Bilgisayar sağlığını denetlemek için kullanabilecek araçlar

24.07.2022
Bilgisayar sağlığını denetlemek için kullanabilecek araçlar


Günlük hayatımızın büyük bir bölümünde bizlerle olan bilgisayarlar, yüzyılın en büyük icatlarından biri konumunda. Artık her şeyin dijitale taşındığı bu zamanda bilgisayarların görevi de artmaya başladı. Durum bu şekilde olunca bu cihazların sağlığının potansiyel arızalara karşın belirli aralıklarla denetim edilmesi gerekiyor. Peki bilgisayar sağlığını denetlemek için kullanabilecek araçlar hangileri?

Bilgisayar sağlığını denetlemek için kullanılabilecek 5 araç

Performans İzleyicisi

Bilgisayarımın sağlığını denetlemek isterim, yalnız üçüncü parti yazılımlara güvenemiyorum diyorsanız Performans İzleyicisi olarak malum Windows uygulamasını kullanabilirsiniz. Bilgisayardaki CPU ve bellek kullanımı benzer halde çeşitli etkinlikleri izleyerek kullanıcıya aktaran yazılım, sistem sağlığının kontrolü mevzusunda çoğunlukla kullanılan araçlardan biri diyebiliriz. 

Telefonunuzu bilgisayar olmadan nasıl yedeklersiniz?


Telefonunuzu bilgisayar olmadan iyi mi yedeklersiniz?

ShiftDelete YouTube kanalında değişik içerikler ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu videomuzda Mcdodo OTG dönüştürücülerini inceledik.

CPU-Z

CPU-Z; RAM, anakart ve işlemci başta olmak suretiyle sistemde bulunan bileşenlerin özelliklerini ve son durumlarını kullanıcılara detaylı bir halde sunabilen bir araçtır. Sisteminiz hakkında bilmek istediğiniz bir oldukça şeyi gösteren yazılım, en popüler sistem seyretme uygulamalarından biridir.

HWiNFO 

Bilgisayar sağlığını denetim etmeye yarayan araçlardan biri de HWiNFO. Bu yazılım, RAM boyutu, ekran kartı modeli ve işlemcinin hızı benzer halde cihazda bulunan bileşenlerin ve aygıtların analizini yaparak kullanıcıya detaylı bir rapor sunar. Öte taraftan daha ilkin CPU-Z ve GPU-Z benzer halde yazılımları kullananlar var ise, HWiNFO’ya {{hiç de}} yabancılık çekmeyeceklerdir.

Güvenilirlik İzleyicisi

Windows Vista’dan itibaren tüm sürümlerde yerleşik olarak kullanıcılara sunulan Güvenilirlik İzleyicisi, bilgisayar geçmişini ve belirli zaman dilimlerinde meydana gelen vakaları ve hataları zaman çizelgesi eşliğinde kullanıcılara gösterir. Öte taraftan sistemin hataların meydana geldiği zamanlarda ne kadar kati bulunduğunu 1 ila 10 içinde değerlendirir. 

Windows Güvenliği

Herhangi bir üçüncü parti bir uygulamaya gerek kalmadan Windows Güvenliği üstünden sisteminizin sağlığı ile ilgili data alabilirsiniz. Windows Güvenliği, cihazınızın güvenli kalmasına destek olmak için cihazınızda güvenlik sorunları olup olmadığı seyredip aygıt performansı ve sistem durumu sayfasında görüntülenen bir sistem durumu raporu oluşturur. Bu kapsamda sisteminizi depolama kapasitesi, pil ömrü, Windows zaman hizmeti ve uygulamalar ve yazılım olmak suretiyle dört kategoride değerlendirir. 

Peki siz sisteminizin sağlığını hangi uygulamayla denetim ediyorsunuz? Kullanmış olduğunuz yazılım listemizde var mı? Yoksa yorumlar kısmından ya da SDN Forum’da bizlere aktarabilirsiniz. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.