BM’den merkez bankalarına faiz uyarısı: Kumar oynuyorsunuz

04.10.2022
BM’den merkez bankalarına faiz uyarısı: Kumar oynuyorsunuz


Resesyon yaratmadan daha yüksek faiz oranlarıyla tutarları aşağı çekebilmeye dair herhangi bir fikir, “ihtiyatsız bir kumara” benzetildi.

Türkiye’nin ekonomik krizin etkilerini hafifletmek için faiz düşürmeye devam etmesi kimi çevrelerce eleştirilirken, ABD ve Avrupa devletlerinde faiz oranlarının devamlı yükseltilmesine Birleşmiş Milletler’den uyarı geldi.

“Küresel ekonomiyi resesyona sokabilir”

AA’nın haberine nazaran; Birleşmiş Milletler Tecim ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) şeklinde gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmesinin küresel ekonomiyi resesyona ve arkasından uzun soluklu durgunluğa itme riski taşıdığını bildirdi.

UNCTAD’ın açıklamış olduğu 2022 Tecim ve Kalkınma Raporu’nda bu yılki küresel gelişme sayıları değerlendirilirken geleceğe dair öngörüler paylaşıldı.

BM den merkez bankalarına faiz uyarısı: Kumar oynuyorsunuz #1

“Yumuşak iniş ihtimaller içinde görünmüyor”

Raporda, gelişmiş ekonomilerdeki süratli faiz artışları ve mali sıkılaşmanın, Kovid-19 salgını ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklı ardı ardına gelen krizlerle birleşerek halihazırda küresel ekonomideki yavaşlamayı gerilemeye dönüştürdüğü ve ekonomide istenen “yumuşak inişin” ihtimaller içinde görünmediği açıklandı.

Gelişmiş ekonomilerdeki para ve maliye politikası hamlelerinin dünyayı küresel resesyona ve uzun soluklu durgunluğa itme riskini taşıdığına dikkat çekilen raporda, 2008’deki mali krizden ve 2020’deki Kovid-19 şokundan daha fena zarar verme riski olduğu aktarıldı.

BM den merkez bankalarına faiz uyarısı: Kumar oynuyorsunuz #2

“Faizi yükseltmek, ihtiyatsız bir kumar”

Raporda, faiz oranlarının son aşama düşük olduğu 10 yılda, merkez bankalarının devamlı olarak enflasyon hedeflerinin peşinde kalmış olduğu ve daha sıhhatli ekonomik gelişme sağlamakta başarısız olduğu anımsatıldı.

UNCTAD’ın raporunda, resesyon yaratmadan daha yüksek faiz oranlarıyla tutarları aşağı çekebilmeye yönelik herhangi bir düşüncenin “ihtiyatsız bir kumar” olduğu ifade edildi.

Gerçek ücretlerin düşmüş olduğu, mali sıkılaşmanın, finansal çalkantıların ve oldukca taraflı destek ve koordinasyonun yetersiz olduğu bir dönemde aşırı parasal sıkılaşmanın birçok gelişmekte olan ülke ve bazı gelişmiş ülkelerde durgunluk ve ekonomik istikrarsızlık periyodu başlatabileceğine dikkat çekilen raporda, ABD’deki bu yılki faiz artışlarının Çin hariç gelişmekte olan ülkeler için gelirde tahmini 360 milyar dolarlık azalmaya ve ileride daha çok soruna niçin olabileceği kaydedildi.

Raporda, faiz artırımları yüzünden gelişmekte olan 90 ülkenin ulusal parasının bu yıl dolar karşısında yüzde 10’dan fazla kıymet kaybetmiş olduğu vurgulandı.

Küresel ekonomik büyümeye ilişkin beklentilerin kötüleştiği belirtilen raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 büyümesinin beklendiği bildirildi. UNCTAD, mart ayında yayımladığı raporda küresel ekonominin 2022’de yüzde 2,6 büyümesinin beklendiğini açıklamıştı. 

Raporda, küresel ekonomik büyümenin 2023’te ise yüzde 2,2’ye düşmesinin beklendiği aktarıldı.

BM den merkez bankalarına faiz uyarısı: Kumar oynuyorsunuz #3

“Resesyonu önlemek için hala süre var”

Rapora ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki basın toplantısında konuşan UNCTAD Genel Sekreteri Rebeca Grynspan, “Gelişmiş ülkelerdeki para politikaları ve mali uygulamalar, 2008 ve 2020’deki Kovid-19 şokundan daha fena bir hasara yol açarak dünyayı küresel resesyon ve uzun soluklu durgunluğa sürükleme riski taşımaktadır.” dedi.

Grynspan, öngörülen küresel resesyonun önlenmesi için hala süre olduğuna dikkati çekerek gelişmiş ülkelere mali politikalarını bu doğrultuda tekrardan düzenleme çağrısı yapmış oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.