Bakteri direnci, ölüm riskini artırıyor

10.12.2022
Bakteri direnci, ölüm riskini artırıyor


Dünya Sıhhat Örgütü, insan vücudundaki bakterilerin enfeksiyon durumlarında antibiyotiklere karşı direncini artırdığını ve bu artışın ölüm riskini doğurduğunu deklare etti.

DSÖ: Bakteri direnci, ölüm riskini artırıyor

Örgütün yayımladığı Küresel Antimikrobiyal Direnç ve Nezaret Kullanma Sistemi Raporu’nda, antimikrobiyal direnç analizlerine dair veriler paylaşıldı.

87 ülkede 2020 senesinde yaşanmış olan enfeksiyon vakalarının incelenmiş olduğu raporda, kan dolaşımı enfeksiyonuna sebep olan Klebsiella zatürresi ve Acinetobacter bakterisinin antibiyotiklere karşı yüzde 50 oranında direnç gösterdiği açıklandı.

Ölüm riskini artırıyor

AA’Nın haberine gore; kan dolaşımı enfeksiyonlarının yüzde 8’ine Klebsiella direncinin sebep olduğu ve bu direncin enfeksiyonların tedavisinde kullanılan karbapenem bakterisine direnç göstererek ölüm riskini artırdığı bildirildi.

Koli basili ve Salmonelloz bakterilerinin direncinin yol açmış olduğu kan dolaşımı enfeksiyonları ile bel soğukluğu enfeksiyonlarının 2017’ye kıyasla yüzde 15 arttığı kaydedildi.

DSÖ: Bakteri direnci, ölüm riskini artırıyor #1

“Milyonlarca kişinin yaşamı tehlikede”

Raporda görüşlerine yer verilen DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Antimikrobiyal dirençteki artış, çağıl tıbbın tesirini azaltmakta ve milyonlarca kişinin yaşamını tehlikeye atmaktadır.” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, bu küresel tehdidin boyutunu idrak etmek için dünya genelinde mikrobiyoloji testi kapasitesinin artırılmasına ve niteliksel verilerin tüm ülkelerce paylaşılması gerektiğine işaret etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.