Biden’dan dijital dolar ve kripto para hamlesi

10.03.2022
Biden’dan dijital dolar ve kripto para hamlesiABD Başkanı Joe Biden, merkez bankası dijital para birimi ile öteki kripto para birimlerinin risklerinin incelenmesini öngören bir kararname imzaladı.


Biden'dan dijital dolar ve kripto para hamlesi

Beyaz Saray’dan meydana getirilen açıklamada, söz mevzusu kararnamenin tüketicilerin korunması, finansal istikrar ile ulusal güvenliğin sağlanması ve iklim risklerinin ele alınması için ilk kapsamlı dijital varlık stratejisinin oluşturmasını hedeflediği aktarıldı.

Kripto para birimleri de dahil olmak suretiyle dijital varlıkların son yıllarda gelişme gösterdiğine işaret edilen açıklamada, 5 yıl ilkin 14 milyar dolar seviyesinde olan piyasa değerinin geçen kasım itibarıyla 3 trilyon doları aştığı kaydedildi.

Açıklamada, anketlerin, erişkin Amerikalıların ortalama yüzde 16’sının (ortalama 40 milyon kişinin) kripto para birimlerine yatırım yaptığını, ticaretini gerçekleştirdiğini yada kullandığını gösterdiği açıklandı.

 

KRİPTO PARADA 6 TEMEL ULUSAL POLİTİKA

Merkez bankası dijital para birimlerinin ise 100’den fazla ülkede araştırılmış olduğu yada pilot uygulamalarının yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Dijital varlıklardaki artış, küresel finansal sistemde ve teknolojide Amerikan liderliğini güçlendirmek için bir fırsat yaratıyor sadece bununla birlikte tüketicinin korunması, finansal istikrar, ulusal güvenlik ve iklim riski için mühim tesirleri bulunuyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, söz mevzusu kararnamenin dijital varlıklar için 6 temel öncelikte ulusal bir siyaset ortaya koyduğu belirtilerek, bu önceliklerin tüketici ve yatırımcının korunması, finansal istikrar, yasa dışı finansman, ABD’nin küresel finansal sistemdeki liderliği ve ekonomik rekabet gücü, finansal katılım ve görevli inovasyon olduğu bildirildi.

Söz mevzusu kararnamenin, Gömü ve Tecim bakanlıkları ile öteki kilit kurumların paranın geleceği ve kripto para birimlerinin oynayacağı rol hakkında raporlar hazırlamasını gerektirdiği aktarılan açıklamada, kararnamenin ABD’nin merkez bankası dijital para birimi için ihtiyaç duyulan teknolojik altyapının değerlendirilmesi çağrısında bulunmuş olduğu kaydedildi.

Biden dan dijital dolar ve kripto para hamlesi #1

“KARARNAME, ABD’NİN KÜRESEL REKABETİNİ ARTIRACAK”

Ulusal Iktisat Konseyi Direktörü Brian Deese ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın mevzuya ilişkin ortak açıklamasında ise kararnamenin ABD’nin küresel rekabet enerjisini geliştirecek şekilde, yurt içinde ve haricinde dijital varlık ekosisteminin inovasyonu ile yönetiminde önder bir rol oynamaya devam etmesine destek olacağı vurgulandı.

Öte taraftan ABD Gömü Bakanı Janet Yellen da mevzuya ilişkin açıklamasında, kararnamenin dijital varlık politikasında koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım gerektirdiğini belirtti.

Gömü Bakanlığının para ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlamak için kurumlarla iş birliği yapacağını aktaran Yellen, dijital varlıkların potansiyel finansal istikrar risklerini ve uygun önlemlerin alınıp alınmadığını değerlendirmek için Finansal İstikrar Nezaret Konseyinin de toplanacağını bildirdi.

Biden dan dijital dolar ve kripto para hamlesi #2

BITCOIN YÜKSELDİ

Biden’ın dijital varlıklara ilişkin kararnameyi imzalamasının arkasından kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte yüzde 9’un üstünde kıymet kazanarak 42 bin dolar seviyelerine terfi etti.

Öne çıkan bir öteki kripto para birimlerinden Ethereum’un fiyatı da son 24 saatte yüzde 7’ye yakın artarak 2 bin 746 dolara çıktı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir