Beyrut sokaklarında çöp yığınları

06.04.2022
Beyrut sokaklarında çöp yığınlarıLübnan’ın başkenti Beyrut’ta çöp toplama hizmeti veren hususi şirket çalışanlarının greve gitmesi sonrası sokaklarda çöp yığınları birikti.


Beyrut sokaklarında çöp yığınları

Beyrut’tun bazı bölgelerinde hükümetten çöp toplama ihalesini alan “City Blu” şirketinin çalışanları 1 Nisan itibarıyla işbırakımı başlattı.

MAAŞLAR ÖDENMEDİ, ÇÖP DAĞLARI OLUŞTU

Mahalli medyaya konuşan bir şirket yetkilisi, Merkez Bankasının para çekimi için uyguladığı engelleme, artan harcamalar benzer biçimde sebeplerle çalışanların maaşlarını ödemekte güçlük çektiklerini söylemiş oldu.

Çalışanların grevi sebebiyle firmanın etkinlik gösterdiği mahallelerde çöp yığınları oluştu.

Beyrut sokaklarında çöp yığınları – VİDEO

Başbakan Necib Mikati krizin çözümüne ilişkin açıklamasında, Lübnan Merkez Bankasına çöp toplama hizmetlerini yürüten firmalara yönelik nakit likiditenin artırılması ve ödemelerdeki kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulunmuş oldu.

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Lübnan’da ara sıra bu tür çöp krizleri yaşanıyor. Bunlardan en büyüğü 2015’de eski çöp toplama merkezinin kapatılmasıyla patlak vermişti. Aylar devam eden kriz, hükümetin müdahalesi sonucu çözülmüş ve çöp toplama ihalesi iki firmaya verilmişti.

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #1

LÜBNAN, 3 YILDIR EKONOMİK KRİZ ALTINDA

Lübnan, bilhassa 2019’dan bu yana ciddi bir ekonomik krizle savaşım ediyor.

Merkez Bankasındaki dolar likidite problemi ve döviz rezervlerinin erimesi, ülkede başka ciddi krizlerin de patlak vermesine yol açtı.

Ekonomik krizden ilkin ortalama 440 dolar civarında olan asgari ücret, Lübnan lirasındaki kıymet kaybı sebebiyle 30 doların altına kadar düştü.

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #2

Birleşmiş Milletlerin 1 Temmuz 2021’de yayımladığı değerlendirme raporunda, yaşam şartlarının 1975-1990 yıllarındaki iç harp döneminden bile daha fena olduğu vurgulanmıştı.

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #3

Lübnan hükümeti, Aralık 2021’de, yolsuzluk, mali kaynakların fena kullanılması ve likidite problemi sebebiyle finansal sistemdeki kaybın 66 milyar dolar bulunduğunu bildirmişti.

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #4

Internasyonal İnsan Hakları İzleme Örgütü de Mart 2022’de yayımladığı raporda, Lübnan halkının yüzde 80’inin açlık sınırında yaşamış olduğu uyarısında bulunmuştu.

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #5

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #6

Beyrut sokaklarında çöp yığınları #7

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.