Bilgisayar satışları 1994’ten bu yana en düşük seviyede

13.08.2022
Bilgisayar satışları 1994’ten bu yana en düşük seviyede


Tüm dünyada görülen enflasyon krizi ve resesyon baskısı, bilgisayar satışlarını da etkilemiş şeklinde görünüyor. Yeni bir araştırmaya nazaran, x86 çiplerinin sevkiyatı (masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemciler) 28 yıl sonrasında en büyük düşüşü yaşadı.

Bilgisayar satışları 1994’ten bu yana en büyük düşüşü görmüş oldu

Mercury Research tarafınca hazırlanan yeni bir sevkiyat raporu, masaüstü ve mobil işlemcilerin durumunu ortaya koydu. Pandeminin peşinden satış yüzdesi olarak sert düşüş yaşayan x86 çipleri, averaj 30 senenin en düşük noktasına geriledi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/07/Intel-bazi-islemciler-icin-oyun-destegini-kesiyor-3.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Şirket analisti Dean McCarron’un açıklamasına nazaran, hem masaüstü hem de dizüstü için işlemci sevkiyatı bir yıl öncesine nazaran önemli seviyede azaldı. 1994’ten sonraki en büyük düşüşü yaşayan bilgisayar satışları, bu yıl süresince gerilemeye devam edecek.

Çin, Google’ın kuantum bilgisayarını yerle bir etti!


Çin, Google’ın kuantum bilgisayarını yerle bir etti!

Çin ve Google içinde kuantum hesaplama yarışı çıktı. Çinli araştırmacılar, Google’In kuantum bilgisayarını yakaladıklarını söylemiş oldu.

x86 çiplerinin sevkiyatında gerileme yaşanmış olmasına rağmen, AMD’de yüzler gülüyor şeklinde görünüyor. Mercury Research’ün araştırması, son üç aylık süreçte AMD’nin masaüstü pazardaki hakimiyetini yüzde 3,7 oranında artırdığını gösterdi.

Fakat dizüstü satışları için benzer tabloyu görmek mümkün değil. Oldukça performanslı Ryzen 5000 ve 6000 modellerine rağmen dizüstü sevkiyatında düşüş kaydetti. AMD’nin ek olarak sunucu pazarındaki oranı bir yıl öncesine nazaran yüzde 2,4 büyüdü.

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Mercury Research Intel ve AMD’nin ürünlerine ek olarak ARM, Snapdragon ve Apple M1/M2’li modellerin pazarın yüzde 9,4’üne hitap ettiğini deklare etti. Bu ürünler içinde en fazlaca uygun fiyatlı Chromebook’lar öne çıktı.

Siz bilgisayar satışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.