Bakanlıktan ‘depozito tutarı’ açıklaması

01.01.2022
Bakanlıktan ‘depozito tutarı’ açıklamasıÇevre Bakanlığı’nca ürünlerin satın alımı aşamasına depozito tutarı tahsili ve boş ambalajların geri getirilmesine istinaden depozito ücretlerinin iadesi sürecinin hemen hemen başlamadığını deklare etti.


Bakanlıktan 'depozito ücreti' açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depozito uygulaması mevzusunda yazılı izahat yayınladı.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, basına yansıyan haberlerde bugün itibarıyla kağıt, plastik ve metal kullanılarak meydana getirilen ambalajlar için depozito sisteminin devreye girdiğinden bahsedilmiş olduğu ve uygulanacak depozito ücretlerine ilişkin yanlış bilgiler aktarıldığı uyarısında bulunulmuş oldu.

İADE SÜRECİ HENÜZ BAŞLAMADI

Ürünlerin satın alımı aşamasına depozito tutarı tahsili ve boş ambalajların geri getirilmesine istinaden depozito ücretlerinin iadesi sürecinin hemen hemen başlamadığı bildirildi.

Söz mevzusu haberlerin 31 Aralık 2021 tarih ve 31706 sayılı Resmi Gazete’de piyasaya sürülen ‘2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Alınacak Geri Kazanım Katılım Oranı Tutarlarına İlişkin Bildiri’den esinlenilerek hazırlandığının değerlendirildiği belirtilerek, şu şekilde denildi:

“Geri Kazanım Katılım Oranı uygulaması, 2020 yılından bu yana uygulanmakta olup Çevre Kanununun Ek Madde 11’de yer edinen ‘Yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanunun ek-1 sayılı sıralamasında yer edinen ürünlerden poşetler için satış noktalarından, öteki ürünler için piyasaya devam eden ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım oranı öğrenim edilir’ hükmü gereğince uygulama kapsamında lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, ilaç, elektrikli ve elektronik eşya ile içecek ambalajı dahil tüm ambalajların piyasaya sürenleri yada ithalatçılarından öğrenim edilmektedir.

Öteki taraftan ulusal ölçekli ve mecburi olarak uygulanacak olan depozito yönetim sisteminin kurulması ve işletilmesine yönelik altyapı hazırlıkları Türkiye Çevre Ajansı tarafınca yürütülmektedir.

HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

Türkiye Çevre Ajansı tarafınca hazırlıkları sürdürülen ve 2022 senesinde hayata geçirilecek olan uygulamanın ilk aşamasında, doğrusu 2022 yılı Ocak ayından itibaren bu sisteme dahil edilecek ambalajlara yönelik standartların belirlenmesi ve bu standartlara uygun ambalajların kayıt altına alınması işlemleri başlayacaktır.

Nitekim, Türkiye Çevre Ajansı tarafınca tuca.gov.tr web adresinden piyasaya sürülen duyuru ile Depozito Informasyon Sisteminde şirket kayıtlarının başladığı duyuru edilerek bu süreç işletilmiştir.”

DEPOZİTO ÜCRETİ DEĞİL GERİ KAZANIM KATILIM PAYI

Depozito yönetim sistemi dahilinde uygulanacak depozito ücretlerinin ek olarak duyuru edileceğinin belirtilerek, basına yansıyan ve ‘depozito tutarı’ olarak lanse edilen ücretlerin depozito tutarı olmadığı, 2022 senesinde anılan ürün gruplarını piyasaya sürenlerden-ithalatçılardan öğrenim edilecek ‘geri kazanım katılım oranı tutarları’ olduğu vurgulandı.

Vatandaşın sisteme direkt katılımlarına yönelik ambalajlı ürünleri depozitolu olarak almaları, boş ambalajları iade noktalarına vermeleri ile ilgili süreçlerin de Türkiye Çevre Ajansı tarafınca hazırlanacak düzenlemelerle ilgili taraflara ek olarak duyurulacağının altı çizildi.

Sistemde yer alacak ambalajların yeni standartlara uygun olarak üretimi ve kullanımı ile depozito iade noktalarını yapmaya ve vatandaşları depozito sistemiyle tanıştırmaya yönelik faaliyetlerin 1 Ocak 2022 zamanı itibarıyla başladığı hatırlatılarak, ürünlerin satın alımı aşamasına depozito tutarı tahsili ve boş ambalajların geri getirilmesine istinaden depozito ücretlerinin iadesi sürecinin hemen hemen başlamadığı kaydedildi.

Bakanlıktan  depozito ücreti  açıklaması #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler