Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Mecburi kapatma gündemde değil

22.07.2022
Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Mecburi kapatma gündemde değil


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mecburi kapatmanın gündemde olmadığını belirterek, “Yeniden kapanma beklentim yok. Mecburi bir kapatma ya da o o şekilde bir gereksinim olacağını düşünmüyorum” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını, Türkiye’yi de negatif etkiledi.

Öte taraftan mevzuyla ilgili Sıhhat Bakanlığın Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarda bulunmuş oldu.

Tevfik Özlü, mecburi kapanmaların gündemde olmadığını belirterek virüse karşı toplumsal bağışıklık oluştuğunu söylemiş oldu.

Risk grupları dikkat etmeli

DHA’nın haberine nazaran; Prof. Dr. Tevfik Özlü, yapmış olduğu açıklamada riskli grupların dikkat etmesi icap ettiğini vurgulayaral şu ifadelere yer verdi;

“Fena günlerin geride kaldığını düşünüyorum”

“Grip düşünün örnek olarak. Daha ilkin grip geçirmiş olmanız sizin tekrar grip geçirmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu da onun benzer biçimde.

Doğrusu bu oluşan bağışıklık bütünüyle sizi hasta olmaktan korumuyor fakat gene de oluşan bağışıklığın hastalığın ağır seyretmesini engelleyici bir özelliği bulunduğunu sanıyorum, ben bu şekilde inanıyorum.

Zira toplumda bir bağışıklık oluştu. Doğrusu gerek aşılamalardan dolayı gerek hastalığı geçirenlerden dolayı. Kafi düzeyde olmasa bile bir bazal koruma oluştu. Bu hastalığın daha hafifçe seyretmesine yol açıyor.

Bir de virüsün geçirdiği mutasyon da aynı yönde olunca bu iyi bir gelişme. Ben artık 2020- 2021’deki benzer biçimde yine kaotik bir ortama geri döneceğimizi düşünmüyorum. Fena günlerin geride kaldığını düşünüyorum.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil #1

“Kalabalık ortamlarda maske takmalıyız”

Bir de yüksek riskli ortamlar var. Örneğin toplu taşıma bunlardan bir tanesi, asansörler bunlardan bir tanesi, kapalı, dar ve havalandırılmamış. Öteki insanların kullanımına açık.

Bu şekilde bir yerde maskesiz bulunmak riskli elbet. Onlara dikkat etmek lazım. Bir de doğal düğün, dernek, nişan, söz, mevlit, konserler, sinemalar, tiyatrolar, mitingler, yakarma meydana getirilen bölgeler, kalabalık ortamlar. Buralarda maskeli olmak lazım. Dikkatli olmak lazım. Mesafeyi korumaya çalışmak lazım.

“Mecburi kapatma gündemde değil”

Yeniden kapanma beklentim yok. Doğrusu mecburi bir kapatma ya da o o şekilde bir gereksinim olacağını düşünmüyorum. Öyleki bir şey gündemde değil. Esasen tüm dünyada da bu şekilde bir beklenti yok. Bir tek bazı ülkelerden maske kullanımı mevzusunda tavsiyeler var. Onu aslına bakarsanız biz baştan beri yapıyoruz.

Ben şu anda da maske kullanıyorum. Örneğin hastanede devamlı maske kullanıyorum. Onun haricinde bu şekilde dar, kapalı, iyi havalandırılmamış toplumsal alanlarda maske kullanmaya devam ediyorum.” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Mecburi kapatma gündemde değil

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Zorunlu kapatma gündemde değil #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.