Bakanlıktan cep telefonu satışlarına yeni taksit düzenlemesi

30.12.2021
Bakanlıktan cep telefonu satışlarına yeni taksit düzenlemesi


Geçen hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararıyla “yenilenmiş telefon” niteliğindeki cep telefonu satışlarında kullanılan tüketici kredilerindeki vade sınırı 3 bin 500 TL’den 5 bin TL’ye çıkarıldı. Ek olarak taksit sınırı 5 bin TL’nin altında kalan modellerde 12 ay, fiyatı sınırın üstünde olan modellerde ise 6 ay olarak belirlendi.

Bugün Tecim Bakanlığı kararıyla Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte, cep telefonu satışlarında 3 aylık taksitlendirme sınırına naturel olarak meblağ 5 bin TL oldu. Bu, evvelinde 3 bin 500 Türk Lirasıydı.

Cep telefonuna taksit düzenlemesi ile ne değişti?


Cep telefonuna taksit düzenlemesi ile ne değişti?

BDDK yenilenmiş ve sıfır telefonlar için yeni taksit düzenlemesini deklare etti. Birazcık daha yüksek fiyatlı telefonlara 12 ay taksitle ulaşılabilecek.

Cep telefonu satışlarında taksit sayısı değişti

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında Tecim Bakanlığı kararıyla piyasaya sürülen 31705 sayılı yönetmelik gereğince artık fiyatı 5 bin Türk Lirasının üstünde olan cep telefonu satışlarında 3 ay taksit imkânı kullanılabilecek. Hem de yenileme merkezleri yada yetkili satıcılarca gerçekleştirilmesi kaydıyla, fiyatı 5 bin Türk Lirasının üstünde olan yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonu satışlarında ise altı 6 taksit yaptırılabilecek.

“Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında alınan yeni karar Resmî Gazete’de şu şekilde açıklandı:

6/8/2016 tarihindeki ve 29793 sayılı Resmî Gazete’de piyasaya sürülen Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Fiyatı beş bin Türk Lirasının üstünde olan cep telefonu satışlarında üç ay; yenileme merkezleri yada yetkili satıcılarca gerçekleştirilmesi kaydıyla, fiyatı beş bin Türk Lirasının üstünde olan yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonu satışlarında altı ay,”

Peki ya sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Getirilen taksit düzenlemesi ile ilgili fikirlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.