halde katalog suçlara ilişkin yayınların önlenmesi kapsamında kendi algoritmalarını geliştirmelerini bekliyoruz.

Toplumsal ağların Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan tüm kullanıcılara eşit, adil davranmasını ve en önemlisi Avrupa birliği vatandaşlarına elde etmiş olduğu hakların aynısını sağlamalarını ek olarak yurttaşlarımıza karşı uyguladıkları ayrımcı politikaları biran ilkin terk etmelerini istiyor ve görevli davranmaya davet ediyorum” dedi.

Toplumsal Medya Ağlarıyla Gerçekçi ve Somut İlişkiler Oluşturmak İstiyoruz

Sayan, “Buradan gene uyarıyorum. Hedefimiz atacağımız her adımı regülasyon ile sağlamak değil. İstiyoruz ki ilişkimiz gerçek bir zemine otursun. Biz sanal ofislerle kurulan muhataplık ilişkisi yerine ilk olarak yurttaşlarımızın problemlerine süratli bir halde cevap verecek, gerçekçi ve somut bir ilişki kurulmasını istiyoruz.

Mevcut durumdaki ilerleyişi kafi bulmuyoruz bu ilişki biçiminin düzelmesi için lüzumlu adımları 2021 senesinde atmıştık. 2022 senesinde da fazlaca daha güçlü adımlar atacağımızdan asla kimsenin kuşkusu olmasın” sözleriyle bu mevzuda hoşgörme göstermeyeceklerine dikkat çekti.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.