Şekil değiştiren bu robot uzayın kaderini belirleyebilir

24.02.2022
Şekil değiştiren bu robot uzayın kaderini belirleyebilir


ABD’deki bilim adamları, birbirinden değişik şekillere dönüşebilen modüler bir robot sistemi geliştirdi. ElectroVoxel ismindeki bu sistemin herhangi bir motoru yada hareketli parçası bulunmuyor. Robot sistemindeki küpler, birbirlerinin çevresinde hareket etmek için elektromıknatıs kullanıyor.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) ve Calgary Üniversitesinin bilim adamları tarafınca tasarlanan ElectroVoxels’in uzayda yapıları değişim yapmak yada tekrardan oluşturmak için kullanılabileceğine inanılıyor.

Boston Dynamics robotu Spot’un yeni durağı Tüpraş oldu


Boston Dynamics robotu Spot’un yeni durağı Tüpraş oldu

Boston Dynamics’in akıllı robotu Spot, vazife almış olduğu değişik iş alanlarına bir yenisini ilave ederek Tüpraş’ta işe başladı.

Şekil değiştirebilen küp robot ElectroVoxel özellikleri

MIT tarafınca hazırlanan raporda ElectroVoxel özellikleri ele alındı. Robotu oluşturan küpün her bir kenarı, bakır tel ile sarılmış elektromanyetik ferrit çekirdekten oluşuyor. ElectroVoxel küpünün içindeki mıknatısların uzunluğu averaj 60 milimetre ve toplam maliyeti yalnız 60 sent.

Mıknatısın polaritesi değiştirildiğinde kenarlar birbirini çekip itiyor ve bu, küplerin değişik yöne kaymasıyla sonuçlanıyor. Ek olarak her bir küpün içindeki baskılı dönem kartları ve elektronikler, elektromıknatıs akımının yönünü denetim etme kabiliyetine haiz.

Robotların iki temel hareket türü vardır: Başka bir küpün kenarı çevresinde dönebilir yada bir ElectroVoxel sisteminden diğerine geçebilir. Tekrardan yapılandırmaları ise yazılım desteğiyle kullanılabilir. Yazılım vasıtasıyla belirli mıknatıslar vurgulanabilir, küp hareketlerinin hızı denetim edilebilir ve birbirleriyle çarpışmamaları sağlanabilir.

SDNShiftdelete.net

Bilim adamları, ElectroVoxels’i mikro yer çekimi koşullarında da denetim etti ve robotların düşük yer çekimli ortamlarda hareket edebileceğini buldu. Bundan dolayı robotların, uzaydaki tekrardan yapılandırmaya harcanan extra yakıt ihtiyacını azaltarak, uzay aracının özelliklerini değiştirebileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar, roket fırlatması esnasında yapıları büyütmek, değişim yapmak, astronotlara ve uzay aracı denetimlerine destek olmak için geçici yapılar inşa etmek benzer halde bir ekip uzayla ilgili kullanım örneğinin mümkün olacağını söylüyor.

ElectroVoxels’in gelecekteki versiyonu için bilim adamları, küplerin kendi kendine sıralanmasını sağlamak istiyor. Bir tek robotların, kolayca tekrardan yapılandırılmasını sağlamak için daha detaylı modellemeye ve optimizasyona gerekseme duyacağı düşünülüyor.

Şekil değiştirebilen küp robot ElectroVoxel hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.