Bitcoin, 2022’nin en düşük seviyesine düştü!

10.05.2022
Bitcoin, 2022’nin en düşük seviyesine düştü!


Kripto paralar son dönemde mesele yaşamaya devam ediyor. Dünya genelinde artan enflasyon ile birlikte ABD Merkez Bankası‘nın faizleri arttırması kripto piyasasını negatif etkiledi. Enflasyonun seyrine bakılırsa faiz arttırımına devam edeceğini söyleyen FED‘in açıklamaları ile ABD’de büyük seviyede hisse senedi satışı gerçekleşti. ABD borsaları ile benzer hareket sergileyen Bitcoin ve diğeri kripto paralarda da satışlar artmış durumda.

Beşiktaş – Fenerbahçe maçında dikkat çeken Bitcoin detayı


Beşiktaş – Fenerbahçe maçında dikkat çeken Bitcoin detayı

Beşiktaş – Fenerbahçe maçı için Bitcoin kullanıldı. Top-kale seçimi esnasında Bitcoin şeklinde bir para atılmış olduğu açıklandı.

Bitcoin, yüzde 50 kıymet yitirdi!

Dünyanın en büyük dijital para birimi olan Bitcoin, 30 bin dolar ile son dönemlerin en düşük kıymetini görmüş oldu. 2021 Kasım ayında 69 bin dolar ile üstün dereceli tazeleyen Bitcoin, şu günlerde ise o dönemleri mumla arar hâle geldi. Bitcoin şuanda zamanı zirvesinin yüzde 50 altında işlem görüyor.

ABD’de yüksek enflasyonu dizginlemek için izlenen faiz arttırma politikası kripto paraları oldukça kötü etkiledi. Mart ayında faizleri 25 baz puan arttıran FED, 4 Mayıs tarihinde de 50 baz puan daha arttırmıştı. FED Başkanı Jerome Powell ek olarak Haziran ve Temmuz ayları için de faiz arttırımına sıcak baktıklarını deklare etti.

Bu açıklamaların peşinden ABD doları güç kazanırken ABD borsaları ve kripto paralar ise büyük düşüş yaşadı. Dow Jones ve Nasdaq borsaları kararın peşinden önemli düşüşler yaşadı. Bu düşüşlerin 2020 yılından bu yana olan en sert düşüşler olduğu ifade ediliyor.

kripto para
FED Başkanı Jerome Powell

Son gelişmeler ile birlikte kripto para piyasasındaki “korku ve açgözlülük endeksi” de “aşırı korku” anlamına gelen 11 seviyesini buldu. Uzun süreden beri 20 seviyelerinin üstünde yer edinen “korku ve açgözlülük endeksi”nin düşmesi ile kripto paraların daha oldukca satış yemesinden kaygı ediliyor.

Ocak ayından bu yana en düşük seviyeleri gören Bitcoin, yazının paylaşılmış olduğu saat itibariyle 33 bin 250 dolar seviyesinden işlem görüyor. En büyük kripto para biriminin yaşamış olduğu bu düşüş altcoinleri de oldukça negatif etkilemiş durumda.

Peki siz Bitcoin ve diğeri kripto paralar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.