Bilim adamları, dinozorların yok olma nedenini tespit etti!

11.02.2022
Bilim adamları, dinozorların yok olma nedenini tespit etti!


Dünya tarihinin en büyük sual işaretlerinden birisi de dinozorların iyi mi yok olduğuydu. Bu mevzuyla ilgili çeşitli bulgular bulunmuş oldu ve değişik komplo teorileri üretildi. İnsan öncesi döneme kadar giden bu devrin iyi mi ortadan kaybolduğuyla ilgili acayip bir yazı yayınlandı.

Bilim insanlarından akciğer kanserini tespit eden kan testi!


Bilim adamlarından akciğer kanserini tespit eden kan testi!

Çinli bilim adamları, bir tek bir mililitre kan örneği ile akciğer kanserini tespit edebilen kan testi geliştirdi.

Dinozor fosilinde solunum rahatsızlığı tespit edildi

Scientific Reports dergisinde dinozor fosili üstünde meydana getirilen bir emek harcama yayımlandı. ABD’de bilim adamları, Dolly olarak malum dinozorun fosili üstünde yapmış olduğu emek harcama sonucunda ölüm nedenine ilişkin önemli bir ayrıntıya rastladı. ABD’de meydana getirilen çalışmanın sonucunda bilim adamları dinozorda bir tür solunum rahatsızlığı tespit etti.

Emek harcama, Dolly’nin boyun kemikleri üstünde yapılmış oldu. Bilim adamları bu emek harcamalar sonunda dinozorda kemik ve eklem enfeksiyonuna niçin olabilen “solunum rahatsızlığı” olduğuna dair bulgulara rastladı. Montana Büyük Dinozor Müzesi sorumlusu Dr. Cary Woodruff, mevzuya ilişkin bir açıklama yapmış oldu. Woodruff’a bakılırsa dinozorların nesli solunum yetmezliği sebebiyle yok oldu.

Solunum rahatsızlığının devasa boyutlardaki dinozorların çoğunda olabileceği açıklandı. Zira dolly’nin yaşamış olduğu dönemde 18 metre uzunlukta olduğu varsayılıyor. Daha önceki çalışmaların ışığında araştırma meydana getirilen dinozorun 15 yıl yaşamış olduğu tahmin ediliyor.

Belirtilen solunum rahatsızlığına bakteri ya da mantar kaynaklı enfeksiyonların yol açmış olduğu düşünülürken, “hava kesesi yangısı” isminde olan bir enfeksiyon olabileceği belirtiliyor. Öte taraftan bulguların hakkaten dinozorları öldürdüğüne dair güçlü kanıtlar bulunuyor.

Dinozor cinsinden evrimleşerek günümüze kadar geldiği tahmin edilen bazı kuş türlerinde de buna benzer solunum rahatsızlıklarının oldukça sık gözlemlendiği belirtiliyor. Dinozorların yok oluşuna dair meydana getirilen daha önceki birçok çalışmada solunum rahatsızlığı sonucu elde edilmişti. Yalnız böylesine kati bir bulgu geçmişe ışık tutacak benzer şekilde görünüyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayınız.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir