BDDK onayı verdi: Tamamen dijital bankalar geliyor!

29.12.2021
BDDK onayı verdi: Tamamen dijital bankalar geliyor!


Dünyanın en eski iş modellerinden kabul edilen bankacılık, gelişen teknolojiye ayak uydurmaya devam ediyor. Son olarak Resmi Gazete‘de piyasaya çıkan karara bakılırsa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), dijital bankaların önünü açtı.

Resmi bir düzenleme gösteren kurum, bazı şartlara uymaları koşuluyla dijital bankaların kurulması ve düzgüsel bankalar benzer şekilde etkinlik göstermelerine izin verecek. İşte finans sektörünün geleceği olan dijital bankacılık ile ilgili gösterilen düzenleme…

BDDK’dan yenilenmiş cep telefonlarına teşvik hamlesi


BDDK’dan yenilenmiş cep telefonlarına teşvik hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cari açığı azaltma amacıyla yenilenmiş ürünlerin taksit sınırlarında önemli değişimler yaptığını duyurdu.

Dijital bankalar 10.000 TL’ye kadar kredi verebilecekler

BDDK‘nın Resmi Gazete’de yayınladığı karara bakılırsa dijital bankalar, aksi belirtilmediği sürece geleneksel kredi müesseselerinin gerçekleştirebileceği tüm faaliyetleri yerine getirebilecekler. Buna çeşitli mevduat, birikim hesapları açmak ve (10 bin TL’ye kadar teminatsız) kredi vermek de dahil. Kurum için ise 1 milyar TL ana para zorunluluğu şartı aranacak.

Yalnızca bir tane fizyolojik ofis kurmaları mecburi olan dijital bankalar, herhangi bir temsilcilik ya da şube kuramayacak. Bu durumun sektördeki harcamaları azaltırken, rekabetin artmasına olanak tanıması ümit ediliyor. Buna ek olarak kalitenin korunması da BDDK için önemli.

Bundan dolayı dijital bankaların web bankacılığı ve mobil bankacılık mevzusunda süreklilik yüzdesi yüzde 99.8’den daha düşük bir kıymet olamayacak. Böylelikle ihtimaller içinde aksamaların ve finansal kayıpların önüne geçilecek. Aksi şekilde hizmet veren kurumlar soruşturmaya naturel tutulacak.

Ihtimaller içinde bir ana para artırımı ve dönüşüm sürecine girilmesi durumunda ise BDDK’ya başvurulacak. Kurum uygun görürse lüzumlu işlemleri başlatarak geleneksel bankacılık faaliyetlerine de izin verecek. Söz mevzusu işletmelerin etkinlik alanı ise bir tek Türkiye ile sınırı olan olacak. Hali hazırda enpara ve benzeri kuruluşlar ile dijital bankacılık alanında ilk adımlarını atmış olan finans sektörü, bu gelişme ile kullanıcılara güven verecek.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce dijital bankalar, geleneksel şubelerin yerini alabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.