Bakanlık deklare etti: Türkiye’de web kullanımı ne durumda?

18.04.2022
Bakanlık deklare etti: Türkiye’de web kullanımı ne durumda?


İnternet, hayatımızın eğer olmazsa olmaz bir parçası. Yediden yetmişe neredeyse çoğumuz yaşamının bir noktasında web kullanıyor. Yalnız, bu yoğun kullanıma rağmen altyapı ve teknoloji anlamında yerli noktada değiliz. Her her neyse ki bu durum değişiyor.

Dijital dönüşüme büyük önem veren Türkiye, altyapı çalışmalarını her geçen gün artırıyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu çalışmaların bir sonucu olarak ülkemizdeki web kullanımın ne durumda bulunduğunu deklare etti. İşte o veriler…

Cumhurbaşkanı, tüm Türkiye’ye ne zaman fiber internet geleceğini açıkladı!


Cumhurbaşkanı, tüm Türkiye’ye ne zaman fiber web geleceğini deklare etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2053 planlarını deklare etti. 5G ve fiber web altyapılarına da değinildi.

Türkiye’de fiber altyapı 471 bin kilometreye ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, web altyapı yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini belirterek, 2021 senesinde fiber altyapının 471 bin kilometreye ulaştığını, durağan(durgun) genişbant abonelerinin averaj aylık veri kullanımının yüzde 27,5 artarak 204,4 GB’a çıktığını deklare etti. Bununla birlikte 70 milyonu mobil olmak suretiyle toplam genişbant web abone sayısının 88,2 milyona yükseldiğine de dikkat çekti.

Fiber internet
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

Yazışma sektörü ile ilgili yazılı açıklama yapmış oldu. Gelişen teknoloji ile birlikte web altyapısının da önem kazandığına işaret edilen açıklamada, fiber altyapının hem genişbant web hem de mobil teknolojilerin gelişiminde önem arz etmiş olduğu kaydedildi.

Fiber altyapının 2021 senesinde yüzde 11 civarında artarak 471 bin kilometreye ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, fiber web abone sayısının da averaj yüzde 21 artışla 4,8 milyonu geçmiş olduğu vurgulandı.

Aylık veri kullanımı 204,5 GB

Genişbant web abone sayısı artarken hem de abonelerin kullanımlarında da büyük seviyede artış görüldüğünün altı çizilen açıklamada, “2021 senesinde durağan(durgun) genişbant abonelerinin averaj aylık veri kullanımı yüzde 27,5 artarak 204,4 GB’a çıktı.

2020 yılının son çeyreğinde durağan(durgun) genişbant abonelerinin averaj aylık veri kullanımı 177,6 GB iken 2021 yılının son çeyreğinde bu sayı yüzde 15’in üstünde artarak 204,4 GB’a terfi etti. Mobil aboneler için ise 2020 yılı dördüncü çeyreğinde 9,9 GB olan veri kullanımı yüzde 10,3 artışla 11 GB’a çıktı” denildi.

İnternet abone sayısı 88,2 milyon

Her geçen gün daha ulaşılabilir hale gelindiği anlatılan açıklamada, 70 milyonu mobil olmak suretiyle toplam genişbant web abone sayısının 88,2 milyona çıktığına dikkat çekildi. Abone sayısının 5.8 milyonun üstünde arttığı kaydedilen açıklamada, “Eve Kadar Fiber” hizmeti abone sayısında 2021 senesinde yüzde 29,4 artış yaşandığına vurgu yapılmış oldu.

Yatırımların telefon trafiğine de yansıdığı belirtilen açıklamada, 2021’de toplam telefon trafiğinin bundan önceki yıla gore yüzde 5 artarak 318 milyar dakikaya ulaşmış olduğu kaydedildi. Bu trafiğin averaj yüzde 98’inin mobil şebekelerden yapıldığına işaret edilen açıklamada, durağan(durgun) şebekelerde başlatılan trafiğin 5,2 milyar dakika olduğu ifade edildi.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Ülkemizdeki web altyapısı sizce kafi seviyelere ne zaman gelir? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.