BMW CEO’sundan şaşırtan elektrikli otomobil açıklaması!

18.04.2022
BMW CEO’sundan şaşırtan elektrikli otomobil açıklaması!


Elektrikli otomobiller artık yaşamımıza girmeye başladı. Birçok şirket yeni elektrikli araçlar ortaya çıkarmak için çalışıyor ve yatırım yapıyor. BMW de bu markalardan bir tanesi. Bavyeralı üretici ürün yelpazesine yeni elektrikli otomobiller katma uğraşında.

Bir tek BMW CEO’su Oliver Zipse, elektrikli mobilite geleceğini ele alırken dikkatli olunması gerektirme ettiğini söylüyor. Zipse ek olarak bazı markaların elektrikli otomobiller mevzusunda acil ederek hata yapmış olduğu inancında.

BMW’den elektrikli otomobillerle ilgili sevindiren açıklama!


BMW’den elektrikli otomobillerle ilgili sevindiren açıklama!

Otomobil üreticisi BMW tarafınca gösterilen raporlara bakılırsa 2022 yılının birinci çeyreğinde elektrikli otomobil satışları büyük oranda arttı.

BMW içten yanmalı motorların devrinin kapanmadığını düşünüyor

BMW yöneticisi, içten yanmalı güç ünitelerinin devrinin neredeyse kapanmadığına inanıyor. Elektrikli modellerin geleneksel motora haiz araçlara bakılırsa daha pahalı bulunduğunu vurgulayan Zipse, bu anlamda insanların hâlâ içten yanmalı güç üniteli araçlara ihtiyacı bulunduğunu vurguluyor.

Elektrikli otomobillere geçiş mevzusunda davranışlarında ölçülü olmak gerektirme ettiğini söyleyen CEO, neredeyse bir oldukca ülkenin altyapısının da buna hazır olmadığını belirtti. Hem maddi nedenler hem de altyapı eksikliklerinden dolayı içten yanmalı motora haiz araç üretimi bu anlamda yaşamsal önem taşıyor. Reuters’e konuşan Zipse değişik bir noktaya da parmak bastı:

Elektrikli araç hücumu mevzusunda dikkatli olmalıyız şu sebeple hem de bazı ülkelere bağımlılığı artırıyorsunuz

CEO, bu açıklaması ile bilhassa Çin’i işaret ediyor. Günümüzde elektrikli araçların bir oldukca önemli parçası Çin’de üretiliyor. Bu durumun da Çin’e olan bağımlılığı arttıracağına inanan Zipse, otomotiv endüstrisini de uyarıyor.

BMW CEO’su ek olarak elektrikli otomobillerin yüksek fiyatlarına atıfta bulunarak, fosil yakıt kullanan araçlar sunmanın BMW’nin kâr ve çevresel hedefleri için hala anahtar bulunduğunu savundu. Zipse, yüksek enerji tutarları mevzusundaki endişelerini de dile getirdi. Başarı göstermiş yönetici, buu aşamada üreticilerin üretim ve geri dönüşüm mevzusunda daha verimli yollar izlemesi gerektirme ettiğini düşünüyor.

Peki siz elektrikli otomobillere geçiş süreci hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.