Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı

25.09.2022
Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı


Türkiye’nin çeltik ambarlarından birisi olan Manyas ovasındaki üreticiler tatlı bir telaş içinde. Ektikleri ürünlerin hasadına başlandı.

Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı

Balıkesir’de çeşidine nazaran 120-130 günde hasat edilecek hale gelen çeltikteki verimin kalitesi üreticinin yüzünü güldürdü.

TMO’dan ilçede alım merkezi oluşturma talebi

Üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilçede alım merkezi oluşturarak çeltik alımı yapmasını istiyor ve piyasanın hemen hemen oluşmadığını belirtiyor.

Hasat gecikti

Manyas’ta bu yıl 75 bin dekarda çeltik ekimi yapıldığını söyleyen Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, “Yıl olarak ekime 15 gün gecikmeli başladık, hasat gecikti. Meydana getirilen hasatlarda verimler düzgüsel. Baldoda verimler öteki çeşitlere nazaran düşük olur, dekar başına baldoda verim 700 kilogram; Osmancık türünde verim daha da yüksektir. Yıl itibarıyla danelerde bir düşüklük var. 30 gram gelen baldonun danesi 27-28’e gerilerken, Osmancık türü daha ilkin 24-25 gram gelen daneler ise 23 gram gelmektedir.

Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı #1

Fiyatlardan memnunuz

Açıklanan fiyatlardan memnunuz, beklentinin üstünde açıklandı. Biz piyasanın oluşmasını bekliyoruz.” dedi.

Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı #2

“Çeltikleri biçeli iki gün oldu”

Kırsal Yeniköy Mahallesi’nden çeltik üreticisi Onur Öztürk ise “Dane ağırlığı 24-25 gram gelen Osmancık türü yatkın eşeysel çeltikten dekara 800-850 kilogram verim aldık, 130 günde hasat ettik. Çeltikleri biçeli iki gün oldu. Şimdi de kurutuyoruz, buradan da depoluyoruz. TMO’nin açıklamış olduğu fiyattan memnunuz, fakat TMO’nun Manyas ve Gönen bölgesinde alım yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı #3

“Gündüzler fazlaca sıcak, sabah da pişmeden oluyor”

Biçerdöğer operatörü Enes Özçelik ise bu yıl gündüzlerin fazlaca sıcak, sabah da pişmeden olduğundan çeltikleri hava vurduğunu, buna karşın verimin iyi bulunduğunu, günde averaj 100 dekar çeltik biçimi gerçekleştirdiğini söylemiş oldu.

Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı #4

Balıkesir Manyas’ta çeltik hasadı başladı #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.