Bilim adamlarının geliştirdiği göz yardımıyla körlük tarih olabilir

21.04.2022
Bilim adamlarının geliştirdiği göz yardımıyla körlük tarih olabilirABD’li bilim adamları, önceki cihazlara kıyasla renkleri kırılgan bir halde ayırt edebilen ve ufak ayrıntıların görülmesini elde eden elektrikli bir göz geliştirdi.

Dünya üstünde birçok görme engeli olan insan bulunuyor. Günlük yaşamı zorlaştıran bu engel artık tarih olabilir.

Bilim adamları, mikrobotlar tarafınca kullanılmak suretiyle tasarlanmış ve görme engelli insanlara da destek olabilecek ufak bir elektrikli göz geliştirdiklerini duyurdu.

ABD’de yer edinen Georgia Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, aleti yeni bir dikey istifleme sistemi kullanarak üretti. Bu durum ise ölçeğin küçültülmesine ve mikro seviyelerde çalışmasına izin verdi.

Mikro ölçekli robot kamera

Destek fizik profesörü Sidong Lei liderliğindeki ekibin amacını ufak robotların gözleri olarak çalışabilen, insanların ve daha büyük ölçekli botların ulaşamadığı alanlara erişebilen mikro ölçekli bir kamera oluşturuyor.

Aygıt, insanların görmesini elde eden biyokimyasal süreçleri yansılamak etmek için bileşik yöntemlerden yararlanarak mikro ölçekli bir robot kamera olacak.

Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir #1

Renk tanıma önceki cihazlardan daha iyi

Mevzuya ilişkin izahat icra eden Prof. Dr. Lei, “Aynı boyuttaki önceki nesil cihazlarla karşılaştırıldığında renk tanımayı iyileştirdik. Bu görmenin en tehlikeli sonuç işlevlerinden biri” dedi. Araştırmamızın nihai amacı, mevcut araçlarla dar alanlara girebilen ve tıbbi teşhis, çevre araştırması, üretim, arkeoloji ve daha pek fazlaca alanda yeni ufuklar açabilen mikro robotlar için mikro ölçekli bir kamera geliştirmektir” diye konuştu.

Lei ve ekibi, dikey renk idrak etme yapısının, optik lens sisteminin tasarımını basitleştirebilecek kırılgan renk tanıma özelliği sunduğunu söylemiş oldu. Araştırma ekibinin bir parçası olan yüksek lisans talebesi Ningxin Li, teknolojideki son gelişmelerin yeni tasarımı mümkün kıldığını söylemiş oldu.

Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir #2

Cihazlar daha kompakt hale geldi

Li şöyleki devam etti:  “Görüntü sensörü mimarimizde elde edilmiş yeni işlevsellik,  yarı iletken maddelerin son yıllardaki süratli ilerlemesine bağlıdır. Silikon benzer biçimde geleneksel yarı iletkenlerle karşılaştırıldığında, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri algılamak için yeni  malzemelerin  bant yapısını, kalınlığını ve öteki tehlikeli sonuç parametreleri kırılgan bir halde denetim edebiliriz.”

Öteki taraftan yeni teknoloji için T Georgia Eyaleti Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme Ofisi (OTTC) tarafınca patent başvurusu yapılmış oldu. OTTC Direktörü Cliff Michaels, “Bu hızla gelişen teknolojinin mevcut sensörlerde görülen bazı mühim dezavantajların üstesinden gelme potansiyeli var. Nanoteknoloji ilerledikçe ve cihazlar daha kompakt hale geldikçe, bu daha ufak, son aşama kırılgan renk sensörleri inanılmaz derecede yararlı olacak” dedi.

Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir #3

“Görme engelliler için yeni renkli unsur idrak etme olanakları sağlanabilir”

NTV’nin haberine bakılırsa araştırmacılar, keşfin bigün görme engellilere destek olacak gelişmelere yol açabileceğini altını çizdi. Li, “Bu teknoloji, biyomimetik elektronik gözlerin ve ek olarak öteki nöromorfik protez cihazların geliştirilmesi için fazlaca önemlidir. Yüksek kaliteli renk idrak etme ve görüntü tanıma işlevi, gelecekte görme engelliler için yeni renkli unsur idrak etme olanakları getirebilir” dedi.

Çalışmanın tüm bulguları ACS Nano adlı bilimsel dergide gösterildi.

Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.