Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 naturel antibiyotik

05.10.2022
Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 naturel antibiyotik


Havaların soğumaya başladığı bu günlerde bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklara karşı koymak için naturel antibiyotiklerin tüketimini çoğaltmak oldukça iyi bir önlemdir…

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik

Çeşitli mikropların ve iltihaplı hastalıkların niçin olduğu enfeksiyonlarla mücadelede destek olabilecek birçok naturel antibiyotik vardır. Bazı hastalıkları ve hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için naturel antibiyotikler kullanılabilir.

Naturel antibiyotikler, ilaç kullanımını hakkaten gereksinim duyulan durumlara indirgeyen mükemmel alternatiflerdir. Penisilin ile başlamış olan antibiyotiklerin keşfi binlerce yaşam kurtardı ve ölümcül bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeyi mümkün kıldı.

Naturel antibiyotikler soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük şeklinde mevsimsel rahatsızlıklarla mücadelede, iltihaplı durumlara karşı ve vücudun naturel savunmasını uyarmada etkilidir.

İşte hastalıklara karşı kullanabileceğiniz 20 naturel antibiyotik.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #1

Bal

Bal, yüzyıllardır uzun yaşam iksiri olarak kabul edilmiştir. Onlarca yararlı özelliği olan ve kuvvetli bir naturel antibiyotik olarak kabul edilen bir besindir. Günde bir çay kaşığı bal tüketmenin, solunum sisteminin sağlığını korumaya katkıda bulunmuş olduğu bilinmektedir.

Bal soğuk algınlığı, sinüzit, öksürük ve bronşiti hafifletmeye destek verir. Bal, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına etkili bir halde karşı koyar. Günde üç yiyecek kaşığı bal, bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek verir ve süratli iyileşmeyi ve en rahatsız edici semptomları hafifletmeyi sağlar.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #2

Ekinezya

Ekinezya, naturel bağışıklık savunmasını destekleyen ve enfeksiyonları önleyen bir bağışıklık uyarıcı etkiye haiz olmasının yanı sıra, tertipli olarak alındığında soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, ateş ve öksürükle etkili bir halde savaşmaya destek verir.

Etkinliği ve bağışıklık sisteminin tepkisini iyileştirme kabiliyeti ve yan etkilerinin yokluğu çeşitli bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #3

Propolis

Propolis, arılar tarafınca toplanan ve sindirim enzimlerinin etkisine doğal olarak tutulan reçinelerden yapıldığı için nebat ve hayvan kaynaklı naturel maddelerin karışımıdır.

Propolis mevsimsel rahatsızlıklara karşı koymak için yararlı olan muhteşem bir naturel antibiyotiktir. Propolis bağışıklığı iyileştirebileceği için önleyici bir umar olarak da kullanılabilir ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Bilhassa boğaz ağrıları ve bademcik enfeksiyonlarına karşı kırılgan olanlar için etkilidir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #4

Sarımsak

En etkili naturel antibiyotikler içinde sarımsak en iyi bilinenlerden biridir. Ateşe ve soğuk algınlığına karşı muhteşem bir naturel ilaçtır ve antibakteriyel ve antiviral şeklinde yararlı özellikleri vardır.

Bağışıklık sistemini uyarır ve mineraller, enzimler ve vitaminler ihtiva eder. Bilhassa pişmemiş yada kaynatılarak tüketilirse gerçek bir sıhhat deposudur.

Sarımsağa tipik kokusunu veren madde olan allisin, muhteşem bir naturel antibiyotiktir. Hem de tansiyonu ve fena kolesterolü düşürür.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #5

Soğan

Soğanların da antibiyotik özelliği vardır, sadece pişmemiş olarak yenilmelidir. Vitamin ve mineraller açısından zengindir, böbrek ve mesane enfeksiyonlarında bilhassa faydalıdır.

Grip durumunda bir bardağa yarım soğan koymak ortamın arınmasına destek olacağı için faydalıdır.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #6

Kekik

Kekik, yiyecekleri lezzetlendirmek için muhteşem kokusunun yanı sıra, sıhhat için de kıymetli bir bitkidir ve birçok tedavi edici özelliği ile bilinir.

Kuvvetli bir naturel antiseptik olmasının yanı sıra bilhassa Staphylococcus’a karşı etkili bir antibiyotik olan uçucu yağ formunda kullanılabilir. Bronşit, astım, öksürük ve solunum sistemini etkileyen enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #7

Okaliptüs

Okaliptüs aslı, balgam söktürücü özelliklere haizdir ve bununla birlikte antibakteriyeldir. Bu yüzden farenjit, bronşit, kulak enfeksiyonları ve adenit durumunda yararlıdır.

Solunum yollarında bulunan nezle salgılarına karşı etkili bir akışkanlaştırıcı ve balgam söktürücü tesir yapar.

Okaliptüs bununla birlikte vücutta zayıflamış bakteri hücrelerini parçalayabilen naturel bir antiseptiktir. Emek harcamalar, bu bitkinin enterit, kolit ve idrar enfeksiyonlarından görevli bir bakteri olan Escherichia coli de dahil olmak suretiyle bakterilerin çoğalmasına karşı koymadaki etkinliğini kanıtlamıştır.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #8

Zencefil

Sağlığı artıtıcı muhteşem bir gıda olan zencefil, mevsimsel hastalıkları önlemek için gerçek bir sıhhat deposudur. Zencefil ve limon çayı içmek soğuk algınlığı, ateş, bronşit ve boğaz ağrısına karşı iyidir.

Ek olarak, içeriğindeki gingerol yardımıyla muhteşem bir balgam söktürücü ve öksürük önleyici tesir gösterir.

İltihap önleyici özellikleri yardımıyla bir parça taze kök çiğnemek ağız boşluğunun tahrişini azaltabilir. Alternatif olarak, zencefili limon şeklinde dezenfektan gıdalarla yada bal şeklinde yatıştırıcı gıdalarla karışmasını sağlayarak çay hazırlayabilirsiniz.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #9

Zeytin yaprağı

Zeytin yaprağı, antiseptik ve yatıştırıcı özellikleri sebebiyle eski zamanlardan beri yaraları iyileştirdiği malum bir başka muhteşem naturel antibiyotiktir.

Zeytin yaprağı, antimikrobiyal ve antiviral özelliklere haiz gerçek bir naturel antibiyotik olan elenolik asit dahil olmak suretiyle terapötik özelliklere haiz 200’den fazla madde ihtiva eder.

Ekstrakt şeklinde yada besin takviyeleri şeklinde alınabilirler.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #10

Yeşil çay

Yeşil çay yaprakları, Streptococcus şeklinde bakterilere karşı oldukça etkili olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay bununla birlikte bağışıklık sistemini uyarabilen ve güçlendirebilen muhteşem bir naturel antioksidandır.

Ek olarak kalp ve damar sistemini güçlendirerek bilhassa kış aylarında bakteriyel ve viral hastalıkların önlenmesine destek verir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #11

Zerdeçal

Zerdeçalın ana bileşeni olan kurkumin, mide ülseri ve reflü hastalıklarına özgü Helicobacter pylori’ye karşı oldukca etkilidir.

Hem de karaciğeri koruyucu tesir gösterir. Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlamak, sindirimi desteklemek ve ağrılara karşı koymak için devamlı etkilidir. Safra üretimini ve bağırsaktan çıkışını destek sunar, böylece karaciğeri korur ve otomatikman vücuda mühim faydalar sağlar.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #12

Lavanta

Lavanta, sinir sistemi üstünde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye haiz ve bununla birlikte irin önleyici ve ağrı kesici özellikler barındıran etken maddeler bakımından zengindir.

Emek harcamalar, bileşenlerinin antibiyotiklere karşı dirençli bazı bakterilere karşı kullanılabileceğini göstermiştir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #13

Nane

Nane ferahlatıcıdır ve sindirime destek verir. Dişlere sürüldüğünde ağız kokusunu önler, ihtiva ettiği mentol mide aktivitesini uyaran özelliklere haizdir ve bulantı ve kusma ile mücadelede faydalıdır.

Nane aslı safra aktivitesini kolaylaştırır ve bulantı önleyici ve ağrı kesici etkilere haizdir. Nane yağı ise nezle için yararlıdır.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #14

Greyfurt çekirdeği

Greyfurt çekirdeği takviyesi mühim yararlı özelliklere haizdir. Bilhassa etkili bir antibakteriyel ve mantar önleyici tesir gösterir ve enfeksiyonlara etkili bir halde karşı koyabilir.

Greyfurtun çekirdeklerinden, posasından ve beyaz zarlarından elde edilmiş sıvı bir ekstrakttır. Son emek harcamalar, yüzlerce virüs ve bakteri türüne, ek olarak birçok mantar türüne ve birçok parazite karşı etkinliğini göstermiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı antioksidanlar açısından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak bakteri florasını iyileştirir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #15

Aloe vera

Etken maddeleri birçok enfeksiyonu tedavi edebilen bir bitkidir. Kuvvetli bir antibakteriyeldir, kuvvetli bir bağışıklık uyarıcıdır ve yaraların, hatta enfekte olanların bile daha süratli iyileşmesine destek verir.

Aloe vera jeli ek olarak antiseptik ve yatıştırıcı özelliklere haizdir ve aftların iyileşmesini sağlar ve diş etlerinin iltihaplanmasını önler.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #16

Adaçayı

Adaçayı antiseptik, irin önleyici ve antimikrobiyal özellikleriyle malum, diş plağı oluşumunda rol oynayan mikroorganizmaların çoğalmasını ortadan kaldırabilen naturel bir ilaçtır.

Bilimsel emek harcamalar, her ikisi de çürük gelişiminde rol oynayan Streptococcus mutans ve Candida albicans’a karşı ada çayı bazlı gargaraların etkinliğini kanıtlamıştır.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #17

Karanfil

Karanfil aslı etkili bir antibakteriyel etkiye haizdir. Karanfil yağı aft, ağız boşluğunda apseler, ishal ve sinüzite karşı etkilidir.

Diş çürümesine yol açan bakteriler üstünde de etkilidir ve bununla birlikte muhteşem bir mantar önleyicidir. Bilhassa tırnaklarda ve kafa derisinde ortaya çıkan mantarlara karşı tesir gösterir.

İltihabı azaltırlar ve diş ve ağız boşluğu problemlerinde kullanılırlar. Ek olarak, mikrop öldürücü tesirleri ile diş ağrısı için muhteşem bir naturel çaredir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #18

Çay ağacı

Diş ve diş eti enfeksiyonları için lavanta ve çay ağacı yağı esansiyel yağları oldukca etkilidir. Saf yada zeytinyağında seyreltilmiş olarak bu uçucu yağlardan birkaç damla anında antiseptik tesir için yeterlidir. Bu yağlar diş apsesi durumunda da oldukça faydalıdır.

Çay ağacı yağı, antibakteriyel, antioksidan, mantar önleyici ve antiseptik özelliklere haizdir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #19

Ebegümeci

Ebegümeci, irin önleyici, yatıştırıcı, onarıcı ve koruyucu özelliklerine haizdir. Bilhassa sistit için faydalıdır. Kaşıntı yada ağrıyı hafifletmeye destek verir, temizler, alevlenmeleri engeller ve vücudu canlandırır.

Değişik bakteri ve mantar türleri ile savaşmak için lüzumlu olan oldukca sayıda antimikrobiyal özelliğe haizdir. Bilhassa Escherichia coli, Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa vb. patojenlerle mücadelede etkilidir.

Bakterilere karşı bir kalkan olan 20 doğal antibiyotik #20

Aynısefa

Aynısefa oldukca yönlü bir naturel ilaçtır. Bilhassa idrar yolu enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Antiseptik, antibakteriyel, yatıştırıcı, ferahlatıcı ve iyileştirici etkiye haizdir.

Vajinal bakteri florasını tekrardan dengeleyebilir ve idrar yollarının yanmasını sakinleştirebilir. Adet döngüsündeki değişimler şeklinde kadın genital sistemi işlev bozukluklarını tedavi etmeye uygun maddeler ihtiva eder.

İltihap önleyici özelliği kolit, gastrit, ülserler ve iç dokuları etkileyen öteki patolojilerde kullanılmasını sağlar.

İltihap önleyici, antiseptik, iyileştirici, canlandırıcı ve yumuşatıcı özellikleri onu yanıklar, yaralar, ciltte kızarıklık ve tahriş, ağız yaraları ve diş eti iltihabı için muhteşem bir naturel ilaç haline getirir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.