Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin İle Olan Farkı Nedir?

02.06.2020
Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin İle Olan Farkı Nedir?

Dünya üzerinde en fazla işlem yapılan kripto para birimlerinden birisi olan Bitcoin Cash nedir? Sorusu, gelişen piyasa içerisinde sıkça aranmaya başladı. Tabi, kripto para diyince akıllara gelen ilk birim Bitcoin’dir. Ancak, dünya dijitalleşiyor ve her geçen gün yeni şeyler çıkıyor. Bunlardan birisi de Bitcoin Cash. Peki, Bitcoin Cash ile Bitcoin arasındaki fark nedir? Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Alternatif para birimi ortaya çıktığından beri Bitcoin ile benzer ismi taşımasından dolayı sürekli olarak karıştırılan Bitcoin Cash, blockchain adındaki bir dijital defter kullanılarak yapılıyor.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin para birimi üzerinden işlem yapan insan sayısı son yıllarda bir hayli arttı. Bu bağlamda da blockchain ihtiyacı karşılamamaya başladı. Bundan dolayı da 2017 senesinde Bitcoin’den ayrı bir birim olarak Bitcoin  Cash adındaki para birimi oluşturuldu. Bu kripto para birimi, kısaca BCH olarak gösteriliyor.

Bitcoin Cash sisteminde yer alan bloklar aracılığı ile 8 MB kapasitede işlem yapılabilirken Bitcoin ile sadece 1 MB işlem yapılabiliyor. Bu sebepten dolayı da yüksek hızda işlem istiyorsanız Bitcoin Cash para birimini tercih etmelisiniz.

Bitcoin Cash’in Ne Farkı Var?

Kripto paralar ile ilgilenen bir uzman değilseniz, bu farklı anlayamayabilirsiniz. Blok limitleri, Bitcoin ağ hızları, farklı protokoller ve çeşitli özellikler ile iki kripto para birimi arasında farklar mevcut. Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki farklar kısaca sıralanacak olursa;

  • Bitcoin’de blok limitine baktığımızda 1MB kadardır. Ancak, Bitcoin Cash’da bu rakam daha yüksektir. Yaklaşık 8 MB’dir.
  • Bitcoin Cash en son çıkan para birimi olarak bilinir. Bu nedenle de günceldir.
  • Bitcoin Cash’da SegWit protokolü kullanılmaz. Ancak, Bitcoin’de bu protokol kullanılır.
  • Bitcoin Cash, Bitcoine göre daha hızlı ve daha ucuzdur.

Tabi, bu Bitcoin Cash’ın en son çıkan kripto para birimi olmasından dolayı diğer kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilecektir. Bu yüzden dolayı da bu kripto para birimi üzerinden yapacağınız işlemlerde Bitcoin’e göre daha fazla para kazanmanız mümkün. Unutmamak gerekir ki bu kripto para birimi ihtiyaçlar doğrultusunda çıkartıldı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.