Bitcoin Madenciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

30.04.2021
Bitcoin Madenciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bitcoin madenciliği,(Mining) yeni dijital para sistemidir. Finansal para akışını sağlayarak, dijital paranın hızla yön bulmasına denir. Bitcoin madenciliğinin her hangi bir resmi kuruluşla bağlantısı yoktur. Sanal madencilik olarak bilinen bitcoin madenciliği günümüzün altın arama çalışmasına benzemektedir.

Bu yüzden adına Bitcoin Madenciliği (Mining) denmiştir.

Bitcoin (Mining) Madenciliği nasıl yapılır?

Dijital para birimi olan, Bitcoin Madenciliğini yapmak için en başta internetinizin ve bilgisayarınızın olması gerekir. Bitcoin Madenciliği denmesinin sebebi, blok zincirine işlemler katması ve yeni Bitcoin ‘leri serbest bırakmasıdır. Madencilik sürecinde, blok zincirlerini birleştirerek, zor bir bilmeceyi çözmeye çalışmaktır. Sorulan veriyi ilk çözene ödül verilir. TC parasını basmak için merkez bankasının ve devlerin onayı gerekmektedir. Lakin Bitcoin, Dijital para için devletten onay almayı gerektirmez. Yalnızca yapılması gereken verideki matematiksel işlemi çözmesi beklenir. Böylece ödül almaya hak kazanılmış olur. Bu ödül yine Bitcoin (Dijital) paradır.

Bitcoin madenciliğinde özel yazılım donanımına ihtiyaç vardır. Özel yazılım gerektirdiği için zorlu bir işlemdir. Piyasada Bitcoin talebi ne kadar olursa, işlemde ona göre zorlaşacaktır. Bitcoin üretebilmek için yaklaşık bir evin bir aylık enerji miktarı kadar harcama yapmak gerekir. Bitcoin üretim işlemi de denen madenciliğe yeni finansal işlemlerin onayını sağladığı gibi, bitcoin üretmektedir.

Bitcoin Madenciliği (Mining)  Güvenli mi?

Piyasada çok hızlı şekilde yer edindiği için ilk akla gelen soru, Bitcoin Madenciliği ne kadar güvenlidir? Bu soru hemen herkesin aklına mutlaka gelmiştir. Devlette bir karşılığının olmaması ve her hangi bir merkezinin olmaması güvenilir mi?, sorusunu beraberinde getiriyor.

Bitcoin Madenciliğinde, çoğunluk ne derse o olur. Tek elden karar alınmadığı gibi alınacak bir karar varsa kullanıcılarının oyuna sunulur. Yani Bitcoin ‘in güvenliği Decentralized, yapıya bağlıdır. Oluşturulacak blok’un, blok zincirine dahil edilmesi onayı ağdaki topluluktan çıkacak onaya bağlıdır. Bitcoin Madenciliği’ni ASIC cihazlar üretmektedir. ASIC cihazlar, yalnızca Bitcoin Madenciliği için üretilmiştir.

Cloud yani bulut tabanlı, birden fazla cihazların bulunduğu ortamda, 100 dolar ile kiralayarak başlayabilirsiniz. Böylece sizlerde, Bitcoin Madenciliğine giriş yapmış olursunuz. Bitcoin üretmeye başlayabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliğinin 2010 tarihlerinde altın çağını yaşamaktaydı. ASIC, Bitcoin Madenciliğinin ortaya çıkmasıyla yönler değişti. Şu anki durumda eski usul ile Bitcoin Madenciliği yapmaya çalışanlar yılda beş lira anca kazanırlar. Evdeki bilgisayarlar ile Bitcoin Madenciliği yapılamamaktadır.

Bitcoin Madenciliği Kârlı bir iş mi?

Bitcoin Madenciliğinin ilk yapılmaya başlandığı zamanlar fırsatları da harikaydı. Günümüzde bir çok kişinin Bitcoin Madenciliğini yapması ile Bitcoin’in dağılım miktarı azalmaya başladı. Önümüzdeki yıllar içerisinde daha çok azalacağı gözlenmektedir. Bu durumda yapmak yada yapmamak size kalmıştır. Belki de sonradan başlayanların içerisinde diğerlerinin önüne geçersiniz. Çalışmalarımızın kısa zamanda verimini alırsınız. Denemeden bilemezsiniz tabi, kendinize güveniyorsanız güçlü bileşenli bir bilgisayar almanız gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.