Belçika’da enflasyon 39 senenin zirvesine çıktı

27.02.2022
Belçika’da enflasyon 39 senenin zirvesine çıktıBelçika İstatistik Kurumu’na nazaran ülkede şubat ayında enflasyon yüzde 8,04’le 1983 yılından bu yana ölçülen en yüksek seviyeye ulaştı.


Belçika'da enflasyon 39 yılın zirvesine çıktı

Belçika İstatistik Kurumu’nun (Statbel) yayınladığı şubat ayı enflasyon verilerini yayınladı. Verilere nazaran, Belçika’da ocak ayında yüzde 7,59 olan enflasyon, şubatta yüzde 8,04’e çıktı.

1983’TEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYE

Belçika’da son olarak 39 yıl ilkin enflasyon yüzde 8,92 seviyesinde ölçülmüştü.  Böylece, Belçika’da enflasyon oranı 1983 yılı mart ayından bu yanan ölçülen en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

ENFLASYONU ENERJİ FİYATLARI YÜKSELTTİ

Ülkede, çekirdek enflasyon ise şubatta yüzde 3,28’e terfi etti. Şubat ayında en mühim fiyat artışları akaryakıt, elektrik, alkollü içecekler, sebze, meyve, kalorifer yakıtı, çiçek, balık ve deniz ürünlerinde gerçekleşti. Ülkede enflasyondaki yükselişin ana sebebi ise enerji oldu.

Enerjideki fiyat artış oranı yüzde 60,99’u buldu. Enerji ürünlerinin şubat ayı enflasyonuna katkısı da yüzde 5,03 düzeyinde gerçekleşti.

Belçika da enflasyon 39 yılın zirvesine çıktı #1

DOĞALGAZ FİYATLARI ARTTI

Belçika’da şubat ayında 1 yıl öncesine kıyasla elektrik tutarları yüzde 72,8, doğalgaz tutarları yüzde 138,3 ve kalorifer yakıtı tutarları yüzde 57,6 arttı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.