BlackBerry resmen yolun sonuna geldi!

31.12.2021
BlackBerry resmen yolun sonuna geldi!


Güvenliği, tasarımı ve iş odaklı yapısıyla telefon piyasasında kendine iyi bir yer edinen BlackBerry, zaman geçtikçe iş adamlarından ziyade gençlerin ilgi odağına yerleşti. 2016 senesinde mobil sektöre resmen havlu atan şirket, telefon üretimini sonlandırdı.

Kendi markasıyla ürettiği son akıllı telefonu 2015’te piyasaya devam eden BlackBerry bundan sonrasında adını ve yazılımını başka üreticilere lisanslamıştı. Şirket geçtiğimiz günlerde telefonlarını destekleyen temel hizmetleri sonlandırma sonucu aldığını duyurdu.

Xiaomi, 2025’e kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmak istiyor!


Xiaomi, 2025’e kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmak istiyor!

Xiaomi, 2025 yılına kadar akıllı telefon pazarında dünyanın en büyük üreticisi olarak zirveye oturmak istiyor.

BlackBerry telefonlar hücresel ağ desteğini kaybediyor

Şirket, Sıkça Sorulan Sorular sayfasında paylaşmış olduğu duyuru ile telefonlarında artık hücresel ağ ve Wi-Fi özelliklerinin desteklenmeyeceğini deklare etti. BlackBerry, 4 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni kararını şöyleki duyurdu:

BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, PlayBook OS 2.1 ve önceki sürümleri için eski hizmetler 4 Ocak 2022’den sonrasında kullanılamayacak. Bu tarihten itibaren, operatör yada Wi-Fi bağlantıları vasıtasıyla bu eski hizmetler ve yazılımlar, veri, telefon görüşmeleri, SMS ve 9-1-1 işlevleri dahil olmak suretiyle artık güvenilir bir halde çalışmayacaktır.

blackberry

BlackBerry, mobil işletim sisteminin ilk sürümünü BlackBerry OS adıyla 1999 senesinde yayınladı. Mayıs 2011’de şirket, Java tabanlı platformun yedinci nesli olan OS 7.0 sürümünü duyurdu. 2011 yılının sonundaysa NFC, web paylaşımını elde eden Hotspot, BB Tag şeklinde yeni özellikleri destekleyen OS 7.1 güncellemesi kullanıma sunuldu.

2013’ün ilk çeyreğinden itibaren satışa sunulan telefonlarda Unix tabanlı QNX platformuna dayanan yeni nesil BlackBerry 10 mobil işletim sistemine yer verildi. Fakat şirket telefon sektöründen çekilmesiyle eş zamanlı olarak bunu da rafa kaldırdı. Dolayısıyla 4 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan karar, yok denecek kadar azca kişiyi etkileyecek.

BlackBerry kullananların kişisel bilgilerini ise yasalar gereği gereksinim duyulması ihtimaline karşı saklayacağını, artık gerekmediğinde de sileceğini söylemiş oldu. Ek olarak BBM Enterprise ve BBM Enterprise for Individual Use (BBMe) hizmetlerini de diğeri platformlarda sunmaya devam edeceği bilgisini paylaştı.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.