Bebekler siyah çay içebilir mi? Bebeklere çay ne zaman verilmeli?

Anne ve babaların bebek beslenmesiyle ilgili masum gördükleri ancak yanlış yaptıkları hatalı davranışı sizler için açıkladık. İçerisindeki kafein …

21.11.2021
Bebekler siyah çay içebilir mi? Bebeklere çay ne zaman verilmeli?

Anne ve babaların bebek beslenmesiyle ilgili masum gördükleri ancak yanlış yaptıkları hatalı davranışı sizler için açıkladık. İçerisindeki kafein nedeniyle belirli bir dönemden önce bebeğe zararlı etkileri bulunan siyah çay ne zaman verilmeli? Bebeklerde çayın etkileri…

Bebeklerin doğduktan sonraki ilk altı ayda yalnızca anne sütü ile beslenmeleri, gelişimlerini sürdürmeleri bakımından oldukça önemlidir. İlk altı ay geçtikten sonra bebeklerin ek gıdalarla tanışma süreci başlar. Başlangıçta ‘Parmak besinler’ olarak nitelendirilen yiyeceklerle bebeğin tat alma duyusu geliştirilir.

Ancak, ailelerin bu esnada dikkat etmesi gereken bir husus var. Bazı yiyecekler alerjik bir etki oluşturabileceğinden dolayı belli bir dönemden sonra bebeklere verilmelidir. Bebeklerinin siyah çayı tatmasını isteyen ebeveynler ise bu anlamda büyük bir hata yapmaktadır. Hiçbir besleyiciliği bulunmayan siyah çay, bebek ve çocuklarda tüketildiği zaman demir eksikliğine neden oluyor. Vücudun yeterli miktarda demir alması ise sağlıklı bir gelişim için olmazsa olmazlardır. Ayrıca demir eksikliği görülen bebeklerin cildinde solgunluk da görülür.

FAZLA ÇAY TÜKETMEK HİPERAKTİVİTEYE NEDEN OLUYOR

Bebekler kendileri için gerekli olan sıvı ihtiyacını altı aydan sonra yalnızca su tüketerek alabilir. Çay tüketiminin bebeklerin vücudunda susuzluğa neden olduğu da bilinmektedir. Uzmanlar, çocukluk dönemindeki çay tüketiminin ise zihinsel gelişimi olumsuz etkilediklerini vurgulayarak zekayı gerilettiğine işaret ediyor. Ayrıca içerisindeki kafein nedeniyle aşırı tüketilen çay 2 yaşından önce bebeklerde hareketliliğe, uykusuzluğa ve kalp hastalıklarına zemin hazırlayabilmektedir.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.