Bitcoin 10 ayın en düşük seviyesine geriledi

11.05.2022
Bitcoin 10 ayın en düşük seviyesine gerilediEn fazlaca işlem gören kripto para birimi Bitcoin, 31 bin doların altına inerek 10 aydan bu yana en düşük seviyesini görerek yatırımcısını üzdü. Para birimi bugün ise 31 bin 905 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin kripto para birimleri içindeki ağırlığını korurken, küresel iktisat içindeki yaşanmış olan risklerin etkilerinden eşik kıymet olarak gösterilen 33 bin doların altına hızla gerileyerek, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 31 bin doların altına indi.

Bitcoin değerinin düşüş sebepleri

  • Kripto para birimi Bitcoin, yüksek enflasyona karşı parasal sıkılaşma beklentilerinin artmasından negatif etkilendi.
  • Dünyada riskli varlıklardan kaçış Bitcoin’den uzaklaştırdı.
  • Doların öteki para birimleri karşısında kıymet kazanması ve dolar endeksinin 20 senenin en yüksek seviyesine yetişmesi kripto paraların kıymeti azaldı.
  • Küresel hisse senedi piyasalarındaki negatif seyre paralel olarak kripto para piyasalarındaki kayıplar yoğunlaştı.
  • Merkez Bankalarının bilhassa de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasında sıkılaşma beklentilerinin artması kripto paraları geriletti.

Kripto para piyasalarında son durum VİDEO

Bitcoin’in geleceğine dair yorumlar

Uzmanlar, kripto para birimi Bitcoin’in yazları yeniden yükselişe geçeceğini bekliyor.

Bitcoin madencilerinin ellerindeki kazançları haziran ayında satışa çıkarmasının bu ivmeyi artıracağı yönündeki beklenti dillendiriliyor.

Bitcoin madencileri, her yıl bu yönde hareket ettikleri için bu beklenti piyasalara hakim.

Bitcoin

Son 24 saatte yüzde 10 eridi

Bitcoin, son 24 saatte yüzde 10’un üstünde kıymet kaybederek 30 bin 333 dolar seviyelerine kadar düştü. Böylece para biriminin fiyatı, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 31 bin dolar seviyesinin altına geriledi.

Bitcoin

Ethereum da düşüşte

Öne çıkan öteki kripto para birimlerinden Ethereum’un fiyatı da son 24 saatte yüzde 11’in üstünde düşüş göstererek 2 bin 225 dolara indi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.