Beklenmeyen zeka: Savant Sendromu ve emareleri

09.01.2022
Beklenmeyen zeka: Savant Sendromu ve emareleriSavant sendromu, mühim derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üstünde belirli kabiliyetleri gösterdiği bir durumdur. Mesela otizmli bir kişinin, tıp fakültesini bitirip tabip olması…


Beklenmeyen zeka: Savant Sendromu ve belirtileri

Savant sendromu, vizyondaki “Canım Dayım” filmi ile gündeme geldi.

Filmi izleyenler, savant sendromu nedir, emareleri nedir merak ediyor.

Savantın kelime anlamı “alim” olarak çevrilebilir. Savantlar yalnız bir yada birkaç mevzu üstüne düşünebiliyor ve o mevzuda ileri derecede başarı gösterebiliyorlar.

İşte savant sendromu hakkında merak edilenler…

SAVANT SENDROMU NEDİR?

Savant Sendromu çoğunlukla otizmli bireylerde görülür.

Savant sendromu, mühim derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üstünde belirli kabiliyetleri gösterdiği bir durumdur.

Çoğunlukla, kişinin doğumundan sonraki ilk 3 yılda saptanabilen Savant Sendromu, duygusal ve toplumsal gelişimlerde, öteki insanoğlu ile sözel yada sözel olmayan iletişimin gecikmesiyle ya da saptanmasıyla tespit edilip teşhis konulabilir.

Savantların üstünlük gösterdiği beceriler çoğu zaman bellek ile ilgilidir. Bu süratli hesaplama, sanatla alakalı beceri yada müzikal kabiliyeti içerebilir.

Beklenmeyen zeka: Savant Sendromu ve belirtileri #1

SAVANT SENDROMU BELİRTİLERİ

Birçok hastalıkta olduğu şeklinde savant sendromunda da ve bağlantılı olduğu otizmde de erken teşhis fazlaca önemlidir. Erken teşhis edilen savant sendromu kişilerin hayata kazandırılmasını sağlama mevzusunda oldukça başarılıdır.

Sendromun erken emareleri şu şekilde sıralanabilir:

– Göz teması kurmakta zorlanma

– Akranlar ile arkadaşlık kuramama

– Her çocuğun ilgi duyduğu şeylere ilgi duymama

– Empati kuramama

– Sohbete başlamakta ve sohbeti devam ettirmekte güçlük çekme

– Devamlı olarak inatlaşma

– Komiklik ve söylenenleri yanlış anlama

Beklenmeyen zeka: Savant Sendromu ve belirtileri #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.