Belçika’nın doğalgaz rezervi yüzde 100 doluluk oranına ulaştı

05.10.2022
Belçika’nın doğalgaz rezervi yüzde 100 doluluk oranına ulaştı


Belçika’nın doğalgaz rezervi yüzde 100 doluluk oranına ulaşsa da, ülkenin senelik tüketiminin bir tek yüzde 4’ünü karşılıyor..

Belçika’nın doğalgaz rezervi yüzde 100 doluluk oranına ulaştı

Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle patlak veren naturel gaz krizi sebebiyle Avrupalı ülkeler gaz rezervlerini önümüzdeki kışa yapmaya çalışıyor.

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten’in verdiği bilgiye bakılırsa, Belçika’nın naturel gaz rezervi yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

Doluluk oranına ulaşan ikinci ülke

Avrupa Birliği’nin (AB) gaz rezervlerinin tedarik seviyeleri mevzusunda yetkili platformu Avrupa Toplu Gaz Depolama Envanteri’nden alınan sayılara bakılırsa, Belçika’nın, bu gelişmeyle Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri içinde Portekiz’den sonrasında tam doluluğa erişen ikinci ülke olduğu bildirildi.

Rezervler ülkenin senelik tüketiminin bir tek yüzde 4’ünü karşılıyor

Avrupa Toplu Gaz Depolama Envanteri’ne bakılırsa, Belçika 29 Eylül’den bu yana gaz rezervleri yüzde 100 doluluk oranında bulunuyor.

Sadece Belçika’nın gaz rezervlerinin, ülkenin senelik tüketiminin bir tek yüzde 4’ünü karşıladığı bu yüzden Belçika ülke kapasitesinin sınırı olan kalmış olduğu açıklandı.

Buna rağmen Belçika, bilhassa Norveç’ten ve kendine ilişkin Zeebrugge Terminali vesilesiyle ihtiyacından fazla gaz ithal edebilme kapasitesine haiz bulunuyor. Portekiz ise eylül ortasında rezervlerinin doluluk oranına ulaşmıştı.

En fena doluluk oranı Macaristan ve Bulgaristan’da

Avrupa Toplu Gaz Depolama Envanteri’nin 2 Ekim tarihindeki verilerine bakılırsa, bir tüm olarak AB için gaz rezervlerinin yüzde 89,3 oranında dolu olduğu bildirildi.

AB üye ülkeleri içinde Macaristan ve Bulgaristan yüzde 75 doluluk oranı ile en fena performans gösteren ülkeler olarak sayılırken, Belçika’nın komşuları olan Hollanda ve Almanya’da doluluk oranları yüzde 92 olarak bildirildi.

Ülkenin cenup komşusu Fransa ise şimdiden yüzde 97’den fazla bir doluluk düzeyine erişmiş bulunuyor.

Belçika’nın doğalgaz rezervi yüzde 100 doluluk oranına ulaştı #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.