BM, Lavrov’un Cenevre’deki toplantıya gelmesini sağlayamıyor

28.02.2022
BM, Lavrov’un Cenevre’deki toplantıya gelmesini sağlayamıyorRusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, BM’nin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlığındaki Rus heyetinin, Cenevre’deki toplantıya gelmesini sağlayamadığını bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna işgali sürecinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un girişimlerde bulunmak için Cenevre’de BM toplantısına iştirak etmesi gündeme gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rossiya-1 kanalında katılmış olduğu bir programda Lavrov ve beraberindeki heyetin yarın BM toplantısına iştirak etmesi ile ilgili önlerine çıkan engel mevzusunda açıklamalarda bulunmuş oldu.

“BM, LAVROV’UN TOPLANTIYA GELMESİNİ SAĞLAYAMIYOR”

Avrupa ülkelerinin Rus uçaklarına hava sahasını kapattığını hatırlatan Zaharova, BM’de insan hakları ve silahsızlanma şeklinde mühim ve acil bir mevzu için yapılacak toplantıya Lavrov’un gidemediğini açıkladı.

Zaharova, “BM Silahsızlanma Komitesi ve İnsan Hakları Konseyi toplantısı için Rus heyetinin Cenevre’ye gelmesini sağlayamıyor. BM Genel Sekreteri’nin cevabı da bu.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: BM, Lavrov’un Cenevre’deki toplantıya gelmesini sağlayamıyor #1

“BM, RUS HEYETİNİN CENEVRE’YE GİTMESİNİ SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR”

Ülkelerin Rus heyetini taşıyacak uçağa izin vermediğini anımsatan Zaharova, BM ve BM Genel Sekreterinin bu mevzuyu çözmesi gerektiğine işaret etti.

Zaharova, “BM, dünya için böylesine tehlikeli sonuç aniden Rus heyetinin BM Genel Merkezine ve onun Cenevre’deki ofisine gelmesini sağlamakla yükümlüdür.” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: BM, Lavrov’un Cenevre’deki toplantıya gelmesini sağlayamıyor #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.