Beynin bozulmasını önleyen 3 vitamin

11.03.2022
Beynin bozulmasını önleyen 3 vitaminYaş ilerledikçe artan bilişsel gerileme riskini azaltmanın en iyi yollarından biri beslenmedir ve bilhassa beyin sağlığını korumuş olan besinler vardır. İşte beynin bozulmasını önlemek için ipuçları.


Beynin bozulmasını önleyen 3 vitamin

Beyin de vücudun geri kalan kısımları benzer biçimde tüketilen besinlerle beslenir ve bundan dolayı sıhhatli ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Proteinler, vitaminler ve yağlar beyin sağlığını korumak için önemlidir. Bu besinlerin rejime dahil edilmemesi, yalnızca kısa vadeli beyin sağlığını değil, bununla beraber uzun solukta beynin genel sağlığını da etkisinde bırakır.

Sebze, meyve, balık, bitkisel protein kaynakları, kabuklu yemişler ve zeytinyağı benzer biçimde yağlara dayalı Akdeniz tipi beslenen kişilerde bunama ve bilişsel gerileme gelişme riski daha düşüktür.

Beyin hastalıklarının bir çok tedavi edilemezedilemez sadece, erken yaşlardan itibaren kendinize dikkat ederek bazılarından kaçınmak mümkündür ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri de sıhhatli beslenmektir.

Bilhassa B grubu vitaminlerinden B9, B6 ve B12 vitamini beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Araştırmalar, bu 3 vitaminin zihinsel gerileme, bunama ve Alzheimer hastalığını önlemeye destek bulunduğunu ve bir arada çalıştığını göstermiştir.

Oxford Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırma, bu 3 vitaminin beraber alınmasının beyin hücrelerinin kaybını azalttığını, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve Alzheimer hastalığından en oldukça etkilenen bölümde beyin küçülmesini mühim seviyede önlediğini göstermiştir.

Beynin bozulmasını önleyen 3 vitamin #1

B9 VİTAMİNİ

B9 vitamini bununla beraber folik asit, folasin, folat yada pteroil-L-glutamik asit olarak da bilinir. B9 vitamini yiyecekleri yiyecek, beyinle ilgili komplikasyonlardan kaçınmanın anahtarıdır.

B9 vitamini bakliyat, nohut, mercimek, bezelye, ıspanak benzer biçimde yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve kuru yemişlerde bulunur.

Beynin bozulmasını önleyen 3 vitamin #2

B6 VİTAMİNİ

Piridoksin olarak da malum B6 vitamini suda çözünür özelliklere haizdir, bu da vücudun onu idrar kanalıyla atması anlamına gelir. Bundan dolayı tertipli olarak B6 vitamini içeren besinler yiyecek önemlidir.

Sardalya, somon, ton balığı, alabalık, ceviz, muz, avokado ve mısır benzer biçimde gıdalarda bulunur. Bu vitaminin vücuttaki şekerlerin, yağların ve proteinlerin muntazam emek vermesi için ve beynin, sinirlerin, cildin ve vücudun öteki birçok bölümünün gelişimi için de gereklidir.

Beynin bozulmasını önleyen 3 vitamin #3

B12 VİTAMİNİ

Kobalamin olarak da malum B12 vitamini beyin fonksiyonları açısından en mühim gıdalardan biridir. Dana karaciğeri, somon, ton balığı, kırmızı et, yağlı peynirler, süt ve yumurta benzer biçimde ürünlerde bulunur.

B12 vitamini, sinir hücrelerinin ve kırmızı kan hücrelerinin sağlığının korunmasına destek verir. Daha oldukça ileri yaşlarındaki kişilerde, veganlarda ve vejeteryanlarda görülen bu vitaminin eksikliği bellek kaybı da dahil olmak suretiyle çeşitli sıhhat problemlerine niçin olabilir.

B12 vitamini seviyesinin azalmasının artan bunama riski ile ilişkili olabileceğini gösteren birçok emek harcama vardır. Uzmanlar, B12 vitamininin sıhhatli bir diyetin temel bir parçası olması icap ettiğini söylüyor.

Beynin bozulmasını önleyen 3 vitamin #4

BEYNE ZARAR VEREN GÜNLÜK ALIŞKANLIKLAR

Beyin bir milyardan fazla nörondan oluşur. Bazı belirli gruplar akıl yürütme, duyguları deneyimleme ve dünyayı anlama kabiliyeti vermek için beraber çalışır ve ek olarak beyne çeşitli miktarlarda bilgiyi anımsama kabiliyeti de verirler.

Beyin üç ana bileşenden oluşur; beyin, beyincik ve beyin sapı. Serebral korteks, gri madde olarak da adlandırılan beynin dış kısmıdır. En karmaşık entelektüel düşünceleri üretir ve vücut hareketlerini denetim eder. Beyin, ince bir sinir lifi sapı vasıtasıyla birbirleriyle yazışma kuran sol ve sağ loblara bölünmüştür. Beyincik, karmaşık hareketleri düşünmeden gerçekleştirmek için otomatik refleksler oluşturur. Beyin sapı, beyni omuriliğe bağladığı için hayatta kalmak için gereklidir.

Tüm bub eyin bölgeleri yaşam seçimi alışkanlıklarından ve beslenmeden etkilenir. İşte beyne zarar veren fena alışkanlıklar.

Kahvaltı Yapmamak

Kahvaltı günün en mühim öğünüdür, insanların performansını, direncini ve duygusal durumunu mühim seviyede etkisinde bırakır. Günün ilk saatlerinde beyin, uzun bir açlıktan sonrasında fizyolojik süreçleri sürdürmek için besinlere gerekseme duyar. Kahvaltıyı atlamak genel bir enerji eksikliğine, konsantrasyon ve bellek yitirilmesine, fena bir ruh haline ve düşük fizyolojik ve entelektüel performansa niçin olur.

Sigara İçmek

Bir şahıs sigara içtiğinde beyne giden oksijen oranı azalır. Bu fena alışkanlık Alzheimer benzer biçimde nörodejeneratif hastalıkların ortaya çıkmasıyla ilişkilidir.

Oldukca Fazla Şeker Tüketmek

Rafine şeker, paketli içecekler, beyaz un ve trans yağ içinde ne olduğu yüksek işlenmiş gıdaların tüketimi vücutta zararı dokunan maddelerin birikmesine niçin olur. Ek olarak bu tür bir beslenmede azca oranda meyve ve sebze tüketilirse, durum iyice kötüye gider.

Yeterince Uyumamak

Beynin hakikaten dinlenmesi ve iyileşmesi için her gece 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı vardır. Uyku yoksunluğu kısa vadede beyin hücresi ölümünü hızlandırabilir ve vücudu ve beyni bitkin ve karamsar meblağ.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.