Bilim adamları Ay toprağında nebat yetiştirdi!

13.05.2022
Bilim adamları Ay toprağında nebat yetiştirdi!


İnsanlığın Ay yüzeyini ziyaret etmesinin üstünden onlarca yıl geçti bir tek Ay ile ilgili araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bilim adamlarının yapmış olduğu son araştırmada Ay’da toprağın işlenebilmesinin ve nebat yetiştirilmesinin mümkün olduğu ortaya çıktı.

Regolit isminde olan ay yüzeyindeki materyal üstünde nebat yetiştirme deneyi başarıya ulaştı. NASA, gelecek yıllarda Artemis astronotlarını Ay yüzeyine geri gönderdiğinde, artık kendi salata malzemelerini yetiştirebilecekler.

Ticari uzay yolculuğu neden bu kadar pahalı?


Ticari uzay yolculuğu niçin bu kadar pahalı?

Uzay yolculuğu önceleri araştırma ve geliştirme çalışmalarının bir parçasıyken, günümüzde ticari bir aktivite haline geldi.

Ay toprağında hardal otu yetiştirildi!

Hardol otunun tohumları, averaj 50 yıl ilkin Ay yüzeyinden toplanan küçük regolit örneklerine yerleştirildi. Tohumlar bu ortamda çimlenip büyümeyi başardılar. Bir tek araştırma bitkilerin tam olarak gelişmediğini ortaya koydu.

Florida Üniversitesi’nden Stephen Elardo mevzu hakkında yapmış olduğu açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Ay topraklarında bitkilerin büyümesini desteklemek için gereksinim duyulan oldukça çok besin yok

Bitkilerin yeteri kadar gelişmedikleri ortaya konurken yeteri besin alamadıkları açıkça görülüyor. Bir tek tohumların onlara ışık, su ve besin elde eden ekibin de yardımıyla nispeten süratli bir halde yeşermeye başladıkları görüldü.

Florida Üniversitesi’nde Nebat Bilimleri profesörü olan Paul, yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

İki gün sonrasında filizlenmeye başladılar. Her şey filizlendi. Size ne kadar şaşırdığımızı anlatamam! İster ay örneğinde ister denetim grubunda olsun, tüm bitkiler altıncı güne kadar aynı görünüyordu.

Ay toprağında bitki

İlk haftalarının sonunda, regolitteki bitkilerde daha yavaş gelişme, bazı kırmızı noktalar, bodur kökler ve yapraklar görülmeye başlandı. Ondan sonrasında meydana getirilen genetik çözümleme ise hardal otlarının stres altında bulunduğunu doğruladı.

Ay regoliti oldukça ince taneli ve toz şekllinde olmasına rağmen tanecikler oldukça keskin kenarlı bir yapıya haiz. Regolit tozunu solumak akciğerlere zarar verebilir ve bu durum nebat yaşamı için de pek uygun bir ortam oluşturmuyor.

Ay’da nebat yetiştirmek, astronotlar ve diğeri ziyaretçiler için yalnız yiyecek değil, bununla beraber temiz hava ve su sağlamaya destek olacak. Bu sayede Ay’da daha uzun soluklu ziyaretlerde bulunulabileceği belirtiliyor.

Peki siz uzayda yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.