Bir engelleme daha: Rusya’nın bankacılık sistemi çöküyor!

06.03.2022
Bir engelleme daha: Rusya’nın bankacılık sistemi çöküyor!


Rusya, İngiltere, ABD ve diğeri Avrupa ülkelerinin yaptırımları altında kalmamak için elinde bulunan tüm kozları oynuyor. Fakat ortaya çıkan son raporlara gore, Rusları bankacılık sisteminde oldukça zor günler bekliyor. Üstelik dünyanın en fazlaca kullanılan hizmetleri de ambargoya dahil olacağını deklare etti.

Şok iddia! PayPal, Rusya’da çalışmayı durdurdu mu?


Şok iddia! PayPal, Rusya’da emek harcamayı durdurdu mu?

PayPal, bir süredir beklenen Rusya kararını deklare etti. Şirket, halihazırda batılı devletler tarafınca sürdürülen ambargoya katıldı.

Visa ve Mastercard Rusya’daki hizmetlerini askıya aldı

Visa tarafınca internet sayfası üstünden meydana getirilen bir açıklamada, firmanın gelecek günlerde Rusya için tüm bankacılık işlemlerini durduracağı söylendi. Bunun için Rusya’daki iş ortaklarıyla birlikte çalışmaların sürdürüldüğü açıklandı.

Benzer bir halde Mastercard, kendi basın açıklamasında Rusya’daki hizmetlerini müddetsiz olarak askıya aldığını ve bunun ansızın verilmiş bir karar olmadığını söylemiş oldu. Her iki taraftan gelen bu açıklamanın detaylarına baktığımızda, bunun yalnızca yurt dışı alışverişlerini etkilemediğini görüyoruz.

Hem de ülke dışındaki müşterilere Visa ve Mastercard iş ortağı olan bankalar tarafınca verilen kredi ve banka kartlarının da Rusya içinde artık çalışmayacağı bilgisi verildi. Fakat Rus vatandaşları, Rus bankalarından aldıkları kartlarını kendi vatanlarında kullanabilecek. Bir tek Visa ve Mastercard tarafınca sağlanan avantajlardan faydalanamayacak.

Mevzuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Visa CEO’su Al Kelly şunları söylemiş oldu:

Bunun kıymetli meslektaşlarımız ve Rusya’da hizmet verdiğimiz müşteriler, ortaklar, tüccarlar ve kart sahipleri üstünde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz. Bu harp, barış ve istikrara yönelik süregelen bir tehdit oluşturuyor. Değerlerimiz doğrultusunda yanıt vermemizi gerekiyor.

Bankacılık sistemini derinden etkileyecek bu iki açıklama, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin ABD’li vekiller ile görüşerek, her iki şirkete yapmış olduğu çağrının derhal arkasından geldi. Kurultay Üyesi Brad Sherman ise, Zelensky ile gerçekleştirdiği görüşmenin peşinden attığı tweet’te şunları söylemiş oldu:

Mastercard ve Visa’nın Rusya’daki tüm operasyonlarını derhal etkili bir halde askıya alacağını duymaktan memnun oldum.

Geçtiğimiz haftanın başlangıcında Visa ve Mastercard, ABD’nin Rusya’ya uyguladığı mali yaptırımlar neticesinde bazı Rus bankalarını kendi bankacılık sistemlerinden men ettiklerini söylemişti. Bunun peşinden ise şu açıklamayı yapmıştı:

Küresel çapta alınan bu karar, düzenleyicilerin gerektirdiği şekilde birden fazla finans kuruluşunu Mastercard ödeme ağından engellemeye yönelik son eylemimizden meydana gelmektedir.

Geçtiğimiz ay ABD ve Avrupa birliği, Rusya bankalarının küresel finans için kullanılan SWIFT sisteminden çıkartıldığını söylemişti. Apple Hisse ve Google Hisse şeklinde ödeme sistemleri, hatta dün itibariyle PayPal, Rusya’da kepenk indirdiğini deklare etti.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir