BMW ve MINI’den üretimde çevreci yaklaşım!

10.04.2022
BMW ve MINI’den üretimde çevreci yaklaşım!


Günümüzde endüstriyel üretim ile birlikte doğamız çokça ziyan olmuş durumda. Son zamanlarda artan bilinç ve çeşitli engellemeler ile birlikte bu durumun önüne geçilmek isteniyor. BMW ve MINI markaları da bu yönde bir adım atarak üretimde daha çevreci bir politika benimsemek hedefinde.

Bu hedef doğrultusunda hareket etmek isteyen markalar, üretim alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Üretimde yenilenebilir enerji ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak doğaya verilen zarar en aza indirilmek isteniyor.

BMW i3 Sedan 2022 tanıtıldı: İşte özellikleri


BMW i3 Sedan 2022 tanıtıldı: İşte özellikleri

Yeni BMW i3 ile her ne kadar aracın model adı korunsa da bu sefer sedan bir otomobil bizleri bekliyor. İşte özellikleri

BMW ve MINI jant üretiminde yeşil enerji kullanacak

BMW ve MINI, gelecek yıllarda üretimde daha oldukca yenilenebilir enerji ve geri dönüştürülebilir araç-gereç kullanmayı planlıyor. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, BMW ve bünyesinde barındırdığı MINI, 2024 yılından itibaren yalnızca yenilenebilir enerji kullanılarak üretilen alüminyum jantlar kullanacak.

Kullanılan yeşil enerji ile alüminyumun elektroliz ve döküm işlemleri sırasındaki karbon ayak izinin azaltılması planlanıyor. BMW, bu önlemlerin yılda averaj olarak 500 bin ton CO2 emisyonunun önüne geçeceği inancında.

BMW Yöneticisi Joachim Post, yeni yeşil enerji politikaları hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Yeşil enerji, tedarik zincirimizdeki CO2 emisyonlarını azaltmak için en büyük yardımcılardan bir tanesi. Jant ve alüminyum tedarikçileri de dahil olmak suretiyle tedarikçilerimizle, yeşil enerji kullanmalarını gerektiren 400’den fazla sözleşme imzaladık.”

Alüminyum, geri dönüştürme işlemine uygun bir materyal olması ile bu çevreci adımda önemli bir rol oynuyor. Bavyeralı marka, eski jantları eriterek alüminyumu değişik malzemelerde gene kullanmayı planlıyor.

Bu girişimde MINI öncü olacak. 2023 yılından itibaren MINI Countryman‘de yüzde 70 geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmış hafifçe döküm jantlar kullanılacak. Tamamen geri dönüştürülebilir enerji ile üretilen jantlar CO2 emisyonunu da yüzde 80 oranında düşürmeye destek olacak.

Yalnız jantları kapsayan bu girişim sizlere ilk etapta pek de tesiri altına alan gelmebilir. Yalnız, BMW Group bünyesinde yılda yüzde 95’i dökme alüminyumdan meydana getirilen averaj 10 milyon hafifçe alaşım jant kullanıldığını hatırlatalım. Bu rakamlar dikkate alındığında, çevreye olan zararın önemli seviyede azalabileceğini söyleyebiliriz. BMW ve MINI en azından üretime çevreci yaklaşım mevzusunda önemli bir adım atmış olacak.

Peki siz BMW ve MINI markalarının bu girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kafi mi? Görüşlerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir